statystyki

Droga konieczna ma być także dla pojazdu

autor: Michał Culepa16.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 16.05.2014, 09:52

Służebność zapewniająca dostęp do drogi publicznej powinna obejmować także, co do zasady, przejazd samochodem przez nieruchomość obciążoną – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła Dariusza D., który ma działkę w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Znajduje się na niej dom z lat 70. ubiegłego wieku.

Nieruchomość nie ma połączenia z drogą publiczną, za wyjątkiem wąskiej ścieżki zakończonej schodami wykonanymi z podkładów kolejowych. Ścieżką można poruszać się tylko pieszo: nie ma możliwości dojechania nią do działki autem. Dariusz D. wystąpił o ustanowienie służebności drogi koniecznej, dzięki której mógłby przejeżdżać przez sąsiednią nieruchomość należącą do rodziny J.

Wnioskodawca zwrócił uwagę, że jego nieruchomość jest pozbawiona dojścia i dojazdu z innej strony, zaś wybudowanie drogi dojazdowej w miejscu obecnie wykorzystywanej ścieżki byłoby zbyt kosztowne – wartość prac przekroczyłaby znacząco wartość rynkową jego działki.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane