Spraw, które załatwimy z urzędem online, stale przybywa. Zobacz, jak działa ePUAP, PUE ZUS oraz ZIP.

ePUAP

Serwis ePUAP to miejsce, gdzie można skorzystać ze zdalnego składania dokumentów do urzędów, które taką usługę udostępniły. Oczywiście za darmo. Żeby napisać i przesłać przez Internet jakiekolwiek pismo do urzędu należy założyć swój profil zaufany i potwierdzić go osobiście w pobliskim urzędzie. Obecnie takich potwierdzonych profili zaufanych jest ponad 300 tys.

Profil zaufany założyć może tylko osoba fizyczna – nie mogą swoich profili zakładać osoby prawne, np. firmy czy organizacje. Profil zaufany jest alternatywą dla płatnych bezpiecznych podpisów elektronicznych weryfikowanych ważnym kwalifikowanym certyfikatem. Podstawą działania profili zaufanych EPUAP jest rozporządzenie MSWiA (Dz. U. z 2011 r. nr 93, poz. 547).

Reklama

Procedura założenia swojego profilu zaufanego zaczyna się od rejestracji w serwisie www.epuap.gov.pl, żeby założone już konto potwierdzić musimy wypełnić elektronicznie wniosek o nadanie profilu zaufanego i osobiście (z dowodem osobistym lub paszportem) odwiedzić jeden z punktów potwierdzania profili zaufanych. Są to stanowiska w urzędach takich, jak m.in. ZUS, urząd skarbowy, starostwa, itp. Lista takich punktów dostępna jest w serwisie (Lista punktów potwierdzających). Jeśli posiadamy bezpieczny podpis elektroniczny możemy potwierdzić profil samodzielnie. Wniosek o nadanie profilu zaufanego ważny jest 14 dni i w tym czasie musimy go potwierdzić.

Co możemy załatwić dzięki platformie ePUAP? Możemy m.in. złożyć wniosek o kartę parkingową, zarejestrowanie samochodu lub firmy czy dopisanie się do rejestru wyborców w danej gminie. Lista spraw obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Dziedzin, w których pogrupowano sprawy jest dziewięć: od podatków, przez geodezje, pomoc społeczną po sprawy obywatelskie. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie urzędy wdrożyły u siebie ePUAP, zatem musimy sprawdzać czy nasz urząd pozwala na załatwienie danej sprawy online.

ZUS PUE

Potwierdzony profil zaufany pomoże nam także w kontaktach z ZUS-em. Zakład do zdalnego kontaktu z obywatelami uruchomił platformę PUE ZUS, czyli platformę usług elektronicznych. Aby móc z niej korzystać wymagane jest założenie konta i jednorazowa wizyta w pobliskiej placówce ZUS. Możemy tego uniknąć, jeśli posiadamy bezpieczny podpis elektroniczny lub właśnie potwierdzony profil zaufany na platformie ePUAP.

Co możemy załatwić na platformie PUE ZUS? Jako ubezpieczeni możemy sprawdzić, czy nasz pracodawca zgłosił nas i członków naszej rodziny do ubezpieczenia. Możemy też zobaczyć ile składek zapisanych jest na naszym indywidualnym koncie w ZUS, ile środków przekazano do OFE oraz jaka będzie wysokość naszej prognozowanej emerytury. Możemy także tą drogą składać wnioski.

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, wówczas możemy poprzez PUE ZUS uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu, składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz zobaczyć zestawienie deklaracji i wpłat. Jeśli w firmie mamy do 100 ubezpieczonych, wówczas możemy także zgłaszać i wyrejestrowywać ubezpieczonych oraz wysyłać dokumenty rozliczeniowe.

Jeśli z kolei pobieramy rentę, emeryturę lub inne świadczenie wypłacane przez ZUS, możemy wówczas zobaczyć szczegółowe dane o konkretnym świadczeniu czy sprawdzić druki ZUS ZLA dla nas wystawione (zwolnienia lekarskie).

Zintegrowany Informator Pacjenta

Potwierdzony profil zaufany na ePUAP nie przyda nam się, kiedy będziemy chcieli skorzystać z dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Informator to historia naszego korzystania z publicznego leczenia od 2008 roku do chwili obecnej. Każda nasza wizyta u lekarza, zakup refundowanych leków, zabieg i pobyt w szpitalu albo porada specjalisty jest tu odnotowana. ZIP wyświetla użytkownikowi informacje, ile pieniędzy NFZ przeznaczył na jego leczenie. Żeby zalogować się do Informatora musimy wcześniej złożyć wniosek o wydanie danych dostępowych. Wymaga to jednorazowej wizyty w najbliższym oddziale NFZ wraz z dowodem osobistym lub posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Niestety w tym przypadku profil zaufany na ePUAP nie jest honorowany.