statystyki

Niezależnie od źródła nie można zamrozić pieniędzy adwokatom

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk17.06.2014, 07:25; Aktualizacja: 17.06.2014, 08:16
Niedopuszczalne jest zatrzymanie honorariów należnych prawnikom pod pozorem, że pochodzą z nielegalnych źródeł

Niedopuszczalne jest zatrzymanie honorariów należnych prawnikom pod pozorem, że pochodzą z nielegalnych źródełźródło: ShutterStock

Organowi administracji państwa UE nie przysługują nieograniczone, uznaniowe uprawnienia przy decydowaniu o uwolnieniu – lub nie – funduszy zamrożonych z przyczyn politycznych przez Radę Europejską – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości. Sędziowie TSUE podkreślili, że zasada ta wynika z przepisów, które w żadnej mierze nie odnoszą się do sposobu pozyskania tych kwot. Tym samym niedopuszczalne jest zatrzymanie honorariów należnych prawnikom pod pozorem, że pochodzą z nielegalnych źródeł.

W marcu 2006 r. Rada Europejska po wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborach prezydenckich na Białorusi potępiła aresztowanie uczestników demonstracji. Jednocześnie zdecydowała, że należy zastosować kary wobec odpowiedzialnych za łamanie międzynarodowych standardów. Wydała więc rozporządzenie 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zamrożeniu pojawiających się poza Białorusią pieniędzy należących do wymienionych z imienia i nazwiska jej obywateli, uznanych przez europejskich urzędników za winnych naruszeń.

Umieszczeni na czarnej liście Władimir Pieftiewow oraz trzy spółki zwróciły się do litewskiej kancelarii adwokackiej, a jej prawnicy wnieśli do Sądu UE o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. Adwokaci wystawili białoruskim klientom cztery faktury, a ci przelali żądane kwoty. Pieniądze zostały jednak zamrożone – zgodnie właśnie z rozporządzeniem 765/2006.

Bardziej unijni niż UE


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • werty(2014-06-17 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    to jest oczywiste, że horrendalne kwoty wynagrodzenia adwokatów broniących złodziei, bandytów, gangsterów siłą rzeczy nie mogą pochodzić z legalnych źródeł - a więc czy adwokaci biorą udział w procederze prania pieniędzy ? Porównajcie to choćby do zdarzenia, że ktoś; zwykły , szary człowiek coś okazyjnie kupuje a później okazuje się, że to było kradzione - na nic tłumaczenie, że kupione w dobrej wierze. A jak to traktować w przypadku cwanej "papugi" ? Oto jest pytanie !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane