statystyki

Co zrobić, żeby inna osoba mogła nas skutecznie reprezentować

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.08.2014, 07:56; Aktualizacja: 04.08.2014, 09:54
prawnik

Ustanawiając pełnomocnika do wykonywania czynności prawnych na swoją rzecz, należy zakreślić granice umocowaniaźródło: ShutterStock

Skutecznie w cudzym imieniu można działać w oparciu o pełnomocnictwo. Należy zakreślić w nim granice umocowania. Mogą być one bardzo szerokie, ale można także upoważnić do wykonania tylko jednej czynności.

Pełnomocnik działa w cudzym imieniu, natomiast jego działalność bezpośrednio dotyczy reprezentowanego i wywiera takie same skutki prawne jak wówczas, gdyby te czynności wykonywał on osobiście. Osoba udzielająca pełnomocnictwa może ustanowić nawet kilku pełnomocników, w dodatku z takim samym zakresem umocowania. Tylko od niej zależy, w jaki sposób będą oni działać, np. samodzielnie lub łącznie. Pełnomocnictwo można w każdej chwili odwołać. Rodzajem pełnomocnictwa jest prokura. Udziela jej przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru i upoważnia w ten sposób do wykonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • reforma(2014-08-05 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Znowelizować ustawe o adwokaturze w sposob nastepujacy:

  art.65 pkt.4- odbyc w RP aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki, z zastrzezeniem " dowolności wyboru kolejnych etapow ksztalcenia zawodowego" W praktyce oznacza to iz kazdy absolwent bedzie mogl podejsc do egzaminu adwokackiego,a pozniej odbyc aplikacje ,badz na odwrot.

  Art.66- SKREŚLIĆ W CAŁOŚCI.

  Art 76- aplikacja adwokacka rozpoczyna się 1 stycznia kazdego roku i trwa 3 lata.Jest to niezgodne z prawdą.Szkolenia trwaja 3 lata,aplikacja trwa co najmniej 5 lat kalendarzowych i 6 lat szkoleniowych.

  wrzesien 2014 rok- egzamin wstepny,rozpoczecie styczen 2015,plus 3 lata,egzamin adwokacki marzec 2019,wspis na liste lipiec-czewiec 2019.

  Zastrzec w kodeksach karnych i cywilnym oraz Konstytucji wylacznosc adwokatow,w Polsce radcow prawnych rowniez do zajmowania sie prawem.Magistrowie prawa nie moga zagranica udzielac porad prawnych,pracowac w kancelariach,byc radcami w firmach.Nie moga nic .Tak powinno byc w Polsce,

  Paradoksalnie otwiera to droge do zawodu adwokata/radcy.Dodatkowo wprowadza sie cenzusy czasowe- do egz.adwokackiego mozna podejsc do 2 lat po studiach,aplikacja nie moze przekraczac 1,5 roku. (brak miejsc w sadach i kancelariach).

  Aplikacja w sensie praktycznym i staze w Polsce to niewykonalan fikcja gdyz ilosc miejsc jest 2 krotnie mniejsza niz samych aplikantow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane