statystyki

Adwokat może uzyskać tytuł zawodowy za granicą

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk18.07.2014, 07:42; Aktualizacja: 18.07.2014, 09:26
Prawnik

Prawnikźródło: ShutterStock

Obywatel Unii może skończyć studia prawnicze w swoim państwie, udać się w celu uzyskania kwalifikacji adwokata do innego państwa UE, a następnie wrócić do siebie, żeby zawód wykonywać – orzekł wczoraj luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Dwóch włoskich obywateli – Angelo Alberto Torresi i Pierfrancesco Torresi – uzyskawszy dyplomy fakultetów prawniczych na włoskim uniwersytecie, wyjechało do Hiszpanii. Tam też skończyli prawo, po czym wpisali się na listę adwokatów. Niespełna cztery miesiące później wrócili jednak do rodzinnej Maceraty we włoskiej prowincji Marche. Wnieśli o wpisanie ich na listę rady adwokackiej w swoim mieście, w sekcji obejmującej prawników posługujących się zagranicznym tytułem zawodowym, lecz prowadzących działalność zawodową we Włoszech. Marchiańska rada nie podjęła jednak stosownej uchwały.

Wtedy panowie Torresi odwołali się do włoskiej krajowej rady adwokackiej (CNF). Dowodzili, że spełnili jedyny warunek stawiany w takich sytuacjach przez przepisy prawa. Przedłożyli bowiem zaświadczenia o wpisie na listę właściwej organizacji zawodowej państwa członkowskiego, czyli w ich przypadku zaświadczenia hiszpańskie. CNF utrzymywała jednak, że nie mogą powoływać się na dyrektywę 98/5/WE mającą na celu ułatwienie stałego wykonywania zawodu prawnika w państwie członkowskim innym niż państwo uzyskania kwalifikacji zawodowych. Wytłumaczyła to ich dążeniem do nadużycia prawa. Torresi nie zdawali bowiem włoskiego egzaminu państwowego, warunkującego dopuszczenie do zawodu. Tymczasem konieczność zachowania takiej procedury została zapisana w konstytucji, by chronić odbiorców usług prawniczych. CNF dla rozwiania wszelkich wątpliwości zapytała jednak Trybunał Sprawiedliwości, jak w tego rodzaju sytuacjach należy interpretować dyrektywę.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • .......(2014-07-20 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł zawodowy uzyskać mogą,ale prawo wykonywania zawodu na terenie innego panstwa niz te w ktorym zdawali egzamin zawodowy juz NIE.W tym celu adwokat zawsze musi odbyc staz na terenie danego panstwa i zdac egzamin adwokacki na terenie kraju w ktorym zawod chce wykonywac,

  Zle to GW interpretuje.Poza tym w Hiszpanii juz wprowadzono egzaminy adwokackie.

  Przy czym procedura aplikacji ma trwac nie dluzej niz 1 rok.,czyli staz + egzamin.

  Warunkiem dopuszczenia do egzamonu adwokackiego jest uzyskanie waznego tytulu mgr prawa na terenie UE,czyli takiego ktory uczelnie nadaja w procedurze ,ktore z gory narzucilo szkolnictwo UE- w ktorym nie mozna zrealizowac mgr prawa pprzez pisanie prac mgr.Na terenie UE obowiazuje wylacznie egzamin pisemny magisterski.Egzamin ten mozna zastapic 300 godz pracy (2,5 miesiaca) w zawodzie.

  To istotne bo dyplomy mgr prawa z polskich uczelni nie powinny dawac wstepu na aplikacje prawnicze.W swietle wytycznych UE sa to mgr nieakceptowane.

  Egzaminu adwokackiego nie mozna zastapic zadna praca.Bez jego zdania nie mozna udzielac nawet porad prawnych juz na terenie UE,Tytulu naukowe nie uprawniaja do wpisu na listy zawodowe (to akurat wielki pozytyw UE,ktora rodziela prawo akademickie od prawa zawodowych prawnikow i sadownictwa).

  Odpowiedz
 • avvocate(2014-07-20 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  izby adwokackie wloskie odmowily bo w Hiszpanii do niedawna nie bylo egzaminu adwokackiego.Do wpisu na liste wystarczyly studia,ale to sie zmienilo.Wiec oni de facto nie zdali zadnego egzaminu.Skorzystali ze zmieniajacej sie legislacji.Wyrok sadu niczego nie zmienia gdyz izby wloskie nie wpisza ich na listy adwokatow zanim nie dopelnia aktualnie obowiazujacych warunkow.Czyli bezwglednej zasady zdania egz.adwokackiego.

  Odpowiedz
 • Polacy w ogonie Europy?(2014-07-20 10:53) Zgłoś naruszenie 01

  Ja się jednak przyczepie do polskich dyplomów gdyż uzyskanie tytulu mgr prawa na zasadzie obrony pracy dyplomowej poprzedzonej rocznym seminarium jest niewykonalne i nieakceptowane na terenie UE.Takiego dyplomu nie uzyska na zadnym publicznym uniwerystecie UE.Uniwerystety prywatne dopuszczaja zastapienie egzamoinu mgr praca w zawodzie,ale tylko po uplywie 5 lat studiow.

  To sa naprawde identyczne procedury toczka w toczke w kazdym panstwie.Nie wiem dlaczego polskie uniwersytety trzymaja cos co i tak musi byc bezwglednie zmienione.

  Polski dyplom mgr prawa daje w UE absolutorium.Nie daje tytułu mgr prawa.!!!


  Tryb seminarium i pracy mgr jest dla wybitnie uzdolnionych studentow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane