statystyki

Co zrobić, żeby inna osoba mogła nas skutecznie reprezentować

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.08.2014, 07:56; Aktualizacja: 04.08.2014, 09:54
prawnik

Ustanawiając pełnomocnika do wykonywania czynności prawnych na swoją rzecz, należy zakreślić granice umocowaniaźródło: ShutterStock

Skutecznie w cudzym imieniu można działać w oparciu o pełnomocnictwo. Należy zakreślić w nim granice umocowania. Mogą być one bardzo szerokie, ale można także upoważnić do wykonania tylko jednej czynności.

Pełnomocnik działa w cudzym imieniu, natomiast jego działalność bezpośrednio dotyczy reprezentowanego i wywiera takie same skutki prawne jak wówczas, gdyby te czynności wykonywał on osobiście. Osoba udzielająca pełnomocnictwa może ustanowić nawet kilku pełnomocników, w dodatku z takim samym zakresem umocowania. Tylko od niej zależy, w jaki sposób będą oni działać, np. samodzielnie lub łącznie. Pełnomocnictwo można w każdej chwili odwołać. Rodzajem pełnomocnictwa jest prokura. Udziela jej przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru i upoważnia w ten sposób do wykonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • reforma(2014-08-05 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Znowelizować ustawe o adwokaturze w sposob nastepujacy:

  art.65 pkt.4- odbyc w RP aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki, z zastrzezeniem " dowolności wyboru kolejnych etapow ksztalcenia zawodowego" W praktyce oznacza to iz kazdy absolwent bedzie mogl podejsc do egzaminu adwokackiego,a pozniej odbyc aplikacje ,badz na odwrot.

  Art.66- SKREŚLIĆ W CAŁOŚCI.

  Art 76- aplikacja adwokacka rozpoczyna się 1 stycznia kazdego roku i trwa 3 lata.Jest to niezgodne z prawdą.Szkolenia trwaja 3 lata,aplikacja trwa co najmniej 5 lat kalendarzowych i 6 lat szkoleniowych.

  wrzesien 2014 rok- egzamin wstepny,rozpoczecie styczen 2015,plus 3 lata,egzamin adwokacki marzec 2019,wspis na liste lipiec-czewiec 2019.

  Zastrzec w kodeksach karnych i cywilnym oraz Konstytucji wylacznosc adwokatow,w Polsce radcow prawnych rowniez do zajmowania sie prawem.Magistrowie prawa nie moga zagranica udzielac porad prawnych,pracowac w kancelariach,byc radcami w firmach.Nie moga nic .Tak powinno byc w Polsce,

  Paradoksalnie otwiera to droge do zawodu adwokata/radcy.Dodatkowo wprowadza sie cenzusy czasowe- do egz.adwokackiego mozna podejsc do 2 lat po studiach,aplikacja nie moze przekraczac 1,5 roku. (brak miejsc w sadach i kancelariach).

  Aplikacja w sensie praktycznym i staze w Polsce to niewykonalan fikcja gdyz ilosc miejsc jest 2 krotnie mniejsza niz samych aplikantow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane