statystyki

Mniej formalności przy potwierdzaniu nabycia spadku

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz25.07.2014, 19:00
Tomasz Kot

Tomasz Kot, notariusz, członek zespołu Komisji Kodyfikacyjnej zajmującego się implementacją spadkowego rozporządzenia UEźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

We wszystkich krajach UE będzie można uzyskać europejskie poświadczenie dziedziczenia według tej samej procedury. Dokument wystawiony w każdym kraju będzie równie wiarygodny i zawierał te same informacje - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Kot, notariusz, członek zespołu Komisji Kodyfikacyjnej zajmującego się implementacją spadkowego rozporządzenia UE.

Jeszcze w toku prac nad rozporządzeniem w Komisji Europejskiej stwierdzono, że dokumenty stosowane przy stwierdzaniu dziedziczenia, używane w poszczególnych krajach UE, są pozyskiwane w różnych procedurach i zawierają bardzo różne informacje: bardzo szczegółowe, np. inwentarz spadku, bądź – jak w Polsce – tylko minimalne o danych osobowych spadkobierców i spadkodawców. Wystawiony w Polsce dokument zawiera więc mniej danych, niż wymagają obecnie procedury do prowadzenia sprawy spadkowej w innych krajach. Dlatego rozporządzenie przewiduje wspólne rozwiązanie – Europejskie Poświadczenie Spadkowe – zbliżone do najbardziej szczegółowych procedur stosowanych w krajach UE, do wzorca francusko-hiszpańskiego. We wszystkich krajach UE będzie można uzyskać europejskie poświadczenie dziedziczenia według tej samej procedury, więc dokument wystawiony w każdym kraju będzie równie wiarygodny i będzie zawierał te same informacje.

Wprawdzie krajowe dokumenty poświadczające dziedziczenie (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku) będą skuteczne w całej UE bez potrzeby legalizowania ich, ale na potrzeby określonych czynności, np. wpisu do niemieckiej księgi wieczystej lub francuskiego rejestru nieruchomości, mogą zawierać za mało informacji. Wtedy można przeprowadzić procedurę europejskiego poświadczenia dziedziczenia w Polsce, mimo że spadkobierca ma już dokument krajowy wydany w sprawie tego samego spadku. Dokument europejski będzie zawierał więcej informacji niż polski. U nas w kraju wystawi go sąd lub notariusz.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-07-25 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    A jak wygląda przejęcie spadków przez gminy i skarb państwa ? - zwłaszcza w temacie tych długów spadkodawców , którzy nie posiadają następców prawnych . No i gdzie są listy tych długów , bo wierzyciele mogą mieć kłopot z odzyskaniem swoich należności , jeśli się nie mylę . I co ponadto z darowanymi i zapisanymi spadkami (długami ), na rzecz w/w,bo to też byłoby do odzyskania .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane