statystyki

List na zły adres, a nadawca na ławę pozwanych

autor: Ewa Maria Radlińska14.05.2014, 08:39; Aktualizacja: 14.05.2014, 08:56

Naruszenie tajemnicy korespondencji ma miejsce także wtedy, gdy w wyniku zagubienia cudzej korespondencji czy wysłania jej na niewłaściwy adres stworzono niebezpieczeństwo zapoznania się z treścią listu przez osobę trzecią.

Mężczyzna zawarł z bankiem umowę o wydanie karty płatniczej kredytowej i udzielenie limitu kredytowego. Pięć lat później M. K. w oddziale banku wydał dyspozycję co do zmiany adresu do korespondencji.

Listy na stary adres

Co najmniej jeden wyciąg z rachunku karty kredytowej został jednak wysłany na stary adres. Wyciąg zawierał wykaz transakcji dokonanych przez M.K., w tym nazwę sklepu, w którym płacił kartą z wysokością płaconych kwot. Korespondencję z banku odbierała osoba, która kupiła mieszkanie od M.K. Informowała go o listach. M.K. nie odbierał ich jednak tłumacząc to trudnościami w zastaniu tej osoby w domu. W efekcie M.K. co miesiąc musiał sprawdzać w banku stan karty, wielokrotnie też ponawiał informację o zmianie adresu. Bank przeprosił w końcu M.K. za zaistniałą sytuację. Klient pozwał jednak bank domagając się ochrony dóbr osobistych i zapłaty (5.9 tys. zł) za naruszenie ich (z art. 24 i 448 kodeksu cywilnego). Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane