statystyki

TSUE: Banki muszą uświadamiać klientom ryzyko kursowe

07.05.2014, 08:20; Aktualizacja: 07.05.2014, 08:27

Konsumenci biorący kredyt w obcej walucie muszą mieć możliwość oceny skutków finansowych stosowania do spłaty zadłużenia kursu innego niż ten, którym posłużył się bank przy obliczaniu wartości udzielanego kredytu – uznał TSUE w wyroku w sprawie „nabitych we franka”.

Decyzja dotycząca węgierskich kredytobiorców wskazuje pewne punkty, w których skuteczność umów kredytowych w walutach obcych może zostać podważona. W maju 2008 r. małżeństwo Kásler skorzystało z bardzo niskiego kursu franka i zaciągnęło w Jelzálogbanku kredyt hipoteczny na 25 lat w wysokości 14 400 000 forintów (HUF) denominowany w szwajcarskiej walucie (CHF). Zgodnie z kursem kupna waluty obowiązującym w banku w momencie uruchomienia finansowania kwota ta została ustalona na 94 240,84 CHF. Według postanowień umowy z bankiem oprocentowanie kredytu wynosiło 5,2 proc. powiększone o koszty administracyjne w wysokości 2,04 proc., co łącznie w dniu zawarcia umowy odpowiadało rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Należne odsetki, koszty administracyjne oraz odsetki za zwłokę miały być denominowane we frankach. Zgodnie z umową kredytową wysokość należnych rat miesięcznych, wyrażona w forintach, miała być określana po stosowanym przez bank kursie sprzedaży franków obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wymagalności.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane