statystyki

GIODO: Pamięć internetu to rosnący problem

28.07.2014, 07:47; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:52
Wojciech Wiewiórowski

Wojciech Wiewiórowski/ fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Nowe rozporządzenie unijne pozwoli na nakładanie bardzo wysokich kar finansowych za naruszenia związane z ochroną danych osobowych. Mogłyby one wynieść nawet 100 mln euro - twierdzi Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowyc.

W piątek został pan powołany przez Sejm na drugą kadencję. Jakie wyzwania stawia pan przed sobą na kolejne cztery lata?

Decyzję Sejmu musi jeszcze zaakceptować Senat. Jeśli tak się stanie, to bez wątpienia najważniejszym wyzwaniem będzie dla mnie przygotowanie gruntu pod nową ustawę o ochronie danych osobowych, co wiąże się z nowym rozporządzeniem unijnym, nad którym prace zdają się dobiegać końca. Według mojej oceny jest duża szansa, że rozporządzenie to zostanie przyjęte na początku następnego roku, co oznaczałoby, że wejdzie w życie w 2017 r. Do tego czasu musi więc zacząć obowiązywać nowa ustawa. Problem w tym, że za rok kończy się kadencja Sejmu. Moim zadaniem będzie więc przygotowanie możliwych rozwiązań prawnych, które będę mógł przedstawić rządowi utworzonemu po wyborach. Tak, aby mógł jak najszybciej rozpocząć prace nad projektem ustawy.

Rozmawiamy o rozporządzeniu, które przecież będzie obowiązywać wprost i nie musi być wdrożone do prawa krajowego?

Jeśli chodzi o przepisy materialne, to rzeczywiście, Sejm niewiele będzie miał do powiedzenia. Inaczej jednak jest, jeśli chodzi o przepisy proceduralne. Prawo krajowe musi zdecydować o kształcie krajowego organu ochrony danych i o tym chociażby, jaki sąd i w jakiej procedurze będzie rozstrzygał skargi na decyzje podejmowane przez GIODO. A przypomnę, że nowe rozporządzenie – co jest już raczej przesądzone – pozwoli na nakładanie bardzo wysokich kar finansowych za naruszenia związane z ochroną danych osobowych. Według dzisiejszej wersji projektu mogłyby one wynieść nawet 100 mln euro.

Co uważa pan za swoje największe osiągnięcia mijających czterech lat?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane