statystyki

Jacek Skała o procesie kontradyktoryjnym: Skutki zabawy polityków i profesorów

autor: Jacek Skała23.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 23.05.2014, 10:50
Jacek Skała

Jacek Skałaźródło: Inne

Warto zaapelować do wizjonerów, aby nie sięgali wzrokiem za ocean, upajając się procesem anglosaskim, lecz stanęli na twardym gruncie procesu kontynentalnego, który jest bliższy naszej tradycji i wybacza słabość policji - pisze prokurator Jacek Skała.

Na nieco ponad rok przed wejściem w życie kontradyktoryjnego procesu karnego na nowo rozgorzała dyskusja o szansach i zagrożeniach, które niesie ze sobą reforma. Żałować jedynie wypada, że nie toczyła się ona z równą intensywnością równolegle do destrukcyjnych prac sejmowej komisji, która bezkrytycznie przyjęła rozwiązania proponowane przez rząd i lobbystów wspieranych głosem prof. Piotra Kruszyńskiego.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • a.(2014-05-24 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  To nie są miernoty ani głupki to są cwaniaciy , którzy pracują po to aby przestępców uniewinniać a niewinnych wsadzać do kryminału z wyrachowaniem.

  Odpowiedz
 • Alois Hudal(2014-05-23 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  Mocne, ale w wielu miejscach prawdziwe. Po raz kolejny teoria rozminie się z praktyką. Niemniej, pan Skała nie dodał bardzo ważnej kwestii : prokuratura jest słaba bo od lat idą tam najsłabsi prawnicy i nie ma realnej nadziei na zmianę tego stanu rzeczy. Przepaść pomiędzy przeciętnym prokuratorem, a radcą prawnym czy adwokatem z dużej kancelarii, czy nawet przeciętnym sędzią, jest niestety zazwyczaj kolosalna.

  Odpowiedz
 • JSP(2014-05-23 19:01) Zgłoś naruszenie 00

  Alois Hudal - ja na temat przygotowania radców i adwokatów, zwłaszcza z tych dużych kancelarii, mam wręcz odmienne zdanie. Niejeden z nich odpadłby ( lub odpadł ) w przedbiegach już na samym egzaminie na aplikację, a co dopiero na egzaminie końcowym...

  Odpowiedz
 • alrogi(2014-05-23 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  Prawie prawdziwy komentarz Alois. Prawie, bo dotyczy sytuacji sprzed mniej więcej 20 lat. Obecnie "otwarcie" zawodów prawniczych powoduje, że na aplikację adwokacką i radcowską idzie całe stado ludzi. Prosta logika nakazuje przyjąć, że mediana IQ się obniża.

  Odpowiedz
 • kaka(2014-05-23 22:15) Zgłoś naruszenie 00

  Współczynniki 1,5% uniewinnień jest do utrzymania tylko w procedurze, w której sprawę prowadzi się "do skutku" a uniewinnienie daje się, gdy na prawdę już nic się na klienta znaleźć nie dało. Niestety tak wysoki współczynnik skazań nie wynikał wyłącznie z tego, że prokuratorzy tak wspaniale pracują, ale też dlatego, że jak się oskarżyło człowieka bez dowodów to akta się zwraca prokuratorowi do poprawki a nie dawało gola. Reforma musiała w końcu nastąpić.
  Mam wrażenie, że prokuratura spokojnie poradzi sobie z nowymi przepisami a strach jest jedynie o to, że sprawy które dziś kończone są gabinetowymi umorzeniami lub wątpliwymi skazaniami będą kończyć się wyrokiem uniewinniającym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane