statystyki

Nie jest embrionem to, co nie może stać się człowiekiem

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk21.07.2014, 07:45; Aktualizacja: 21.07.2014, 08:48
Jakie są granice zdolności patentowej elementów lub produktów ciała ludzkiego?

Jakie są granice zdolności patentowej elementów lub produktów ciała ludzkiego?źródło: ShutterStock

Nie powinna być uważana za embrion ludzki niezapłodniona komórka jajowa pobudzona do dalszego rozwoju za pomocą technik chemicznych lub elektrycznych, która zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie może stać się człowiekiem. Niemniej państwa członkowskie mają prawo zakazać patentowania takich komórek z przyczyn etycznych i moralnych – uznał w swojej opinii dla luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny Pedro Cruz Villalón.

Trybunał kolejny już raz ma odpowiedzieć na pytanie, jaka jest granica zdolności patentowej elementów lub produktów ciała ludzkiego, zgodnie z dyrektywą 98/44/WE w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych. W Europie zasadą jest bowiem, że ciało ludzkie w różnych stadiach rozwoju nie może stanowić wynalazku. Wolno jednak opatentować element wyizolowany z ciała lub inaczej wytworzony za pomocą procesu technologicznego.

Granicą zdolności patentowej tego rodzaju wynalazków jest sprzeczność ich wykorzystania z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami. Stąd została wywiedziona reguła, że nie ma zdolności patentowej wykorzystanie embrionów ludzkich do celów przemysłowych czy handlowych.

Tymczasem biotechnologiczna korporacja Stem Cell Corporation (ISC) wystąpiła do urzędu ds. własności intelektualnej Zjednoczonego Królestwa o udzielenie jej dwóch krajowych patentów dla technologii pozwalającej otrzymywać komórki macierzyste z aktywowanych partenogenetycznie jaj. Takie pobudzone do rozwoju komórki są bowiem zdolne do różnicowania się w tkanki zarodka, ale nie mają możliwości – zgodnie z obecnym stanem wiedzy – rozwinięcia się w całego człowieka. Mogą być natomiast wykorzystywane do leczenia wielu nieuleczalnych dotąd chorób – dowodziła ISC.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane