Podsłuch był nielegalny? Nie szkodzi, sąd może się na nim oprzeć

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 17.06.2014, 07:52
prawo, sąd

1 lipca 2015 r. wchodzi w życie duża nowela kodeksu postępowania karnego, która wprowadzi wyraźny zakaz korzystania z owoców drzewa zatrutegoźródło: ShutterStock

Czy Sławomir Nowak i Andrzej Parafianowicz mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie przez organy wymiaru sprawiedliwości, dlatego że ich rozmowa została nagrana w sposób nielegalny? Zdaniem ekspertów – nie. W Polsce można korzystać z „owoców zatrutego drzewa”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • Prosty Obywatel - czyli NIK(t)(2014-06-17 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  "Bardzo mi się podoba" styl w jakim prowadzona jest dyskusja o "czymś tam"... Po kilkunastu godzinach od ogłoszenia sensacji - nie ma już problemu, że osoby z Komitetu Centralnego Jaśnie Nami Rządzących mają w głębokim poważaniu prawo, że dla nich III RP to prywatne ranczo, w którym są ONI oraz owco-barany, czyli Prości Obywatele. Ważne jest to, że Pan Nowak, to już tylko Pan Nowak. Ważne jest to, że cała sytuacja może zdestabilizować istniejący układ i trzeba temu zaradzić... Tak na marginesie w automatyce najprościej identyfikuje się obiekt przez doprowadzenie go do wzbudzenia - bo dzięki takiej destabilizacji można zobaczyć "jaki on jest i dobrać dobry regulator"..

  Odpowiedz
 • iwa(2014-06-17 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dobre jest powiedzenie jak Kali kraść to dobrze jak Kalemu kraść to źle,

  Odpowiedz
 • Jaromir(2014-06-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  NIEWAŻNE jest to, "że najważniejsi polscy politycy byli latami nagrywani" lecz WAŻNE to, co wyprawiali! Nasze popier...lone polityki próbują nam wciskać, że kradzieży nie jest winien złodziej, tylko ten co złapał złodzieja na gorącym uczynku! Problemem jest właśnie taki sposób myślenia tych polityków od siedmiu boleści!

  Odpowiedz
 • Rob(2014-06-17 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  Dopóki w tym kraju będą u władzy takie osoby, to nic się nie zmieni.
  Skarbówka i prokuratura powinna się teraz zabrać za Nowaka i prześledzić jego
  konto skoro tak się tego obawiał, to ma dużo na sumieniu, ale za rządów tuska
  żadnemu złodziejowi i bandycie się jeszcze krzywda nie stała.

  Odpowiedz
 • obywatel(2014-06-17 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  nowe prawo oznacza ze z podsłuchów ma prawo korzystać tylko bezpieka.

  Odpowiedz
 • Przedsiębiorca(2014-06-17 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Wrogiem nr 1 naszego rozwoju jest mentalność wykształcona w PRL-u i podczas zaborów, gdzie wykształciło się przyzwolenie społeczne na obchodzenie przepisów.
  Z treści dyskusji ze spotkania urzędników państwowych widać, że urzędnicy państwowi nie widzą nic zdrożnego w przedstawieniu jeden drugiemu propozycji złamania przepisów lub ich obejścia, które sami tworzą.
  Tragiczne dla nas jest to, że to nie są wyjątki, bo to jest nasza codzienność. Ja się z takimi zachowaniami spotykam na co dzień, gdzie ludzie nie mają żadnego zahamowania, aby wychodzić z takimi propozycjami obejścia przepisów, a jak mówisz nie to stajesz się ich wrogiem.
  Do czego taka mentalność może doprowadzić widać po Ukrainie. W Polsce ten kapitał polskiej przedsiębiorczości jest co raz lepiej roztrwaniany. Dobrze nam idzie wracanie na tory PRL-u, gdzie Polska była prywatnym folwarkiem tych co się dorwali do koryta, dla których najważniejszym celem staje się nie dać się oderwać od koryta.
  Ci urzędnicy nie podadzą się do dymisji, bo oni nie widzą w tym nic zdrożnego. To jest tragedia dla Polski. Jeszcze trochę i będzie witaj Ukraino.
  Warto sobie przypomnieć, że minister Sienkiewicz trzyma swoje oszczędności w złocie, o czym pisano tydzień temu na łamach Dziennika Gazeta Prawna. To się wszystko ładnie składa.

  Odpowiedz
 • baca(2014-06-17 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  Obecny rząd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bo nie wiemy, kto z jego agend włącznie z szefami służb może być szantażowany .

  Ta niedopuszczalna to jest taka: polski rząd jest przedmiotem szantażu ze strony posiadaczy tych i innych taśm. Obecny rząd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bo nie wiemy, kto z jego agend włącznie z szefami służb może być szantażowany. Nie wiemy, czy są to grupy przestępcze, tajne służby, czy są to wielkie korporacje, ktokolwiek. Ze względu na bezpieczeństwo rząd się powinien podać do dymisji.

  - A druga sprawa: sposób reakcji na konferencji prasowej pokazał, że premier nisko ocenia jakość polskiego dziennikarstwa oraz jakość opinii publicznej, nisko ocenia kompetencje obywateli w rozumieniu bardziej złożonych spraw.

  Odpowiedz
 • af1(2014-06-17 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Nowak i tak był od "odstrzału" To "kozioł ofiarny" rzucony w obecnej sytuacji przez pana Tuska na pożarcie. Tylko czy my, Polacy, damy się nabrać na ten swoisty listek bobkowy?

  Odpowiedz
 • junior(2014-06-17 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  Część mediów gra pod rząd, bo żyją między innymi z garnuszka państwowych reklam i są powiązane ideologicznie. Trudno teraz przyznać się do błędu.
  My takiego rozrostu urzędów rządowych i samorządowych nie wytrzymamy finansowo, gdzie liczy się tylko kupienie głosów wyborców.
  Po Tusku widać, jak władza wciąga. To nie on jest winny, że doprowadził do takiego stanu, który celnie podsumował minister Sienkiewicz tylko winni są ci co podsłuchują, bo oni chcą obalić jego rząd.

  Odpowiedz
 • Niewolnictwo dobrowolne,tragedia (SG)(2014-06-17 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  Korzystajcie z mediow niezaleznych od POlszewikow,a dowiecie sie
  kim sa rodem POlszewiki.
  TelewizjaRepublika , (vod, gazetapolska),Radio wnet, TV Trwam.
  Panstwo Polskie nie istnieje,na miejscu tylko nazwy mafii o nazwie rzad i prezydent,w rzeczywistosci zlodziej,bandyci,agentura WSI z mediami ich propagandy w rodzaju TVN24 (WSI24),G(owno)azeta Wyborcz(e)a.
  Takiego POlszewictwa nie bylo w dziejach Polski,ze na oczach ludzi likwiduje sie Polske,a ludzie dobrowolnie
  ida w niewole ,najbardziej haniebna niewole bo dobrowolna.

  Odpowiedz
 • kontra(2014-06-17 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  Moim zdaniem zapis ustawowy o nielegalnym podpisie powinien zniknąć ponieważ zapisy podsłuchu sa istotnym elementem dowodowym a przy takim zapisie ustawowym wielu przestępców unika kary.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-06-17 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet jeżeli Ktoś nagrywa zdrajców państwa jest nielegalny ,a może przez działanie dla państwa został zalegalizowany!

  Odpowiedz
 • krysia(2014-06-17 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Młodzi uciekać z tego kraju tu nigdy nie będzie normalnie i nawet za 200lat oskarżą komunistów za swoje złodziejstwo i nieudolność.

  Odpowiedz
 • petruss(2014-06-17 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  To bandyci.Calkowicie nie licza sie z ludzmi.Samo wystapienie rudego to pretesje o zorganizowanie podsluchu,ze nie odniosl sie do tresci "Polska nie istnieje"tak ocenia sytuacje sienkiewicz.Jak ta swinia tchuschk jeszcze chce tkwic w polityce.Bezposrednio nagranie dotyczy rudego a w nastepnej kolejnosci calej mafii

  Odpowiedz
 • JAcóś(2014-06-17 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  A czy cokolwiek im zrobią? Jałowe gadanie... Polską rządzi mafia.

  Odpowiedz
 • ja(2014-06-17 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Niech mi ktoś wytłumaczy, skąd wiadomo, że podsłuch był nielegalny, czyli robiony przez policję lub inne służby bez zgody sądu? Jak Kowalski podsłuchuje innych, to to nie jest nielegalne chyba? A jeśli jest nielegalne, to z jakiego przepisu to wynika?

  Odpowiedz
 • olo(2014-06-17 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Legalny podsluch. Chyba jakas kpina. Kto niby ma podsluch zalegalizować? Wiadomo, ze jak ktos wie, że jest podsłuchiwany to nic nie powie niestosownego

  Odpowiedz
 • Jaromir(2014-06-17 12:43) Zgłoś naruszenie 00

  Do: 10: af1 z IP: 188.33.203.*
  Listek bobkowy pachnie, a ten to zużyty śmierdzący liść łopianu. Do tego Tusk i niby prezydent Komorowski, który nie wie co teraz robić, uważają, że to ten liść jest winien rozkradaniu, rozdzieraniu państwa na strzępy! Oni obydwaj i ich przyd...sy nadają się co najwyżej na PASTUCHÓW!

  Odpowiedz
 • pol anka(2014-06-17 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  o "korzystaniu z owoców zatrutego drzewa" może coś powiedzieć agent Tomek, wyszkolony i przygotowany przez państwo polskie do ścigania korupcji, to jego kreacja doprowadziła do zajęcia się gruntownie Panią Beatą Sawicką. To on z pietyzmem dbał o połączenia dwóch w jednym, pracy zawodowej i hobby. Ale przecież działał na na polecenie przełożonych. Łapy opadają, niech w końcu wywali tych wszystkich "fachowców", niech ich oderwie od żłoba

  Odpowiedz
 • Obalenie rzadu,sprawa #1(2014-06-17 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko obalenie tego antynarodowego rzadu POlszewickich bandytow uratuje Polske.
  Czas na zryw narodowy,czas na ratunek Ojczyznie.
  Musza byc rozliczenia I najsurowsze kary dla tych oprawcow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane