Rozprawę cywilną będzie można nagrywać na własny dyktafon

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz03.09.2014, 08:02; Aktualizacja: 03.09.2014, 09:32
Dyktafon Sony ICD-TX50

Dyktafon Sony ICD-TX50źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Sony

Sąd na wniosek strony będzie mógł wyrazić zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy, jeżeli nie będzie to miało wpływu na prawidłowość postępowania – przewiduje projekt ustawy nowelizującej kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego oraz inne ustawy, którym w pierwszym czytaniu zajmie się w przyszłym tygodniu Sejm. Przewodniczący składu sędziowskiego odmówi udzielenia takiej zgody wówczas, gdy mogłoby to zakłócić porządek posiedzenia. Analogiczna regulacja obowiązuje już w procesie karnym, gdzie sędzia zgadza się na nagrywanie pod warunkiem, że nie przeszkadza to w rozprawie.

Od czterech lat przebieg procesu cywilnego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk zapisują pracownicy sądu, aby powstał e-protokół, do którego później mają dostęp strony. Dostają też z akt sprawy zapis dźwięku. Natomiast w kodeksie postępowania cywilnego wciąż nie ma przepisów regulujących możliwość samodzielnego rejestrowania przebiegu rozprawy na prywatnym sprzęcie przez osoby obecne na sali, gdy sprawa toczy się przy drzwiach otwartych. Zwróciła na to także uwagę ministra sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Brak zakazów i wymogu uzyskania uprzedniej zgody sędziego na włączenie dyktafonu powoduje, że w sprawach cywilnych panuje w tej kwestii prawdziwa wolnoamerykanka. Tylko niektórzy uczestnicy proszą przewodniczącego o wyrażenie zgody na nagrywanie, inni robią to nieoficjalnie. Przy tym art. 155 kodeksu postępowania cywilnego, który określa uprawnienia przewodniczącego, przewiduje tylko, że otwiera on, prowadzi i zamyka posiedzenia, udziela głosu i zadaje pytania, upoważnia do zadawania pytań i ogłasza orzeczenia, może nawet odebrać głos przemawiającemu; ale nie reguluje możliwości wyrażania przez niego zgody na nagrywanie przez publiczność. Wprawdzie ma prawo upomnieć nagrywającego, a nawet zakazać mu nagrywania wówczas, gdy jego zachowanie godzi w powagę sądu, ale podjęcie takiej decyzji zależy od subiektywnej oceny konkretnego zachowania.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Mec(2014-09-03 09:09) Zgłoś naruszenie 30

  Ja zawsze Utrwalałem - nagrywanie swoich rozmów i wypowiedzi dla własnych celów choć może być niekulturalne lecz nie jest żadnym przestępstwem .a poza tym każdy prawnik to czyni. Kto by pamiętał te wszystkie niuanse/

  Odpowiedz
 • xyz(2014-09-03 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  sama jesteś MINISTRA!

  Odpowiedz
 • ja(2014-09-03 10:38) Zgłoś naruszenie 60

  "Sąd na wniosek strony będzie mógł wyrazić zgodę" - czyli nie zmieni się nic.

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-09-03 15:17) Zgłoś naruszenie 20

  A contrario – z powodu braku uregulowania sąd nie będzie miał podstaw do wyrażenia zgody - na wniosek strony - na utrwalanie przez stronę przebiegu rozprawy w postaci własnoręcznych notatek. Po wejściu w życie takiej nowelizacji robienie notatek przez stronę będzie bezprawne. Tak samo bezprawne stanie się teraz nagrywanie rozprawy przez stronę bez zgody sądu. To co do tej pory wolno było robić stronie w celu utrwalenia przebiegu rozprawy teraz już nie będzie wolno, za wyjątkiem nagrywania na dyktafon i to pod warunkiem, że sąd łaskawie wyrazi na to zgodę.
  Ale się teraz Polakom poprawi w tym państwie bezprawia! W czyim interesie jest ta zmiana? Przecież jest oczywiste, że sędziom uczciwym, nie mającym nic do ukrycia nie przeszkadzało i nie przeszkadza nagrywanie rozprawy przez stronę. Za to sędziowie kombinatorzy, stronniczy, skorumpowani po prostu nie pozwolą teraz nagrywać i co im Polak zrobi?

  Odpowiedz
 • i.s.(2014-11-15 18:37) Zgłoś naruszenie 30

  Sąd w Kwidzynie odmówił mi nagrywania na dyktafon. Ale tam dzieją się różne dziwne rzeczy w moich sprawach.

  Odpowiedz
 • Irena anna(2016-03-23 20:08) Zgłoś naruszenie 40

  Skoro rozprawy cywilne nagrywane są przez sąd od czterech lat to nie rozumiem dlaczego sprawa wniesiona do Sądyu Rejonowego nie była nagrywana a treść papierowych protokołów woła o pomstę do nieba.

  Odpowiedz
 • aga (2017-07-09 13:41) Zgłoś naruszenie 10

  Sędzia nie zgodzi się na nagrywanie, gdy sam chce łamać prawo !!! To logiczne :) I tak się właśnie dzieje !!!

  Odpowiedz
 • nazir(2017-09-15 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  otoz nuie wszytskie rozprawy sa nagrywane mimo ze minelo juz 4 lata. Sa pokoje gdzie nie ma sprzetu AV w sadach. CZasami z pryczyn "technicznych" rozprawa nie jest nagrywana . Mozliwoscii do kombinowania jest cala masa

  Odpowiedz
 • Ratrost(2019-03-15 13:56) Zgłoś naruszenie 00

  No i bardzo dobrze, w końcu przyda mi się mój MR-1000 ze spyshopu :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane