statystyki

Małoletni lepiej chronieni przed przestępstwami seksualnymi

26.05.2014, 07:35; Aktualizacja: 26.05.2014, 10:04
Modyfikacji uległ również art. 199 par. 3 penalizujący czyn polegający na obcowaniu płciowym z małoletnim. Karze podlegać będzie nie ten, kto „doprowadza małoletniego do obcowania płciowego”, lecz „obcuje płciowo z małoletnim”

Modyfikacji uległ również art. 199 par. 3 penalizujący czyn polegający na obcowaniu płciowym z małoletnim. Karze podlegać będzie nie ten, kto „doprowadza małoletniego do obcowania płciowego”, lecz „obcuje płciowo z małoletnim”źródło: ShutterStock

Wydłużenie terminów przedawnienia przestępstw seksualnych, których ofiarą padły dzieci, wprowadzenie mechanizmów mających ograniczyć zjawisko prostytucji nieletnich oraz zagwarantowanie szerszej ochrony ofiarom przestępstw pedofilskich to zasadnicze zmiany wprowadzane obowiązującą od dziś nowelizacją kodeksu karnego. Jej celem jest implementacja dyrektywy w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej (2011/93/UE).

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 101 par. 4 k.k. przedawnienie karalności przestępstw seksualnych wobec dzieci nie mogło nastąpić przed upływem 5 lat od ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat. Od dziś przedawnienie karalności nie będzie mogło nastąpić aż do 30. roku życia ofiary.

Modyfikacji uległ również art. 199 par. 3 penalizujący czyn polegający na obcowaniu płciowym z małoletnim. Karze podlegać będzie nie ten, kto „doprowadza małoletniego do obcowania płciowego”, lecz „obcuje płciowo z małoletnim”. Nowa redakcja przepisu ma w założeniu ograniczyć zjawisko dziecięcej prostytucji. Nie uzależnia już bowiem odpowiedzialności karnej od tego, z czyjej inicjatywy dochodzi do karalnych zachowań. W ślad za nowym brzmieniem przepisu, karze pozbawienia wolności do lat 5 będzie podlegał „ten, kto obcuje płciowo z małoletnim lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej albo doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonywania, nadużywając zaufania lub udzielając w zamian korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane