Rowerzyści mogą jechać obok siebie

autor: Małgorzata Raczkowska23.09.2014, 08:34; Aktualizacja: 23.09.2014, 08:53
Prawo o ruchu drogowym dopuszcza jazdę kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru

Prawo o ruchu drogowym dopuszcza jazdę kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweruźródło: ShutterStock

Pani Katarzyna z koleżanką wybrały się na wycieczkę rowerową nad Wisłę w okolicach Konstancina. Tam przez pola do domów i osiedli prowadzą wygodne drogi: niezbyt uczęszczane, o dobrej nawierzchni. Lubi je wielu warszawskich kolarzy. Panie jechały obok siebie i rozmawiały o życiu, dawno się nie widziały. Nagle za ich plecami pojawił się samochód i kierowca zaczął trąbić na nasze turystki. Potem szybko je wyprzedził, zajechał drogę i zaczął wykrzykiwać do kobiet, że nie wiedzą, jak jeździć rowerem, i że mają jechać jedna za drugą.

– Mamy prawo jechać obok siebie, niech pan poczyta kodeks drogowy – powiedziała pani Katarzyna, omijając zagradzający im drogę samochód. Kobieta nie chce już nawet wspominać dalszej awantury. Kierowca zajeżdżał im drogę jeszcze dwa razy, zanim odjechał z piskiem opon. – Bez problemu ustąpiłabym mu drogi, gdyby nie zaczynał od trąbienia i wrzasku; jechałyśmy obok siebie, ale nie zajmowałyśmy nawet jednego pasa. Droga była pusta, mógł nas wyprzedzić. Ale on szukał konfliktu. Przecież kodeks drogowy pozwala rowerzystom na jazdę obok siebie? – zastanawia się stropiona kobieta.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Łukasz(2017-06-11 18:15) Zgłoś naruszenie 10

    Jako rowerzysta i kierowca powiem tak: Przepis durny i zawsze jadę rowerem za rowerem. Nigdy obok! Kierowcy są zdrowsi a rowerzyści bezpieczniejsi. Wystarczy poczytać w necie ile kontrowersji budzi ten przepis. Nawet jeśli wygram sprawę w sądzie jako potrącony rowerzysta co mi z tego? Wole być w jednym kawałku :-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nairam(2014-09-23 12:23) Zgłoś naruszenie 11

    To rowerzyści mogą po chodnikach a piesi po ścieżkach rowerowych nie mogą?! Znaczy się piesi to podludzie a rowerzyści to święte krowy. Coś z tym prawem drogowym jest nie tak...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane