Dostęp do broni palnej w Polsce. Kto może otrzymać pozwolenie

autor: Hubert Rabiega19.09.2014, 08:30; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:55
broń

Nie każda broń palna wymaga pozwoleniaźródło: ShutterStock

- Procedura ubiegania się o pozwolenie jest następująca: najpierw badania, potem z dokumentem od lekarza i podaniem oraz dowodem wpłaty ustawowo ustalonej kwoty udajemy się na komendę. W podaniu należy udowodnić, że ma się powód, aby posiadać broń. Jeśli ma to być broń sportowa, należy potwierdzić, że jest się sportowcem, jeśli myśliwska - że uprawia się właśnie takie hobby - wyjaśnia Tomasz Awłasewicz, specjalista w zakresie broni palnej i strzelectwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (67)

  • tom(2014-09-06 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Na paralizator trzeba mieć pozwolenie ? Pierwsze słyszę.

    Odpowiedz
  • zefir(2014-09-06 17:18) Zgłoś naruszenie 161

    A Kargul miał granaty,też chciałbym mieć,czy pozwolenie niezbędne?

    Odpowiedz
  • Debil(2014-09-06 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    A na widły i siekierę też trzeba pozwolenie. Ja te sprzęty trzymam w domu, bo mój sołtys powiedział, że mi nogi z du..y powyrywa jak mnie dorwie, bo wybzykałem mu ślubną.

    Odpowiedz
  • szerszeń(2014-09-06 20:46) Zgłoś naruszenie 431

    "...w latach 2002-2013 wydawano corocznie ok. 300-400 tys. pozwoleń."
    I dalej: "Taką broń posiada ponad pół miliona Polaków." - liczba stała od około 10 lat.
    Mnożąc liczbę wydanych zezwoleń przez 10 lat, otrzymujemy 3-4 miliony(!) potencjalnych posiadaczy broni - no chyba, że co roku w sposób "naturalny" ubywa z tego świata 300 tys. posiadaczy zezwoleń.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Decyduje praktyka,cwiczenia z bronia (Ula)(2014-09-06 21:44) Zgłoś naruszenie 2527

    Czy w ramach praktyki z bronia moge strzelac do Tuska,Komorowskiego I calej holoty POlszewickich przestepcow ?
    Trafie ktoregos to moje I moich rodakow szczescie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • umiarkowany pacyfista(2014-09-07 09:27) Zgłoś naruszenie 282

    91. lokata na 102. Polska to policyjny kraj. W każdym szanującym się wolnym kraju obywatel ma prawo do posiadania broni. Chyba że państwo boi się swoich obywateli. Dostęp do broni powinien być ułatwiony. Jak mówi Prezydent Bronisław Komorowski "si vis pacem, para bellum”.

    Odpowiedz
  • Czerwoni i PO.barwieni przestepcy boja sie Polakow(2014-09-07 18:43) Zgłoś naruszenie 8017

    Rzad POlszewickich antynarodowych przestepcow boi sie ludzi,zeby nie wykonali wyrokow za zniszczenie I likwidacje Polski ale ten czas nadejdzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-09-08 17:14) Zgłoś naruszenie 343

    Dostępu do broni palnej w Polsce - na razie nie ma . Ale będzie . Mówi to mafii państwowej coś ?

    Odpowiedz
  • Kvyat(2014-09-08 21:22) Zgłoś naruszenie 112

    A ja mam procę i wiadro kamieni, więc żadne pozwolenie szanownych urzędników nie jest mi potrzebne... :-)

    Odpowiedz
  • Henryk kostkiewicz(2014-10-04 20:27) Zgłoś naruszenie 792

    W tym kraju prędzej dostaje pozwolenie na broń palną -złodziej,oszust i k--wa, a nie uczciwy obywatel!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • henryk(2014-10-04 20:29) Zgłoś naruszenie 281

    W tym kraju prędzej pozwolenie na posiadanie broni palnej dostanie "złodziej","oszust" i"K-rwa" A nie uczciwy obywatel

    Odpowiedz
  • Szymon(2014-11-19 16:20) Zgłoś naruszenie 344

    W Polsce jest głupie prawo jak wielokrotnie podkreśla wiele osób np, Wojciech Cejrowski nie będę pisał o wszystkim co mi się w tym kraju oczywiście w prawie nie podoba bo szkoda czasu bo i tak 1 mój komentarz raczej nic nie pomoże wg.mnie w Polsce tak jak np.W wielu stanach Ameryki czy w innych krajach każda broń powinna być bez zezwolenia a osoby niebezpieczne lub tego typu pozbawione sądownie prawa do jej posiadania , pomogło by to także Polskiej gospodarce mogły by się rozwijać różnego typu zakłady czy fabryki ,oraz firmy produkujące tak ową broń.

    Odpowiedz
  • jaaaa(2015-01-20 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    zglaszam chec zakupu

    Odpowiedz
  • Zdzichu(2015-02-06 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Mam broń bez pozwolenia, łatwiej ją dostać...

    Odpowiedz
  • AleX(2015-02-19 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    Cała ta sytuacja to jedna wielka kpina. Bandziory mają łatwy dostęp do broni. Przeciętny obywatel ma problem, zeby się nawet przed psem, który z łańcucha się zerwał, obronić. :( Małokalibrowa bron krótka powinna być łatwo dostępna.

    Odpowiedz
  • InnyNiżMyślisz(2015-03-14 23:47) Zgłoś naruszenie 300

    Polska jest już nie na 142 miejscu a spadła na 147 pod względem dostępności broni palnej, a drugie Autor się poylił chcąco czy nie chcąco pozwoleń się wydaję około 500sztuk nie tysięcy!.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krzyh(2015-03-26 21:03) Zgłoś naruszenie 882

    skansen po prostu, nie kraj...

    Odpowiedz
  • ant(2015-03-29 11:08) Zgłoś naruszenie 02

    W przypadku broni krótkiej powinny być dwa rodzaje pozwoleń. Na broń i na amunicję.
    Wtedy można by mieć pozwolenie na broń ostrą i amunicję np. obezwładniającą. Albo na broń ostrą i amunicje ostrą również. Dla przykładu czuję się zagrożony, no to sobie robię pozwolenie na broń i amunicję obezwładniająca. Nikogo nią nie zabiję, nie stanowię zagrożenia, a jednocześnie niweluję przewagę potencjalnych napastników. Dodatkowo można wyrabiać w społeczeństwie jakąś kulturę posiadania broni.

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-03-30 01:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do pana Rabiegi, z tego co czytam to Pan tak jak inni klepie teksty bez ich dokładnego przeanalizowania, proszę o dokładne przeczytanie ustawy pod względem pozwolenia na kuszę, ta ustawa sama się wyklucza jeśli chodzi o broń w postaci kuszy i nikt nie jest w stanie w Polsce dostać na nią pozwolenia, bardz proszę dokładnie przeczytać art4, 9 oraz 10 tej ustawy. Nawet komendant u mnie strzelił karpia jak mu powiedział że chcę starać się o pozwolenie na kuszę i musiał dokładnie przeczytać ustawę pod tym względem, stwierdził że ustawa ma masakryczne luki i muszę najpierw wystosować pismo do WPA o wyjaśnienie braków w ustawie bo inaczej on nie ma podstaw do wydania takiego pozwolenia.

    Odpowiedz
  • czytamy czytamy(2015-04-29 10:36) Zgłoś naruszenie 151

    do 19 Kuba

    Co Ty kolego pierniczysz? Na kuszę wydaje się pozwolenie - można ją posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji.

    Powiatowego, a nie WOjewodzkiego... Jak widać nie umiemy czytać ze zrozumieniem - co tutaj wyjaśniać w przepisach i od kiedy to ktokolwiek z urzedników ma prawo do dokonywania wykładni ustawy???

    Odpowiedz