statystyki

Notatki z narad ministra zostają niejawne

autor: Ewa Ivanova05.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 05.05.2014, 08:48

Minister sprawiedliwości nie ma obowiązku ujawniać zapisów ze spotkań kierownictwa resortu. Nie stanowią one informacji publicznej. Są niewiążącymi ustaleniami, pozbawianymi waloru jakiejkolwiek oficjalności. Taka jest konkluzja orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

WSA oddalił on skargę na bezczynność szefa resortu, którą złożył Marcin Puźniak, członek MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Oceniając charakter dokumentów, sąd odwołał się do regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości z lutego 2012 r. Wynika z niego, że spotkania członków kierownictwa mają charakter zamknięty i żaden z pracowników urzędu nie ma prawa być na nich obecny. Wyjątek dotyczy dyrektora biura ministra. To on zapisuje najistotniejsze ustalenia. Z przebiegu narad nie spisuje się protokołu, a materiał ma charakter notatki, do której wgląd mają wyłącznie uczestnicy spotkań. Spotkania te zaś służą wymianie opinii, stanowisk i ocen pomiędzy szefem resortu a jego najbliższymi współpracownikami.

W ocenie WSA notatki te stanowią dokument wewnętrzny. „Procesowi podejmowania decyzji nie musi towarzyszyć społeczna kontrola na każdym jego etapie. Zasadne wręcz jest twierdzenie, że kontrola taka mogłaby zakłócić jego przebieg, ponieważ każda ze zgłoszonych propozycji podlegałaby społecznemu i przedwczesnemu osądowi” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane