Dostęp do broni palnej w Polsce. Kto może otrzymać pozwolenie

autor: Hubert Rabiega19.09.2014, 08:30; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:55
broń

Nie każda broń palna wymaga pozwoleniaźródło: ShutterStock

- Procedura ubiegania się o pozwolenie jest następująca: najpierw badania, potem z dokumentem od lekarza i podaniem oraz dowodem wpłaty ustawowo ustalonej kwoty udajemy się na komendę. W podaniu należy udowodnić, że ma się powód, aby posiadać broń. Jeśli ma to być broń sportowa, należy potwierdzić, że jest się sportowcem, jeśli myśliwska - że uprawia się właśnie takie hobby - wyjaśnia Tomasz Awłasewicz, specjalista w zakresie broni palnej i strzelectwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (67)

 • vsdvss(2019-03-13 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  To jest ta "wolność" wolnosć to nie jest stowarzyszenie, czy polityka, to jest pewne korzystanie z administracji, wolnosć jest wtedy, gdy się narażam sam (idę pijany po ulicy rozjedzie mnie pojazd, mój problem, tak jest w wolnych krajach w prl - bis odpowiada kierowca za degenerata) wolność jest wtedy gdy mogę się bronić przez zamachem na me mienie, życie zdrowie lub na moją rodzinę lub na obcego niewinnego człowieka wszelkimi dostępnymi środkami, napastnik odbiera sobie wszelkie prawa, a jednocześnie ja zyskuję wszelkie przywileje do obrony przed nim jak strzał, w gościa uzbrojonego chocby w młotek. I tak było do czasu pierwszego prl.

  Odpowiedz
 • You need gun(2018-04-18 14:02) Zgłoś naruszenie 10

  Niestety po 1945 roku, gdy ruscy zagnieździli się u Nas i okupowali nasz kraj przez ponad 40 lat, sukcesywnie go rozbrajali, poprzez likwidację AK, prześladowania, a następnie rekwirowanie każdej sztuki broni u obywateli. Przez ten czas wyryli w mentalności Naszego Narodu przekonanie, że broń to zło i przyczyna wszystkich morderstw i rozbojów. Chodziło tylko i wyłącznie o ułatwienie w pełnieniu nad Nami kontroli, wykorzystaniu w każdy możliwy sposób, wywożąc wszelkie dobra przemysłowe na wschód za symboliczną złotówkę. Dzisiejszy rząd nie zmienia tego, ponieważ taki stan prawny jest mu na rękę, nie obawiając się buntu i ewentualnej obławy ze strony obywateli. Mamy tyle krwi przelanej, tyle ofiar, tyle ludzi życie oddało a My nadal nie wyciągnęliśmy wniosków z tych strasznych tragedii. Broń była zawsze w Naszym kraju, dlatego były powstania, pospolite ruszenia i możliwość obrony. W konstytucji 3 maja nie było zapisu o posiadaniu broni przez zwykłych ludzi, tak jak jest to w USA, bo to była oczywista i nieodzowna rzecz dająca bezpieczeństwo i element odstraszania. Dzisiaj jesteśmy tak rozbrojeni, że aż bezbronni... W razie konfliktu z Rosją jesteśmy bezwzględnymi ofiarami wojny. A nasz rząd co zrobi? W pierwszej chwili ewakuuje się i zostawi Nas bez większego wsparcia, bo takie plany są już napisane i ten dokument ma ponad 800 stron. Ktoś powie jesteśmy przecież w NATO, amerykanie nam pomogą... Przypomnę ze przed wojną tez mieliśmy sojuszników i dość słabo na tym wyszliśmy. Jak mówił wybitny gen. niemiecki Erich von Manstein Polska przegrała kampanie wrześniowa, ponieważ za bardzo uwierzyła w iluzje pomocy sojuszniczej i przeliczyła swoje zdolności obronne. Dlatego, chcecie pokoju? Szykujcie się do wojny! Wiec dawać ludziom broń komuchy! tak jak w Texasie! A ten artykuł jest jednym z wielu dobrych przykładów, że broń jest niezbędna.

  Odpowiedz
 • Leo(2017-10-27 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  Szyszko i Antek maja ostre klamki, pomimo, ze sa psycholami, a obywatel na gazowke nie dostaje zezwolenia, smiech, co za prawo w kaczolandzie...

  Odpowiedz
 • jerry(2017-10-22 14:11) Zgłoś naruszenie 00

  widzę że Polska we niemal wszystkich sondażach wiecznie z Rumunią taki raj - gdzie my jesteśmy w tej Europie .

  Odpowiedz
 • obywatel(2017-10-03 07:23) Zgłoś naruszenie 00

  PiS nie lepszy niż PO. Prezes J. Kaczyński uważa Polaków za zbyt nieodpowiedzialnych, aby mogli posiadać nowoczesną broń palną.

  Odpowiedz
 • mały(2017-09-09 11:07) Zgłoś naruszenie 10

  Moim zdaniem powino sie iść do sklepu i kupić broń palną bez zezwolenia tak powinno być w kraju demokratycznym jerzeli tak nie jest to znaczy iż coś nie tak jest z tą demokracją

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ah(2017-06-25 10:06) Zgłoś naruszenie 280

  Jesteśmy ofiarami komunizmu. I do puki tej czerwonej zarazy nie wyplenimy tak pozostanie na wieki.A bronić nas będą głupie ustawy i przepisy z epoki Bieruta i jemu podobnym.A obecnie ich pozostałości,w widzi mi się, dam albo nie.Czy ta garstka mundurowych nas ochroni.?. Czy ten policjant zdąży na czas?.Politycy ;obudźcie się ,o wasze Cztery litery też chodzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Radosy Neerw(2017-03-29 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo jest prawem i należy go przestrzegać. Ci co pozwolenie na broń dostaną to dobrze, ale są też rozwiązania, które nie wymagają się ubiegania o tego typu maszyny. Mam tu na myśli kupno broni, która nie wymaga zezwolenia. Jest jej dość sporo i na pewno do własnego użytku tj. strzelanie do tarczy czy coś w tym rodzaju sprawdzi się świetnie. Wystarczy się rozejrzeć. Ja taką broń bez zezwolenia kupiłem tu http://www.komisbroni.pl/

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Emeryt(2016-11-15 00:41) Zgłoś naruszenie 30

  Nam Polakom zabrania się trzymania broni z ostrą amunicja, że jesteśmy nie poważni i chorzy i grozi nam od 6 miesięcy do 8 lat wiezienia za posiadanie broni. Sądy ani policja nas nie broni. A rząd nie posiada broni a lepiej morduje długopisem ludzi swojego kraju jak zawodowy morderca, bo od razu tysiące rocznie umiera i nikt nie skazuje tych morderców, bo umierają starzy i dzieci. To, kto jest większym bandziorem rząd czy taki bandzior. Albo Polak, który w mieszkaniu miał by broń.

  Odpowiedz
 • JK(2016-10-30 13:21) Zgłoś naruszenie 80

  Zniewolenie, rozbrojenie Polskiego narodu to cel który ma czemuś służyć. W przypadku inwazji mamy być ofiarami które prowadzi się na rzeź. Historia pamięta takie sytuacje. Myślę że tak długo będzie trwało zniewolenie jak długo na to pozwolą Polacy.

  Odpowiedz
 • zenek(2016-07-26 16:17) Zgłoś naruszenie 40

  Jeżeli państwo nie jest w stanie obronić swoich obywateli,to przynajmniej powinno pozwolić bronic sie obywatelom poprzez wydawania pozwoleń,oczywiście zdrowym psychicznie potrafiącym w sposób prawidłowy i właściwy korzystać z broni.

  Odpowiedz
 • Demokrata(2016-07-23 14:08) Zgłoś naruszenie 20

  Chce mieć dla własnej obrony oraz pewności bespieczenstwa.

  Odpowiedz
 • _ja(2016-05-10 10:51) Zgłoś naruszenie 40

  Prawo do broni tak jak prawo do życia.

  Odpowiedz
 • lokkkki(2016-04-09 17:01) Zgłoś naruszenie 00

  jaki powod? po prostu nie chce byc zarżnięty na ulicy. 21 wiek a tuskansen z epoki brązu

  Odpowiedz
 • Ech(2016-03-23 13:08) Zgłoś naruszenie 02

  Zabijanie bezbronnych i Bogu ducha winnych zwierząt - to naprawdę szlachetne hobby, nie ma co :(

  Odpowiedz
 • A H(2016-02-11 13:40) Zgłoś naruszenie 10

  Gdy chce obronić rodzinę , nie zważam na koszty, a sprawność to kwestia normalności w tym kraju do dostępu.Jeżeli ona będzie normalna to posiadacz z pełną odpowiedzialnością ją nabędzie.Dotyczy odp TOR, i nie tylko.

  Odpowiedz
 • irekcp(2016-02-10 06:51) Zgłoś naruszenie 10

  nie rozumiem jednego najpierw muszę wyłożyć pieniądze na pozwolenie,badanie lekarskie i co tam jeszcze a potem widzi mi się czy dostanę pozwolenie,jeżeli spełniłem badania psychologiczne i zdałem prawo użycia broni teoretycznie i praktycznie to takie pozwolenie powinienem otrzymać do ochrony własnej,byłem w wojsku wartownikiem nie jest mi obcy temat broni

  Odpowiedz
 • foko(2016-01-23 17:34) Zgłoś naruszenie 13

  wszystkim dać gnaty i bedzie rozpierducha

  Odpowiedz
 • TOR(2016-01-11 14:47) Zgłoś naruszenie 04

  CAŁY TEN OBECNY KRZYK TO LOBBING FIRM ZAINTERESOWANYCH W SPRZEDAŻY BRONI W POLSCE. TO DUŻY RYNEK GDZIE MOŻNA WTRYNIĆ PEŁNO ŻELAZA ZA NIEZŁE PIENIĄDZE. CZY PRZEZ TO POLACY BĘDĄ BEZPIECZNIEJSI - BARDZO WĄTPIĘ. ŻEBY SPRAWNIE POSŁUGIWAĆ SIĘ BRONIĄ TRZEBA JĄ UŻYWAĆ CZĘSTO NA STRZELNICY. TO KOSZTUJE. NIE ZAWSZE JEST TAK, ŻE JAK KTOŚ WYSUPŁA 2 TYŚ NA PISTOLET TO ODRAZ KUPI SKRZYNKĘ AMUNICJI I BĘDZIE PRZYNAJMNIEJ RAZ NA MIESIĄC Z NIEJ STRZELAŁ. W POLSCE MAŁO PRAWDOPODOBNE, MAŁO STRZELNIC I JESZCZE DO TEGO PŁATNYCH. DLATEGO OD RAZU MOŻNA STWIERDZIĆ, ŻE BĘDĄ TYLKO POSIADACZAMI BRONI, ALE NIE BĘDĄ BARDZIEJ BEZPIECZNI. DO TEGO TRZEBA ZAPEWNIĆ WŁAŚCIWE JEJ PRZECHOWYWANIE A TO WYDATEK NASTĘPNEGO TYSIĄCA ZŁ.

  Odpowiedz
 • TOR(2016-01-11 14:47) Zgłoś naruszenie 08

  CAŁY TEN OBECNY KRZYK TO LOBBING FIRM ZAINTERESOWANYCH W SPRZEDAŻY BRONI W POLSCE. TO DUŻY RYNEK GDZIE MOŻNA WTRYNIĆ PEŁNO ŻELAZA ZA NIEZŁE PIENIĄDZE. CZY PRZEZ TO POLACY BĘDĄ BEZPIECZNIEJSI - BARDZO WĄTPIĘ. ŻEBY SPRAWNIE POSŁUGIWAĆ SIE BRONIĄ TRZEBA JĄ UŻYWAĆ CZĘSTO NA STRZELNICY. TO KOSZTUJE. NIE ZAWSZE JEST TAK, ŻE JAK KTOŚ WYSUPŁA 2 TYŚ NA PISTOLET TO ODRAZ KUPI SKRZYNKĘ AMUNICJI I BĘDZIE PRZYNAJMNIEJ RAZ NA MIESIĄC Z NIEJ STRZELAŁ. W POLSCE MAŁO PRAWDOPODOBNE, MAŁO STRZELNIC I JESZCZE DO TEGO PŁATNYCH. DLATEGO OD RAZU MOŻNA STWIERDZIĆ, ŻE BĘDĄ TYLKO POSIADACZAMI BRONI, ALE NIE BĘDĄ BARDZIEJ BEZPIECZNI. DO TEGO TRZEBA ZAPEWNIĆ WŁAŚCIWE JEJ PRZECHOWYWANIE A TO WYDATEK NASTĘPNEGO TYSIĄCA ZŁ.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane