statystyki

Ustawa o płatnych autostradach wątpliwa konstytucyjnie

autor: Piotr Szymaniak24.06.2014, 09:55; Aktualizacja: 24.06.2014, 10:05
autostrada

autostradaźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że art. 1 ust. 2 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 931 ze zm.) może naruszać konstytucję. Przepis ten stanowi, że Rada Ministrów określi w rozporządzeniu autostrady lub ich odcinki, które będą budowane i eksploatowane albo wyłącznie eksploatowane jako płatne. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz treść tego upoważnienia nie odpowiada wymogom przewidzianym w art. 92 ust. konstytucji ze względu na to, że nie określa żadnych wytycznych dotyczących aktu wykonawczego.

Zdaniem rzecznika przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 45), jest zbyt ogólny. „Z punktu widzenia organu stojącego na straży wolności i praw obywatelskich istotne jest, aby decyzja o tym, czy dany odcinek autostrady jest płatny, czy też wyłączony z opłat, była podejmowana w oparciu o zobiektywizowane kryteria uregulowane ustawowo. W sytuacji bowiem, gdy przepisy nie określają jednoznacznie warunków decydujących o odpłatności autostrad, organ upoważniony do wydania rozporządzenia ma pełną swobodę w unormowaniu przekazanych mu spraw” – czytamy w wystąpieniu RPO do ministera infrastruktury i rozwoju.

– Rzecznik słusznie zwraca uwagę na problem polegający na tym, że organ władzy publicznej podejmuje, według sobie tylko znanych kryteriów, arbitralnie decyzje, które mają wpływ na nasze portfele – mówi Maciej Wroński, prawnik specjalizujący się w prawie transportowym.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane