statystyki

Dobra umowa najmu chroni również właściciela

autor: Adam Makosz04.09.2014, 09:22; Aktualizacja: 04.09.2014, 09:25
Właściciel może pobrać od najemcy kaucję na poczet ewentualnych szkód w lokalu i zaległego czynszu

Właściciel może pobrać od najemcy kaucję na poczet ewentualnych szkód w lokalu i zaległego czynszuźródło: ShutterStock

Podpisanie umowy najmu okazjonalnego pozwala na usunięcie niesolidnych lokatorów bez potrzeby uzyskania wyroku eksmisyjnego. Właściciel może pobrać od najemcy kaucję na poczet ewentualnych szkód w lokalu i zaległego czynszu.

Czy muszę czekać, aż najemcy dostaną lokal socjalny

Wiele razy słyszałem o przypadkach, że najemcy przestają płacić czynsz i nie chcą opuścić cudzego lokalu. Potem właściciele czekają latami, aż gmina zapewni im lokale socjalne. Czy można uniknąć takich sytuacji?

Właściciele lokali mogą zawrzeć umowę o najem okazjonalny, której podpisanie pozwala na zwrócenie się do komornika o eksmisję uciążliwych lub zalegających z czynszem lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego. Do takiej umowy musi być dołączone notarialne oświadczenie lokatora o poddaniu się eksmisji do wskazanej przez siebie w umowie nieruchomości bez potrzeby przeprowadzenia standardowego postępowania sądowego. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego najemca ma obowiązek dobrowolnego opuszczenia lokalu. Jeżeli tego nie zrobi, właściciel najpierw doręcza mu pisemne żądanie opuszczenia lokalu (podpis właściciela musi być poświadczony urzędowo, np. przez notariusza). Powinno ono zawierać m.in. nie krótszy niż 7 dni termin na opróżnienie nieruchomości przez najemcę i osoby z nim zamieszkujące. Po jego upływie właściciel musi w sądzie złożyć wniosek o nadanie klauzuli pozwalającej na wykonanie notarialnego oświadczenia o poddaniu się eksmisji.

Po jej uzyskaniu może udać się wprost do komornika. Ten usunie z mieszkania niesolidnego lokatora wraz z jego dobytkiem i przeprowadzi go do nieruchomości, którą wskazał on w umowie o najem okazjonalny. Jeżeli adres okazał się fikcyjny, Lokator zostanie usunięty np. do noclegowni.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane