statystyki

Hajduk: Sądy są dla ludzi i powinny nadążać za teraźniejszością

14.04.2014, 08:30; Aktualizacja: 14.04.2014, 08:47
prawo

prawoźródło: ShutterStock

Informatyzacja je zmienia, zwiększając transparentność ich pracy i możliwość kontroli społecznej. Nie wszyscy to akceptują

W ostatnim czasie przez media przetoczyła się fala dyskusji na temat wad i zalet informatyzacji sądownictwa, zagrożeń, które tworzą nowe rozwiązania, oraz ich celowości. Krytyka dotknęła przede wszystkim e-protokół, portal informacyjny oraz portal orzeczeń, czyli te rozwiązania, które ułatwiają obywatelom dostęp do sądu.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Lokomotywa.(2014-04-14 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ja proponuję, żeby pan Hajduk wrócił do sądu i czynem zademonstrował, jak należy korzystać z jego pomysłów i innowacji.

  Kto jest za?

  Odpowiedz
 • Wkuty(2014-04-18 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  młody, jestes naprawdę młody. Ja tylko pokazuję mechanizm kneblowania ust, przy autentycznych wpisach, ludzi którym jeszcze na czymś zależy.

  Młody alternatywa to zachowanie takie, jak maskotki samochodowej - pieska z głową na sprężynce. Kiwa tą główką, przewaznie na "tak" ( wyboje na drodze), a bardzo rzadko na "nie" ( zakręty samochodu ) Ale nieważne jak reaguje, i to, i to, jest nie tylko,że przypadkowe, to jeszcze pochodnym ruchu samochodu ( tak jak pochodna propagandy, młody).

  Życzę refleksji na Święta i lepszych wpisów.

  Odpowiedz
 • młody(2014-04-15 23:01) Zgłoś naruszenie 00

  ad 13
  Sędzina to żona sędziego.
  Poza tym nie ma się co tak podniecać logiką bo tej Pan przy reformowaniu sądownictwa nie znajdziesz, a do tego sam Pan zastępuje próby - raczej nieudane - logicznych wypowiedzi wypowiedziami emocjonalnymi. Nie ma się co tak podniecać. E-protokół jest do d... i wie to każdy praktyk. Szajs egal, czy to wina metody, czy Metodego.

  Odpowiedz
 • młody(2014-04-18 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  Żyjemy nadzieja, że liczne i obfite wpisy Wkutego zmienią oblicze tej ziemii, jak sam zapowiada.

  Odpowiedz
 • Wkuty(2014-04-15 17:16) Zgłoś naruszenie 00

  Pani ssr. Poddam się pani analizie logicznej. Proszę napisać, gdzie napisałem coś nielogicznego.Bo u państwa "ssr" "sso" to co najwyżej prymitywny lobbing, na rzecz zachowania "status quo".

  Pani sędzino, jednak gdy nie jest pani pewna swoich argumentów, proszę zasłonić się brakiem czasu i zrezygnować z tej odpowiedzi.Niestety, internet pamięta wszystko i jestem tego świadomy, pisząc takie rzeczy, w przeciwieństwie do niektórych innych piszących na tym forum.

  Panie ja. Trzy różne adresy IP i ten sam styl wypowiedzi - może to ta sama osoba, a może trzy inne.Są takie programy, jakby Pan o nich nie słyszał.

  Odpowiedz
 • Wkuty(2014-04-16 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  Do młodego.Doceniam Pana dystans.Ale i tak mój cały wysiłek idzie na marne, bo w.wym artykuł został już "przykryty" dzisiaj innym artykułem w GP, o niemal identycznym temacie. Dzieje sie tak nie po raz pierwszy, widocznie dyskusja na niniejszym forum, poszła w niewłaściwym kierunku.

  Żeby uatrakcyjnić to forum, powiem, że ostatnio z tak napastliwym lobby antyreformatorskim, miałem do czynienia na tematy lokatorskie, związane z "czyszczeniem" kamienic.Na tych forach także, z niczego, powstawały "stajnie" komentujących i dowodzących ,że w kamienicach to wolnoć Tomku w swoim domku.Byłem, tak jak i na tym forum, początkowo w ogromnej mniejszości. W miarę czasu i rozwoju dramatycznych wydarzeń, w tamtych sprawach, to ekstremalne podejście do prawa własności, reprezentowane przez kilku tamtych forumowiczów zanikało. Obecnie już nie istnieje, rozmyło się.

  Oby i w tych sprawach zmian w wymiarze sprawiedliwości tak było. Sądząc z dosyć prymitywnych argumentów, moga to byc młodzi ludzie,opłacani w tej lub innej formie, bo często ich kultura osobista sprowadza się ,tak jak i na tym forum, do argumentu, że i tak nie jestem w stanie ich pojąć.Tak,że nie ulegajmy pozorom przewagi zwolenników "status quo" w wymiarze sprawiedliwości, na podobnych forach.

  Odpowiedz
 • sollen(2014-04-15 11:47) Zgłoś naruszenie 00

  Owszem sądy są dla ludzi nie dla zwierząt. Tylko dla jakich ludzi są sądy?

  Odpowiedz
 • ssr(2014-04-15 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  dziękuję SSO za poparcie. Panie wkuty, po pierwsze nie jestem panem sędzią, tylko panią sędzią.
  Argumentów merytorycznych nie będę przytaczać, bo widzę po Pana dotychczasowych wpisach, że raczej do Pana nie dotrą.

  Odpowiedz
 • fRANZ(2014-04-15 07:28) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Hajduk wbij pan sobie wreszcie do głowy że Sądy są od SĄDZENIA A TO PAN JESTEŚ DLA ludzi !!!

  Odpowiedz
 • ssr(2014-04-14 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że wszyscy poprą pomysł Lokomotywy, no może za wyjątkiem sędziów sądu do którego Minister wróci.
  Nie rozumiem tego uporu Ministerstwa: skoro sędziowie, adwokaci, radcy prawni mówią, że e-protokół to porażka, to dlaczego Ministerstwo ciągle twierdzi, że to super pomysł był.
  Jakoś tak się składa, że znaczna część sędziów, adwokatów i radców prawnych to ludzie stosunkowo młodzi, którzy korzystają na co dzień ze zdobyczy technologicznych, więc to nie opór przed nowinkami stoi za naszym stanowiskiem.
  Ten e-protokół to porażka nawet z transkrypcją

  Odpowiedz
 • ja(2014-04-14 23:42) Zgłoś naruszenie 00

  Panie wkuty
  a może to są różne osoby?

  Odpowiedz
 • Wkuty(2014-04-14 21:58) Zgłoś naruszenie 00

  panie sso.To twierdzi pan, że nagrywanie rozpraw, to jest e-protokół ? Dobrze zrozumialem ? To już teraz chyba mi pan odpisze jako ssn ?

  Nagrywanie to tylko wstęp do e-protokołu. Nie wie pan o co chodzi, czy nie chce wiedzieć na tym forum ??? A może brak wnioskowania ? Ja juz się spotkałem z takimi komentującymi ( bez obrazy ) . Ale nie grasowali oni na forach prawnych. Czy zna ktoś komentującego "ssr" lub "sso", bo piszą z trzech różnych IP ( ale to się oczywiście da zrobić,nawet przez jednego trolla)??? Szkoda mi pisania i wysiłku, na te jałowe spory.

  Odpowiedz
 • kaligul(2014-04-14 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  Lokomotywa?!
  On ze Ślunska jest, nie?! To daleko! niech wraca!!!
  ale "szafy z półkami" zostaną po wsze wczasy... no ale jest się z czego pośmiać po wokandzie...

  Odpowiedz
 • sso(2014-04-14 16:48) Zgłoś naruszenie 00

  A w Niemczech Sędzia wychodzi na salę z dyktafonem, bez protokolanta i sam nagrywa posiedzenie. Potem sekretariat przepisuje najważniejsze zapisy, sędzia je zatwierdza, a strony mają czas na zgłoszenie wniosków o sprostowanie lub uzupełnienie, po którym kaseta jest usuwana z akt i niedostępna dla stron. Może to jest wyjście salomonowe?

  Odpowiedz
 • Wkuty(2014-04-14 15:37) Zgłoś naruszenie 00

  Panie ssr ( którym wątpię, że pan jest ). Pana komentarz to typowy błąd w metodzie.Otóż e-protokół to może porażka, ale nie dlatego, że to e-protokół.To porażka dlatego, że wdrożenie i funkcjonowanie nie działa. Stąd należy kwestionować metodę ???

  Kwestionując metodę ( szeroko stosowaną w UE) stawia się pan w szeregu razem z wyznawcami "świętego status quo". Ale to już znamy i to szeroko, z łamów prasy prawniczej. Czy nie lepiej byłoby, próbować obrony swojego "status quo" innymi, bardziej wiarygodnymi metodami ?

  Piszę tak, jako advocatus diaboli, panie ssr :))) żebym był dobrze zrozumiany :))))))

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-04-14 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Informatyzacja sądów nie ma nic wspólnego z transparentnością ich pracy
  i możliwościami kontroli społecznej . Bo jest tak , że tzw. sądy nie są dla ludzi
  - jak bezczelnie łże Hajduk , tylko dla mafii i łańcuchowych przebierańców , co zresztą na jedno wychodzi . A do czego jest ta informatyzacja ? - do tego samego , co w ZUS-ie . I w MSWiA . I wszędzie .

  Odpowiedz
 • młody(2014-04-20 22:10) Zgłoś naruszenie 00

  Z maskotek już wyrosłem jakiś czas temu. Szanuję to jeśli komuś się nie udało.
  Dzięki za życzenia, choć te in fine zbyteczne

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane