Czym jest doktryna owoców zatrutego drzewa?

autor: Maciej Suchorabski01.06.2014, 06:00
Owocami zatrutego drzewa nazywamy niedozwolone przez prawo czynności podejmowane przez służby ścigania, które mają na celu zdobycie dowodów dających podstawę do wszczęcia postępowania karnego.

Owocami zatrutego drzewa nazywamy niedozwolone przez prawo czynności podejmowane przez służby ścigania, które mają na celu zdobycie dowodów dających podstawę do wszczęcia postępowania karnego.źródło: ShutterStock

W amerykańskim systemie prawnym dowody zdobyte w wyniku nielegalnych działań policji lub innych służb nie mogą być podstawą do wydania skazującego wyroku. Gdy brakuje innych dowodów, sprawa ulega zakończeniu wyrokiem uniewinniającym. Jak przedstawia się natomiast ta kwestia w polskim systemie prawnym?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2014-06-01 17:21) Zgłoś naruszenie 20

  Jeśli mafii coś nie pasuje (zagraża) , to jest to owocem z zatrutego drzewa .
  A gdy zabraknie "drzewa" , to łańcuchowy sam się zadenuncjuje - że był wczorajszy , na przykład . Albo pójdzie w ministry , na inny przykład . Albo chlapnie coś o stalinowskich metodach , też przykładowo . I cały cyrk - na kolejne długie lata - zacznie się kręcić od początku . Albo i nie .

  Odpowiedz
 • live is brutal!(2014-06-01 21:40) Zgłoś naruszenie 02

  Wynik tego procesu jest niemalże oczywisty,gdy Policja i służby mają tak wiernych patriotów jak licealistka z Gorzowa.Przecież to logiczne w tym kontekście,że śmierć pod Smoleńskiem czy inna katastrofa narodowa będzie dlatego ,że "Żydzi sami pchali sie do komór gazowych i rozpijali Polaków".Jesli nie o to idzie w narodzie to o pieniądze i wpływy,bo przecież to "Rosjanie odcinają nam dostawy gazu by wymusić na nas pewne decyzje".
  Z drugiej strony wyglądem zewnętrznym trudno jest manipulować i z kogoś kto ze swą fizjonomią mógłby pracować w dawnym Gestapo,zrobić Miss Polonie ,Miss World czy modelke...!

  A Amerykanie na podsłuchy mają sposób:po prostu doskonale robią z kogoś głupka,mówiąc językiem prawniczym:mataczą.

  Odpowiedz
 • Wolfram(2014-06-02 07:29) Zgłoś naruszenie 00

  Dwójka tyle wsadziłeś ironii, że już nie wiadomo, co chcesz powiedzieć. Nie ekscytuj się sobą tylko zachowaj umiar.

  Odpowiedz
 • lolek(2014-06-04 07:39) Zgłoś naruszenie 40

  jeżeli sprawa dotyczy znanego polityka (głośna sprawa posłanki) lub wysokiej rangi urzędnika (głośna sprawa kilku sędziów) to wtedy owoce zatrutego drzewa, mimo, że polski kodeks postępowania karnego tej zasady nie zna; ale jeżeli sprawa dotyczy zwykłego Kowalskiego, to wszystko w porządku, sąd nawet nie bada legalności podłuchów, jakie zatrute drzewo, oskarżony raczy żartować, to nie proces amerykański;

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane