statystyki

KRS: jawne majątki to ryzyko

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.08.2014, 07:52; Aktualizacja: 04.08.2014, 08:16
Kraje, w których sędziowie nie muszą składać oświadczeń majątkowych

Kraje, w których sędziowie nie muszą składać oświadczeń majątkowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnienie informacji na temat dóbr kadry oficerskiej stwarza służbom innych państw okazję do pozyskania danych mogących narazić te osoby na niebezpieczeństwo – alarmuje Krajowa Rada Sądownictwa

Taka uwaga pojawiła się w opinii KRS do rządowego projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Zwrócono w niej uwagę na konieczność rozróżnienia obowiązku składania oświadczenia majątkowego i obowiązkowego opublikowania jego treści.

– Rada nie kwestionuje co do zasady obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Sędziowie składają takie oświadczenia i nigdy tego obowiązku nie kwestionowali i nie kwestionują – zaznacza Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.

Mimo to rada bardzo krytycznie odniosła się do projektu, który przewiduje, że informacjami na temat swojego majątku będą musieli dzielić się ze społeczeństwem przedstawiciele kilkudziesięciu zawodów, w tym m.in. policjanci, lekarze orzecznicy ZUS i KRUS, prokuratorzy i sędziowie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Asystent(2014-08-05 01:38) Zgłoś naruszenie 00

  A asystenci sędziego, którzy nie podejmują jakichkolwiek rozstrzygnięć? Ściśle współpracują z sędziami. Nikt nie powinien wiedzieć, kto jest asystentem, gdyż może to szkodzić zarówno sędziemu, jak i asystentowi.

  Odpowiedz
 • zgroz(2014-08-04 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy sędziowie to milionerzy. Mieszkanie z łazienką i ubikacją, telefon, komputer (na czymś trzeba pisać setki uzasów w domu), samochód marki zwykły 1.4, kredyt. Jeżdżę też na wakacje i mają dzieci w szkole. Zgroza, że do tej pory nikt tego nie publikował wraz z adresem. Właściwie adres możnaby wręczać podsądnym w trakcie rozprawy.

  Odpowiedz
 • Raf(2014-08-04 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  Ale po co się tak męczyć - niech prezesi wywieszą na tablicy przy wejściu nasze adresy domowe, samochody wraz z numerami rejestracyjnymi i miejsc parkingowych na parkingu przy budynku sądu. A co!
  Niestety autorzy tego bubla nie zauważyli, iż nie każdy jest objęty ochroną BOR przez 24h.

  Odpowiedz
 • xvart(2014-08-04 21:08) Zgłoś naruszenie 00

  po prostu będziemy częściej domagać się ochrony osobistej. I kto za to zapłaci? Ja w sumie nic nie mam do tej publikacji. Niech sobie ludzie zobaczą jakie "majątki" mają sędziowie po 30 latach pracy. Tyle, że jak studenci prawa zobaczą jak się można "dorobić" w tym zawodzie, to będzie jeden problem: nie będzie chętnych do tej pracy...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane