statystyki

Polski e-podpis ważny w całej Unii

autor: Joanna Kowalska31.07.2014, 08:59; Aktualizacja: 31.07.2014, 09:05
Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej. Służy on przede wszystkim do bezpiecznej wymiany dokumentów

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej. Służy on przede wszystkim do bezpiecznej wymiany dokumentówźródło: ShutterStock

Jest porozumienie w sprawie jednolitego e-podpisu w całej Unii. Rada UE przyjęła kompromisową wersję rozporządzenia w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

Regulacja zakłada przede wszystkim wzajemne uznawanie przez państwa członkowskie usług zaufania, m.in. podpisów elektronicznych.

– Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, kiedy nie można stosować podpisów kwalifikowanych z centrum certyfikacji jednego kraju w procedurach administracyjnych innego kraju, albo środków elektronicznej identyfikacji jednego państwa w postępowaniach prowadzonych w innym – tłumaczy Ministerstwo Gospodarki.

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej. Służy on przede wszystkim do bezpiecznej wymiany dokumentów. Zwykły e-podpis wykorzystuje się do identyfikacji nadawcy, a kwalifikowany jest równoznaczny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane