statystyki

Kiedy nieświadomie można popełnić przestępstwo

autor: Damian Michalczuk10.01.2014, 07:10; Aktualizacja: 10.01.2014, 08:32
prawo, sąd, sprawiedliwość

Warto wiedzieć, gdzie są granice prawaźródło: ShutterStock

Zakup komórki z nieudokumentowanego źródła, przedłożenie zaświadczenia poświadczającego nieprawdę o liczbie godzin kursu na prawo jazdy czy sprzedaż futra ze zwierzęcia pod ochroną mogą się skończyć zarzutami.

Do egzaminu na prawo jazdy może podejść jedynie osoba, która posiada zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia. Taki dokument wydaje kandydatom na kierowców ośrodek szkolenia kierowców lub inny podmiot prowadzący kurs, jeżeli osoba ta uczestniczyła w minimum 80 proc. przewidzianych w programie wykładów i ćwiczeń. Kursant musi wziąć udział we wszystkich przewidzianych w programie zajęciach praktycznych. Jednym z warunków wystawienia przez ośrodek szkolenia kierowców zaświadczenia o ukończeniu kursu jest teraz także pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego. Zaświadczenie podpisuje odpowiednio kierownik ośrodka szkolenia kierowców albo kierownik innego podmiotu prowadzącego szkolenie. Przepisy pozwalają na opuszczenie przez kandydata tylko nieznacznej liczby godzin szkolenia teoretycznego. Wystawienie zaświadczenia, które potwierdza nieprawdę co do faktycznej liczby godzin odbytego szkolenia i świadome posłużenie się takim dokumentem w związku z zapisem na egzamin na prawo jazdy, może zostać uznane za przestępstwo.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane