statystyki

Fikcyjna konkurencja komorników, czyli jak samorząd blokuje walkę o klienta

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.05.2014, 07:52; Aktualizacja: 27.05.2014, 09:46
Dochody komorników

Dochody komornikówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Samorząd komorniczy nie pozwala swoim członkom skutecznie walczyć o klientelę – uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nakazał zmianę praktyki

Chodzi o zapis w „Kodeksie etyki zawodowej komornika”, zgodnie z którym komornicy nie mogą m.in. zaniżać kosztów egzekucyjnych, prowadzić spraw bez pobierania zaliczek od wierzycieli lub pobierać zaliczek w zaniżonej wysokości. Komornik, który złamie te zakazy, musi liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Tymczasem, zdaniem prezesa UOKiK, narzucanie takich zasad przez samorząd prawniczy stanowi praktykę ograniczającą konkurencję. Dlatego też wydał on decyzję (nr RKT-04/2014), w której nakazał Krajowej Radzie Komorniczej zaniechania stosowania takiej praktyki. Nałożył również na nią karę w wysokości ponad 16 tys. zł. KRK nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organu antymonopolowego i odwołała się do sądu.

Mało konkurencji

Zgodnie z korporacyjnym kodeksem komornicy mogą konkurować między sobą jedynie poprzez podnoszenie sprawności, szybkości i rzetelności czynności egzekucyjnych. Inne działania mające na celu wpływanie w sposób bezpośredni lub pośredni na wybór wierzyciela są niedozwolone.

– Powyższe zasady pogarszają sytuację rynkową komorników, chcących poprzez obniżenie kosztów egzekucyjnych lub prowadzenie spraw egzekucyjnych bez pozyskiwania zaliczek od wierzycieli konkurować z innymi przedstawicielami tego zawodu – wskazuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sn(2014-05-27 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  To jest korporacja monopolistyczna skostniała , często negatywnie zachowuje się (vide Media) widać jak metodami usiłuje naciągać klientów na wysokie ceny. Chcą być bezkarni, bez cen konkurencyjnych w kapitalizmie,co jest podstawą tego systemu, ustalania wartości usług i cen na rynku.Oni są dalej w głębokim komunizmie, nie mogli jak inni przestawić się na gosp. rynkową , wszelkimi metodami chcą to utrzymać.Wszyscy inni są poddani konkurencji cen tylko nie oni ??? UOKiK musi skutecznie to tępić w naszym interesie.

  Odpowiedz
 • Kolo_(2014-05-27 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  korporacje, zwiazki zawodowe.. im zalezy tylko na sobie samych.. takze nigdy nie beda dzialac na korzysc klienta, podatnika... a wrecz przeciwnie.

  Odpowiedz
 • zlikwidować samorządy zawodowe!(2014-05-27 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  i to jak najszybciej!!!

  Odpowiedz
 • PAMIĘTAJĄCY(2014-05-27 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Tak niedawno było podobnie z taksówkami kiedy korporacja nie dopuszczała konkurencji. Dzisiaj nie ma i co ? Działają ? Tylko starsi taksówkarze tęsknią do dawnych czasów kiedy to oni wybierali klienta. Wobec praktyki - ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE KORPORACJE ZAWODOWE !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane