statystyki

Proces karny będzie bardziej sprawiedliwy. Nie tylko dla bogatych

autor: Ewa Ivanova15.05.2014, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2014, 08:55

Jestem przekonany, że zmiany w kodeksie postępowania karnego spowodują, że prokuratura i policja zaczną funkcjonować inaczej - mówi prof. dr hab. Piotr Hofmański, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Ewa Ivanova: Czy to dobrze, że reformujemy reformę kodeksu postępowania karnego, czyli zmieniamy przepisy, które, choć uchwalone, nie weszły jeszcze w życie? Racjonalny ten nasz ustawodawca?


Pozostało jeszcze 96% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • JJB(2014-05-15 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ja to tego nie rozumiem. Ma być szybciej, ale jak. Po pierwsze Prok. teraz myśli tak: zgłoszę 3 świadków , jak sędzia będzie chciał więcej to sobie dopuści. Więc słucha się 3 i koniec procesu. Po reformie pomyśli tak : zgłoszę wszystkich jedenastu , bo przecież sędzia uzna ,że trzeba było jednego więcej , a sam nie może ich powołać to mi wygoli sprawę z braku wystarczających dowodów.Po drugie. Teraz w sprawach gospodarczych prowadzone przesłuchania maja po kilkadziesiąt stron. Faktury , faktury , faktury. W sądzie świadek powołuje się na złożone zeznania , więc 1,5 h czytania i zasadniczo po dwóch godzinach jego przesłuchanie jest zakończone. Jak teraz to przesłuchanie ma byc przed sądem i ma on o tych fakturach mówić po raz pierwszy to trzeba 3 dni na jego przesłuchanie. Więc jak ma być szybciej. Ale jak prof. Hofmański sędzią został dopiero w SN, to o takiej prozie życia nie wie. Ma za to idee... Dobre aby podyskutować w Alma Mater , ale nie do stosowania w sądzie.

    Odpowiedz
  • Arek"Aiwa-Platz"(2014-05-21 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Od momentu jak p. Hofmański użył pojęcia "dzięki gwarancjom sędziowskiej bezstronności" to już totalny odjazd i wiara w duchy. Wyroki wydawane przed procesem nagle się skończą?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane