statystyki

Alimenty: dłużnicy trafiają do więzienia, a dzieci latami czekają na pieniądze

autor: Joanna Kowalska07.08.2014, 07:48; Aktualizacja: 07.08.2014, 10:21
Alimenty w Polsce

Alimenty w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Osadzanie w więzieniach osób uporczywie niepłacących alimentów to absurd – uważa wiceminister sprawiedliwości. Zmiany w kodeksie karnym mają zmusić je do efektywnego płacenia należności

Średni czas trwania postępowania w sprawach o ustalenie alimentów to 4,4 miesiąca. Znacznie gorzej jest z ich egzekwowaniem – spośród ponad 47 tys. spraw załatwionych w zeszłym roku niemal połowa ciągnęła się przez ponad 5 lat (patrz: grafika). Jednak świadczenia uzyskano tylko w 9132 sprawach: 22 481 postępowań umorzono. Prawie 600 tys. pozostaje zaległych. Takie dane przytacza Ministerstwo Sprawiedliwości w „Informacji na temat stanu prawnego oraz faktycznego funkcjonowania obowiązku alimentacyjnego w Polsce”, przygotowanej – w porozumieniu z resortem pracy i polityki społecznej – na prośbę sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

– Postępowania trwają długo przede wszystkim z powodu niemożności ustalenia dochodów dłużnika. Zwłaszcza jeśli są to osoby prowadzące działalność gospodarczą. Często wykazują zerowe zyski, a nawet straty. Ustalenie w tym przypadku wysokości alimentów stwarza poważne trudności – tłumaczy Antoni Skorupski, adwokat z Kancelarii Adwokackiej A. Skorupski, J. Kinczel s.c.

Jak mówi, w przypadku złożenia apelacji postępowania takie mogą ciągnąć się nawet rok. Ale zakończone postępowanie to mniej niż połowa sukcesu.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane