Nietrzeźwy ma prawo przebywać w parku

autor: Piotr Pieńkosz04.08.2014, 07:47; Aktualizacja: 04.08.2014, 09:47
alkohol, akcyza, banderola

W ocenie wojewody decyzja radnych Ustronia uderza w konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawaźródło: ShutterStock

Gmina nie może zakazać osobom będącym pod wpływem alkoholu korzystania z terenów zielonych – uznał wojewoda śląski.

Rada Miasta Ustroń przyjęła nowe regulaminy miejskich parków. Takie prawo przysługuje lokalnym władzom na podstawie art. 40 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.). Radni ustalili m.in. zasady korzystania z wybiegów dla psów. Postanowili też, że na terenach zielonych nie będą mogły przebywać osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Taki zapis zakwestionował organ nadzoru. Podkreślił, że park jest miejscem powszechnie dostępnym, więc ograniczenie możliwości przebywania na jego terenie osobom w stanie nietrzeźwym należy uznać za niedopuszczalne w przypadku, gdy nie naruszają one powszechnie obowiązujących przepisów.

W ocenie wojewody decyzja radnych Ustronia uderza w konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa. „Ocena zgodności z zasadą równości wymaga ustalenia, czy jest możliwe wskazanie wspólnej istotnej cechy faktycznej lub prawnej, która uzasadniałaby wyróżnienie określonej grupy z ogółu” – argumentował w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Tymczasem przebywanie pod wpływem alkoholu samo w sobie nie wystarczy, by wyodrębnić określoną grupę gości parku i zróżnicować ich sytuację prawną w stosunku do pozostałych mieszkańców. Inaczej byłoby, gdyby zakaz objął osoby nietrzeźwe, ale ze wskazaniem, że tylko wtedy, gdy naruszają porządek publiczny.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • kobra(2014-08-05 16:02) Zgłoś naruszenie 00

  W artykule napisano nieprawdę! Regulaminy nie dotyczą parków ani terenów zielonych. Dotyczą one konkretnych obiektów - wybiegu dla psów oraz obiektu składającego się z placu zabaw, boisk oraz urządzeń do ćwiczeń - nazwanego "Strefą sportu i rekreacji". Szkoda, że gazeta, która w nazwie posiada przymiotnik "prawna" nie zadała sobie trudu aby napisać rzetelny artykuł.

  Odpowiedz
 • panJacek(2014-08-04 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Kasa, kasa i kasa. W parkach funkcjonują knajpy żyjące głównie ze sprzedaży alkoholu, organizowane są imprezy na których piwo leje się beczkami... I jak tu zakazać nietrzeźwym? Wojewoda słusznie ujął się za alkoholikami bo po co komu park tylko dla trzeźwych? Trzeźwi są nudni, dokarmiają wiewiórki, wypasają dzieciaki na polankach i nie dają państwu zarobić na gorzałce.

  Odpowiedz
 • abstynent(2014-08-04 18:05) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo mi daje różne prawa, z których i tak nie korzystam, to tak, jakby dawać łysemu grzebień.

  Odpowiedz
 • absti(2014-08-04 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  I prawidłowo. Jeżeli wypiłeś piwo czy dwa - możesz iść sobie posiedzieć w parku. Tylko nie zakłócaj porządku publicznego - wtedy możesz zostać zatrzymany i ukarany / zawieziony do Betlejem. Proste :)

  Odpowiedz
 • keszet(2014-08-04 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  Należy rozróżnić stopień bycia pod wpływem alkoholu. Granica jest wyraźna. Jeśli osoba zakłóca porządek zwyczajowo lub regulaminowo ustalony na terenie danego obiektu, to można zabronić jej tam przebywania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane