statystyki

Fikcyjna konkurencja komorników, czyli jak samorząd blokuje walkę o klienta

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.05.2014, 07:52; Aktualizacja: 27.05.2014, 09:46
Dochody komorników

Dochody komornikówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Samorząd komorniczy nie pozwala swoim członkom skutecznie walczyć o klientelę – uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nakazał zmianę praktyki

Chodzi o zapis w „Kodeksie etyki zawodowej komornika”, zgodnie z którym komornicy nie mogą m.in. zaniżać kosztów egzekucyjnych, prowadzić spraw bez pobierania zaliczek od wierzycieli lub pobierać zaliczek w zaniżonej wysokości. Komornik, który złamie te zakazy, musi liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Tymczasem, zdaniem prezesa UOKiK, narzucanie takich zasad przez samorząd prawniczy stanowi praktykę ograniczającą konkurencję. Dlatego też wydał on decyzję (nr RKT-04/2014), w której nakazał Krajowej Radzie Komorniczej zaniechania stosowania takiej praktyki. Nałożył również na nią karę w wysokości ponad 16 tys. zł. KRK nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organu antymonopolowego i odwołała się do sądu.

Mało konkurencji

Zgodnie z korporacyjnym kodeksem komornicy mogą konkurować między sobą jedynie poprzez podnoszenie sprawności, szybkości i rzetelności czynności egzekucyjnych. Inne działania mające na celu wpływanie w sposób bezpośredni lub pośredni na wybór wierzyciela są niedozwolone.

– Powyższe zasady pogarszają sytuację rynkową komorników, chcących poprzez obniżenie kosztów egzekucyjnych lub prowadzenie spraw egzekucyjnych bez pozyskiwania zaliczek od wierzycieli konkurować z innymi przedstawicielami tego zawodu – wskazuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sn(2014-05-27 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  To jest korporacja monopolistyczna skostniała , często negatywnie zachowuje się (vide Media) widać jak metodami usiłuje naciągać klientów na wysokie ceny. Chcą być bezkarni, bez cen konkurencyjnych w kapitalizmie,co jest podstawą tego systemu, ustalania wartości usług i cen na rynku.Oni są dalej w głębokim komunizmie, nie mogli jak inni przestawić się na gosp. rynkową , wszelkimi metodami chcą to utrzymać.Wszyscy inni są poddani konkurencji cen tylko nie oni ??? UOKiK musi skutecznie to tępić w naszym interesie.

  Odpowiedz
 • Kolo_(2014-05-27 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  korporacje, zwiazki zawodowe.. im zalezy tylko na sobie samych.. takze nigdy nie beda dzialac na korzysc klienta, podatnika... a wrecz przeciwnie.

  Odpowiedz
 • zlikwidować samorządy zawodowe!(2014-05-27 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  i to jak najszybciej!!!

  Odpowiedz
 • PAMIĘTAJĄCY(2014-05-27 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Tak niedawno było podobnie z taksówkami kiedy korporacja nie dopuszczała konkurencji. Dzisiaj nie ma i co ? Działają ? Tylko starsi taksówkarze tęsknią do dawnych czasów kiedy to oni wybierali klienta. Wobec praktyki - ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE KORPORACJE ZAWODOWE !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane