Dyrektor sądu marionetką w rękach ministra. Jak resort zwięszka swoje wpływy?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.05.2014, 07:32; Aktualizacja: 28.05.2014, 11:21
Dyrektorska praca i płaca

Dyrektorska praca i płacaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

To minister sprawiedliwości wyznaczy osobę do pełnienia obowiązków dyrektora sądu w sytuacji, gdy stanowisko będzie nieobsadzone. Gdy nominat się sprawdzi – przyzna mu nagrodę, a jak nie – wyrzuci go z pracy

Takie zapisy znalazły się w najnowszej wersji projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych (dalej: u.s.p.). Zdaniem sędziów ich cel jest tylko jeden – sprawić, aby dyrektor sądu stał się bezwolną marionetką podporządkowaną ministrowi sprawiedliwości. Po co? Odpowiedź sędziów jest prosta – aby zwiększyć wpływy resortu w sądach.

Stary konflikt

System menedżerskiego zarządzania sądami zaczął obowiązywać w 2013 r. Od początku jednak okrojenie władztwa prezesów sądów na rzecz dyrektorów budziło niepokój środowiska sędziowskiego.

– Menedżerski sposób zarządzania sądami to oszustwo – mówił w jednym z wywiadów DGP śp. Stanisław Dąbrowski, ówczesny I prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem zmiany zostały przeforsowane tylko po to, aby resort miał większy wpływ na zarządzanie sądami.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • ddd(2014-05-28 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  "zwięszka" ???

  Odpowiedz
 • czes(2014-05-28 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  Dyrektor sądu powinien mieć możliwość zatwierdzania wyroków zgodnie z wytycznymi i zwalniania sędziów.

  Odpowiedz
 • hrh(2014-05-28 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  minister winien mieć możliwość rozstrzygnięcia każdej sprawy w sądzie jednym kliknięciem myszy. spadnie zaległość.

  Odpowiedz
 • suveren(2014-05-28 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  Niepokój środowiska sędziowskiego. O co...? Przecież sędziowie mają orzekać a nie zajmować się prozaicznymi kwestiami finansowymi. No chyba, że są osobiście zainteresowani np. wynikiem przetargów. Ciekawe z jakiego powodu w byłym wojewódzkim mieście monopol na usługi dla sądów (obu) ma firma należąca do rodziny jednej z sędzin!
  Poza tym należy zlikwidować korporację komorniczą i powrócić do modelu z lat 80-tych kiedy komornicy byli pracownikami etatowymi sądów. Z takiej operacji budżety sądów rejonowych wzrosną prawie o 25%.

  Odpowiedz
 • Szewc(2014-05-28 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejne ciągoty do kolejnego "podziału" kraju. Tym razem "branżowego". Już istnieje kilka "państw w państwie" - chociażby tzw samorządy zawodowe, które roszczą sobie prawo do wszechwładzy w ramach swoich grup zawodowych. Lekarze, adwokaci, księża, posłowie, prokuratorzy, sędziowie itp. uważają się za wyemancypowanych z zasięgu obowiązywania prawa powszechnego. Nikt oczywiście nie powinien odbierać tym grupom prawa do samooceny lecz to prawo nie może ani zastępować ani wyłączać zasady generalnej. W każdej jednostce budżetowej (finansowanej z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego) muszą obowiązywać jednolite zasady odpowiedzialności za wykonanie budżetu oraz powierzony tej jednostce majątek publiczny. Dyrektor szpitala, prezes sądu czy też rektor wyższej uczelni odpowiada za realizację głównych zadań jednostki która kieruje. Natomiast za gospodarkę i porządek "w gospodarstwie" musi odpowiadać fachowiec z tej dziedziny. Oczywiście muszą umieć się porozumieć ale nie zastępować. Sędziowie, lekarze itd - niech już dobrze robią to, co do nich należy !

  Odpowiedz
 • jozio bak(2014-05-28 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  a minister sprawiedliwosci nawet nie czytalkodeksu drogowego bo jest posadzony jako koles premiera i kolko sie zamyka ,-sprawiedliwosc na telefon- prawo w tej republice bananowej tuskolandi nie istnieje jezeli to juz dla wybranych ktorzy sa zawsze niewinni

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane