statystyki

Dane z ksiąg wieczystych ważne jeden dzień

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.07.2014, 07:51; Aktualizacja: 04.07.2014, 09:39
prawo

prawoźródło: ShutterStock

W ciągu dwóch dni już ponad 800 osób zwróciło się przez internet do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych o udostępnienie w systemie teleinformatycznym odpisów i wyciągów – poinformowała Renata Lelito z Ministerstwa Sprawiedliwości. Po wydrukowaniu uzyskają one status dokumentów wydanych przez sąd. Umożliwiają to obowiązujące od 1 lipca 2014 r. przepisy nowelizujące ustawę o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2013 r. poz. 941).

O zgodę do ministra na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych wystąpiły też już dwie korporacje: notariuszy – dla 2872 rejentów, oraz komorników sądowych – dla 1300 kancelarii. Jak mówi Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej, notariusze za istotną wadę wyciągu uważają zamieszczoną na nim adnotację, że dane są aktualne tylko w dniu udostępnienia. Takie wzmianki nie są zamieszczane na odpisach wydawanych w formie papierowej, dzięki czemu są one ważne aż do zmiany danych w księdze.

– Zanim notariusz sporządzi akt, nawet następnego dnia po wydrukowaniu przez klienta wyciągu musi zweryfikować podane w nim informacje, przeglądając księgę wieczystą za pośrednictwem internetu – dodaje prezes Janik.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • mak(2014-07-04 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Dziwne te ceny wykupu abonamantu. Szczególnie, że wielu autorów artykułów - to miernoty, dorabiający wierszówkami. Więc i ceny abonamentu są nieadekawtne do wartości merytorycznej. To już w Rzepie są o niebo lepsze artykuły. Zastanówcie się i wyceńcie adekwatnie do wartości usługi publikatorskiej, bo w mojej ocenie - 80% publikacji to cena 0 (zero) PLN.

  Odpowiedz
 • EWA(2014-07-05 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jesli ksiegi wieczyste otrzymaly miano i status "JAWNYCH" powinno oznaczac to, ze przez inetrnet powinnismy udostepnic o kazdej porze dnia i nocy kazdemu kto wlasnie chce w danej chwili wszystkie dane z tej ksiegi, o ktora interesantowi chodzi ( inna sprawa to , ze po informatyzacji, szczegolnie w duzych miastach np. W-wa, dane te nie sa takie jak faktyczny stan wlascicielski???) i takie wydruki z internetu kazdy Sad czy notariusz itp. powinien mogl by sprawdzic rowniez ze swojego komputera, laptopa, etc.w kazdej chwili.

  Nie mozna - bo nic jawnego u nas nie ma! jest Afryka i to w dzikim wydaniu, bo brak calkowitego porozumiewania sie przez internet i skyep - pomiedzy obywatelami a urzedami to tylko niechec tych drugich. Po co by pracowac w urzedzie wowczas?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane