statystyki

Zniknąć jak Google w wodę czyli jak wymazać swoje dane z wyszukiwarki

autor: Sylwia Czubkowska07.07.2014, 07:26; Aktualizacja: 07.07.2014, 09:23
Jak stać się niewidocznym dla wyszukiwarki

Jak stać się niewidocznym dla wyszukiwarkiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do firmy spływają wnioski z Polski o wymazanie danych osobowych. Nie wszystkim chętnym się to jednak udaje. Pierwsze skargi na wyszukiwarkę trafiły do GIODO. Najszybciej usuwane są wpisy z mową nienawiści i rasizmem

Jednym z pierwszych całkiem „znikniętych” jest żołnierz. Najpewniej służb specjalnych. Gdy jego nazwisko pojawiło się w tekście prasowym w kontekście misji wojskowej, mogło to doprowadzić do jego dekonspiracji. Kiedy w połowie maja Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że każdy obywatel Unii na mocy prawa do bycia zapomnianym może zwrócić się z wnioskiem do Google o usunięcie linku do strony zawierającej informacje osobowe, jeśli są nieodpowiednie, nieistotne lub istotne być przestały, wojskowy zawnioskował z całym pakietem takich linków.

W efekcie – choć publikacja informacji o nim była zgodna z prawem – żołnierzowi udało się wywalczyć pełne zapomnienie przez wyszukiwarkę.

Takich jak on będzie coraz więcej. Bo wprawdzie Google był przeciwny orzeczeniu TSUE, ale musiał się do niego zastosować. Na swoich europejskich stronach wprowadził stosowny formularz wraz z informacją, jak dochodzić prawa do bycia zapomnianym. Jak się okazuje, chętnych, by skorzystać z tej możliwości, jest sporo, bo do internetowego giganta wpłynęło już około 70 tys. wniosków o usunięcie 267 550 stron z wyników wyszukiwania. Codziennie – jak podaje Google – dochodzi około tysiąca nowych wniosków.

Od obywateli Polski wpłynęło ich 1661 dotyczących ponad 7,5 tys. konkretnych internetowych publikacji. To jednak w zderzeniu z aktywnością innych obywateli krajów unijnych nie jest specjalnie dużo. Dla porównania w Niemczech takich wniosków złożono 12,6 tys., we Francji 14 tys., w Wielkiej Brytanii 8,47 tys., a w Hiszpanii 5,9 tys.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane