statystyki

Klasówka dla prawników, czyli jak rozstrzygnąć przetarg na usługi doradcze

autor: Sławomir Wikariak10.09.2014, 07:26; Aktualizacja: 10.09.2014, 07:35
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

W niecodzienny sposób zostanie rozstrzygnięty przetarg na usługi doradcze dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Zadecyduje opinia sporządzana w trakcie swego rodzaju egzaminu, pisanego w budynku resortu

Ministerstwo rozpisało przetarg na świadczenie przez 24 miesiące usług doradztwa prawnego w zakresie przepisów dotyczących zamówień publicznych oraz reprezentowanie resortu przed sądami administracyjnymi. Kancelarie, chcąc ubiegać się o to zlecenie, muszą mieć do dyspozycji co najmniej dwóch prawników z odpowiednim doświadczeniem. Warunek ten spełnić może wiele kancelarii czy firm doradczych. Dlatego MIR postanowiło wprowadzić dodatkowe kryteria oceny ofert. Cena stanowić będzie jedynie 30 proc. punktacji. Kolejne 20 proc. można będzie dostać za potencjał kadrowy.

Najistotniejsze znaczenie odgrywać ma jednak kryterium o nazwie „jakość opinii prawnej” (50 proc.). W uproszczeniu – kancelarie będą miały przygotować opinię na zadany przez ministerstwo temat. To jeszcze nic nadzwyczajnego – takie kryterium, chociaż nieczęsto, pojawiało się już w przetargach na usługi prawne. MIR przeprowadzi jednak swego rodzaju egzamin w swej siedzibie. Prawnicy (po dwóch na kancelarię) dostaną trzy godziny na sporządzenie opinii. Będą mogli przy tym korzystać z przyniesionych przez siebie materiałów, a także z internetu. Oceniona zostanie poprawność przywołanych przepisów i orzecznictwa, a także poprawność i jednoznaczność oceny stanu faktycznego.

– W zamówieniu, w którym kwalifikacje i doświadczenie personelu wyznaczonego do jego realizacji stanowią element kluczowy, zamawiający powinien dysponować wiarygodnym narzędziem weryfikacji tych kwalifikacji i doświadczenia. Formuła egzaminu ma zagwarantować uzyskanie usługi na wysokim poziomie jakości – tłumaczy Stanisław Krakowski z wydziału prasowego MIR.

Odwołanie oddalone

Ten sposób oceny ofert wywołał jednak burzliwą dyskusję wśród prawników. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy w odwołaniu wniesionym do KIO przekonywała, że prowadzi on do subiektywizmu przy ocenie ofert. Punktacja będzie bowiem całkowicie zależała od podejścia komisji oceniającej. KIO nie podzieliła tej argumentacji i w wyroku z 27 sierpnia 2014 r. (sygn. akt KIO 1630/14) oddaliła odwołanie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Janusz(2014-09-10 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Ministerstwo zatrudnia prawników, którzy potrafią ocenić jakość sporządzonej opinii ("poprawność przywołanych przepisów i orzecznictwa, a także poprawność i jednoznaczność oceny stanu faktycznego") to:
    1. W jakim celu zamierza powierzyć swoje obowiązki prywatnym podmiotom?
    2. Co robią w pracy prawnicy będący na etatach w Ministerstwie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane