statystyki

Zmiany w kodeksie spółek handlowych - internetowe ułatwienia z uwagami

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz30.09.2014, 07:36; Aktualizacja: 30.09.2014, 09:46
Czy procedura umożliwiająca zakładanie spółki jawnej i komandytowej przez internet skróci czas ich rejestracji?

Czy procedura umożliwiająca zakładanie spółki jawnej i komandytowej przez internet skróci czas ich rejestracji?źródło: ShutterStock

Sędziowie zgłosili wiele uwag do projektu zmian ustawy – Kodeks spółek handlowych. Orzekający w sądzie rejonowym dla m.st. Warszawy twierdzą, że procedura umożliwiająca zakładanie spółki jawnej i komandytowej przez internet wcale nie skróci czasu rejestracji spółek tak długo, jak długo nie dojdzie do wzrostu liczby orzeczników pionu KRS.

Za to zwiększyć się mogą wydatki obciążające Skarb Państwa. Już teraz, gdy w systemie teleinformatycznym tworzy się spółkę z o.o. (S24), do akt rejestrowych prowadzonych w systemie papierowym przygotowuje się wydruki. A wykonanie ich kosztuje czas i pieniądze.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • sn(2014-10-01 06:40) Zgłoś naruszenie 00

  Autorzy przepisów Sejm, MS,Sądy dot. np.sp.z o.o. powinni pamiętać o konieczności zmniejszenia biurokracji kosztownej, czasochłonnej wymyślonej przez MS w KRS , przy zakładaniu, likwidacji ,zamknięciu tych spółek. Każdy ruch zmiana adresu, udziałów, składu Zarządu Spółki są bardzo zbiurokratyzowane (ile skomplikowanych druków do wypełnienia -koszty obsługi czas) i kosztowne ok. 2000zł (not.1200zł+ sąd 500zł , wypisy itp, wnioski +ogł. MGiS 140zł) to rozkłada szczególnie małe firmy 2-5 osobowe a takich jest dużo, zniechęca do prowadzenia, a nawet likwidacji,biorąc pod uwagę ,że też prowadzenie rachunkowości spółek przez BR co miesiąc obciąża ponad 1000zł-1500zł. Tak duże koszty są zabójcze dla małych firm prowadzi często do ich upadłości lub likwidacji, bezrobocia !!! Większość zmian w tych wymyślonych drukach przez MS , powinien prowadzić sąd bez kosztów dla nas ,gdyż jest utrzymywany z naszych podatków( o ile są potrzebne ,podobnie jak ma być z PIT przez US) na wniosek np. uchwały Wspólników Spółki, Zarządu itp. Czas na gruntowne zmiany przepisów MS KRS,KSH, aby Państwo było przyjazne a nie zdiercze na każdym kroku ,powiększające bezrobocie !!! Proszę popatrzeć jak podają media na koszty tych spółek w Anglii i innych tam krajach.Czekamy na kompleksowane zmiany i przyjazne a nie kosmetyczne i bicie piany !!!

  Odpowiedz
 • k(2014-10-01 07:14) Zgłoś naruszenie 00

  Tworzący tzw. prawo ich pomocnicy i poplecznicy itp. dbają raczej o własne interesy, niech „zejdą na ziemię” a nie dopisują sobie w zasadzie co i gdzie się da, niektóre sądy też „robią co chcą” pod hasłem niezawisłości, skutki są przeważające niestety jak napisano wyżej, ubóstwo postępuje, dochody marne, brak koniunktury, wzajemnie klientów, jedni zwalczają drugich, co prowadzi do degradacji szanowanych profesji bez żadnej odpowiedzialności, niektórzy „biznesmeni” i inni to wykorzystują negatywnie dla tych zawodów, może jakiś 1% procent żyje dobrze, reszta, dodatkowo ta informatyzacja i nie tylko na którą wydaje się setki tysięcy, miliony, miliardy nie swoje, bo swoje to się zastanawiałby, czy ma z czego np. kilkaset złotych wydać na konieczną modernizację przyczynia się r również do ubóstwa, z reguły mało co z tego działa albo nie tak, jak powinno, płaci za to okradający gdzie się da lub dążący do tego obywatela Skarb Państwa, co się wokół dzieje, zarobki w górę a nie sterty makulatury i pochłaniających za darmo albo pół darmo czas bzdur, jak się okazuje finalnie w szarej rzeczywistości bzdur !!!

  Odpowiedz
 • sn(2014-10-01 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  Może by Rząd ,MG, MS,Sejm, opracowało nowa formę Spółki z o.o. kapitałowej o przychodach rocznych (jak limit przy prowadzeniu ksiąg) do :
  a/ wersja 1 -1200 000 Euro,
  b/ wersja 2 -do 500 tys. Euro ,
  ze skróconymi formami prawnymi zakładania ,prowadzenia i likwidacji /wyrejestrowania z ewid.opłat KRS, notariuszy , ogł.MGiS itp.
  Ułatwiłoby to małym firmom 2-5 osobowym prowadzenie ,ograniczyłoby to biurokrację niebotyczną KRS koszty , księgowości i koszty działania,zmniejszyłoby liczbę upadłości/likwidacji tych firm, bezrobocia !!!
  Szanowny Rządzie potrzeba wziąć się do roboty jak mówi Premier , aby zmiany ułatwiały nam firmom i ludowi życie i abyśmy mogli przetrwać kryzys. Czekamy pilnie !!!

  Odpowiedz
 • Doradca Finansowy(2014-09-30 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Rejestracja spółki online uważana jest za znaczne uproszczenie, dowiedź się jak wygląda ten proces, jakie są jego zalety i dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystać z tej opcji. Więcej informacji: http://zakladanie-firmy.blogspot.com/

  Odpowiedz
 • qwert(2014-09-30 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jedna uwaga - z tymi wydrukami to jednak chyba żart. Mam wrażenie, że skanowanie papieru aby udostępnić internetowo (do czegoś co się nazywa elektroniczny katalog dokumentów spółek) jest chyba dłuższe, trudniejsze, bardziej pracochłonne i w rezultacie droższe niż zrobienie wydruku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane