Podsłuch był nielegalny? Nie szkodzi, sąd może się na nim oprzeć

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 17.06.2014, 07:52
prawo, sąd

1 lipca 2015 r. wchodzi w życie duża nowela kodeksu postępowania karnego, która wprowadzi wyraźny zakaz korzystania z owoców drzewa zatrutegoźródło: ShutterStock

Czy Sławomir Nowak i Andrzej Parafianowicz mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie przez organy wymiaru sprawiedliwości, dlatego że ich rozmowa została nagrana w sposób nielegalny? Zdaniem ekspertów – nie. W Polsce można korzystać z „owoców zatrutego drzewa”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Prosty Obywatel - czyli NIK(t)(2014-06-17 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    "Bardzo mi się podoba" styl w jakim prowadzona jest dyskusja o "czymś tam"... Po kilkunastu godzinach od ogłoszenia sensacji - nie ma już problemu, że osoby z Komitetu Centralnego Jaśnie Nami Rządzących mają w głębokim poważaniu prawo, że dla nich III RP to prywatne ranczo, w którym są ONI oraz owco-barany, czyli Prości Obywatele. Ważne jest to, że Pan Nowak, to już tylko Pan Nowak. Ważne jest to, że cała sytuacja może zdestabilizować istniejący układ i trzeba temu zaradzić... Tak na marginesie w automatyce najprościej identyfikuje się obiekt przez doprowadzenie go do wzbudzenia - bo dzięki takiej destabilizacji można zobaczyć "jaki on jest i dobrać dobry regulator"..

    Odpowiedz
  • olo(2014-06-17 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Legalny podsluch. Chyba jakas kpina. Kto niby ma podsluch zalegalizować? Wiadomo, ze jak ktos wie, że jest podsłuchiwany to nic nie powie niestosownego

    Odpowiedz
  • Beata(2014-06-25 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    niestety.. w czasach reżimu komunistycznego były podobne fale - szacunek dla robociarza lub jak jest obecnie: kompostowanie ...

    Odpowiedz
  • dziurb(2014-06-25 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    czy pierd*nięcie może być też nielegalne?

    Odpowiedz
  • Półprawnik(2014-06-21 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Od środy obejrzałem i usłyszałem w TV, na różnych stacjach, Naczelnej Rady Adwokackiej, znanych prawników, różnej specjalności. Głównie na ekranie z TVN24, Polsat - którzy wymieniali precyzyjnie i uzasadniali pokrótce, jakie przepisy prawa polskiego oraz prawa międzynarodowego, w tym UE, Traktatów i Konwencji oraz orzeczeń Trybunału w Strasburgu czy jakiegoś innego, już nie pamiętam dosłownie, a wiążących także państwo polskie -został obrażonych lub naruszonych i wręcz złamanych. Tym tragikomicznym najazdem prokuratury+ABW+Policja -na redakcję tyg. Wprost. Jednak nikt z adwokatów prawa prasowego, nie wykonał najważniejszego, jakby wszystkich obrońców demokracji, wolności mediów, ogarnęła jakaś niemoc prawna! Nikt nie zebrał tych zarzutów i uzasadnień, w jeden zestaw, nie opublikował na pierwszej stronie poczytnej gazety i nie wręczył wydruku, wraz uzasadnieniem tych zarzutów - Panu premierowi, Seremetowi i min, Biernackiemu, oraz Prezydentowi Komorowskiemu? Nawet żaden z dziennikarzy nie zapytał o te zarzuty na żadnej konferencji prasowej, nikogo z Prokuratury, Premiera, Pana Seremeta, pana Biernackiego? Czyżby mieli zakaz tak nagabywać, aby nie wyszło na konferencji, że nie znają tych praw i zasad międzynarodowego prawa, wiążącego też Polskę? Zostaliby ośmieszeni przed kamerami, jeszcze większy blamaż. Pewnie mogą zadawać tylko takie pytania, jak Putinowi, zgłoszone wcześniej na kartce i zaakceptowane -do zadania, Ktoś tym steruje, ABW, BOR?? Jak mijają się z prawem międzynarodowym i także polskim, ale interpretowanym nie tylko z budynku prokuratury i na podstawie kpk, które to pzrepisy, też można różnie "falandyzować"?

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorca(2014-06-17 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Wrogiem nr 1 naszego rozwoju jest mentalność wykształcona w PRL-u i podczas zaborów, gdzie wykształciło się przyzwolenie społeczne na obchodzenie przepisów.
    Z treści dyskusji ze spotkania urzędników państwowych widać, że urzędnicy państwowi nie widzą nic zdrożnego w przedstawieniu jeden drugiemu propozycji złamania przepisów lub ich obejścia, które sami tworzą.
    Tragiczne dla nas jest to, że to nie są wyjątki, bo to jest nasza codzienność. Ja się z takimi zachowaniami spotykam na co dzień, gdzie ludzie nie mają żadnego zahamowania, aby wychodzić z takimi propozycjami obejścia przepisów, a jak mówisz nie to stajesz się ich wrogiem.
    Do czego taka mentalność może doprowadzić widać po Ukrainie. W Polsce ten kapitał polskiej przedsiębiorczości jest co raz lepiej roztrwaniany. Dobrze nam idzie wracanie na tory PRL-u, gdzie Polska była prywatnym folwarkiem tych co się dorwali do koryta, dla których najważniejszym celem staje się nie dać się oderwać od koryta.
    Ci urzędnicy nie podadzą się do dymisji, bo oni nie widzą w tym nic zdrożnego. To jest tragedia dla Polski. Jeszcze trochę i będzie witaj Ukraino.
    Warto sobie przypomnieć, że minister Sienkiewicz trzyma swoje oszczędności w złocie, o czym pisano tydzień temu na łamach Dziennika Gazeta Prawna. To się wszystko ładnie składa.

    Odpowiedz
  • Niewolnictwo dobrowolne,tragedia (SG)(2014-06-17 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Korzystajcie z mediow niezaleznych od POlszewikow,a dowiecie sie
    kim sa rodem POlszewiki.
    TelewizjaRepublika , (vod, gazetapolska),Radio wnet, TV Trwam.
    Panstwo Polskie nie istnieje,na miejscu tylko nazwy mafii o nazwie rzad i prezydent,w rzeczywistosci zlodziej,bandyci,agentura WSI z mediami ich propagandy w rodzaju TVN24 (WSI24),G(owno)azeta Wyborcz(e)a.
    Takiego POlszewictwa nie bylo w dziejach Polski,ze na oczach ludzi likwiduje sie Polske,a ludzie dobrowolnie
    ida w niewole ,najbardziej haniebna niewole bo dobrowolna.

    Odpowiedz
  • obywatelka(2014-06-20 01:16) Zgłoś naruszenie 00

    W naszym prawie jest tak , że wszyscy , wszystko moga podsłuchy robić itp., natomiast jak obywatel pokrzywdzony chce by Sąd zastosował wykrywacz kłamstw - TO CI NIE WOLNO obywatelu w Sądzie nic ? !
    Chore prawo i chory ...

    Odpowiedz
  • 1951(2014-06-18 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Podsłuch nie legalny!!! Ale KNOWANIA PRZECIWKO NARODOWI są LEGALNE ?!?!?! UZURPATORÓW zastrzelić i do kwasu solnego!!!

    Odpowiedz
  • TrenerJarząbek(2014-06-17 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    "...śledczy zamiast wszcząć postępowanie w tej sprawie, zastanawiali się, kto i po co takie nagranie sporządził " - Otóż uprzejmie zwracam uwagę, że taki punkt widzenia ("komu to służy") reprezentuje Pani Marszałek Sejmu, drugi po Panu Prezydencie człowiek w Polsce. Należałoby zastanowić się nad poglądem Pani Marszałek przed zgłoszeniem wniosku ustawodawczego, który Pani Marszałek byłaby uprzejma wrzucić do "lodówki legislacyjnej".

    Odpowiedz
  • Obalenie rzadu,sprawa #1(2014-06-17 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko obalenie tego antynarodowego rzadu POlszewickich bandytow uratuje Polske.
    Czas na zryw narodowy,czas na ratunek Ojczyznie.
    Musza byc rozliczenia I najsurowsze kary dla tych oprawcow.

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-06-17 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    o "korzystaniu z owoców zatrutego drzewa" może coś powiedzieć agent Tomek, wyszkolony i przygotowany przez państwo polskie do ścigania korupcji, to jego kreacja doprowadziła do zajęcia się gruntownie Panią Beatą Sawicką. To on z pietyzmem dbał o połączenia dwóch w jednym, pracy zawodowej i hobby. Ale przecież działał na na polecenie przełożonych. Łapy opadają, niech w końcu wywali tych wszystkich "fachowców", niech ich oderwie od żłoba

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-06-17 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 10: af1 z IP: 188.33.203.*
    Listek bobkowy pachnie, a ten to zużyty śmierdzący liść łopianu. Do tego Tusk i niby prezydent Komorowski, który nie wie co teraz robić, uważają, że to ten liść jest winien rozkradaniu, rozdzieraniu państwa na strzępy! Oni obydwaj i ich przyd...sy nadają się co najwyżej na PASTUCHÓW!

    Odpowiedz
  • ja(2014-06-17 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi ktoś wytłumaczy, skąd wiadomo, że podsłuch był nielegalny, czyli robiony przez policję lub inne służby bez zgody sądu? Jak Kowalski podsłuchuje innych, to to nie jest nielegalne chyba? A jeśli jest nielegalne, to z jakiego przepisu to wynika?

    Odpowiedz
  • iwa(2014-06-17 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dobre jest powiedzenie jak Kali kraść to dobrze jak Kalemu kraść to źle,

    Odpowiedz
  • JAcóś(2014-06-17 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    A czy cokolwiek im zrobią? Jałowe gadanie... Polską rządzi mafia.

    Odpowiedz
  • petruss(2014-06-17 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    To bandyci.Calkowicie nie licza sie z ludzmi.Samo wystapienie rudego to pretesje o zorganizowanie podsluchu,ze nie odniosl sie do tresci "Polska nie istnieje"tak ocenia sytuacje sienkiewicz.Jak ta swinia tchuschk jeszcze chce tkwic w polityce.Bezposrednio nagranie dotyczy rudego a w nastepnej kolejnosci calej mafii

    Odpowiedz
  • krysia(2014-06-17 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi uciekać z tego kraju tu nigdy nie będzie normalnie i nawet za 200lat oskarżą komunistów za swoje złodziejstwo i nieudolność.

    Odpowiedz
  • Kuba(2014-06-17 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet jeżeli Ktoś nagrywa zdrajców państwa jest nielegalny ,a może przez działanie dla państwa został zalegalizowany!

    Odpowiedz
  • kontra(2014-06-17 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem zapis ustawowy o nielegalnym podpisie powinien zniknąć ponieważ zapisy podsłuchu sa istotnym elementem dowodowym a przy takim zapisie ustawowym wielu przestępców unika kary.

    Odpowiedz