statystyki

Sąd musi mieć prawo zawiesić egzekucję z mieszkania

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk26.08.2014, 16:00; Aktualizacja: 26.08.2014, 16:06
Prawo Unii sprzeciwia się systemowi egzekucji z nieruchomości,

Prawo Unii sprzeciwia się systemowi egzekucji z nieruchomości,źródło: ShutterStock

Konsument, którego pożyczka lub kredyt zostały zabezpieczone hipoteką, musi mieć prawo odwołania się do sądu po to, by spowodować zaprzestanie egzekucji odbywającej się na podstawie nieuczciwego warunku umownego. Jednocześnie krajowy sąd powinien móc zawiesić postępowanie egzekucyjne, jeżeli okazałoby się, że jego podstawą jest klauzula stawiająca w nierównym położeniu konsumenta i jego wierzyciela – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

TS orzekał w sprawie pary Hiszpanów. Pożyczyli oni w banku Bilbao ponad 300 tys. euro. Zabezpieczenie spłaty 360 miesięcznych rat zostało wyznaczone na ich mieszkaniu. Odsetki za zwłokę bank podyktował w akcie notarialnym na poziomie 19 proc. rocznie. Tymczasem ustawowe oprocentowanie wynosiło w tym czasie w Hiszpanii 4 proc. I kiedy kredytobiorcy przestali regularnie zwracać bankowi należność, ten zażądał zapłaty całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami zwykłymi i za zwłokę, a także przymusowej sprzedaży na jego rzecz nieruchomości obciążonej hipoteką. Para wniosła sprzeciw wobec egzekucji, a sąd drugiej instancji uznał ich rację.

Niemniej okazało się przy tym, że hiszpańska procedura cywilna pozwala wyłącznie wierzycielowi odwołać się od pozytywnego dla dłużnika orzeczenia sądu w przedmiocie wstrzymania egzekucji. Nie daje natomiast dłużnikowi prawa do wniesienia odwołania od orzeczenia pierwszej instancji zarządzającego dalsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Dlatego hiszpański sąd zwrócił się do TS z pytaniem, czy takie rozwiązanie jest zgodne z dyrektywą 93/13 EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane