Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

autor: Maciej Suchorabski09.04.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.04.2014, 08:31
Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel spadkodawcy nie będzie mógł domagać się zapłaty od spadkobiercy długu ponad wartość aktywów spadku

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel spadkodawcy nie będzie mógł domagać się zapłaty od spadkobiercy długu ponad wartość aktywów spadkuźródło: ShutterStock

W chwili śmierci spadkodawcy osoby, które znajdują się kręgu osób uprawnionych od dziedziczenia mają trzy możliwości: mogą spadek odrzucić, przyjąć go wprost lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Z jakimi konsekwencjami wiąże się przyjęcie spadku w tej ostatniej formie?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Michał(2014-04-09 07:58) Zgłoś naruszenie 00

  Dziedziczenie długów - spuścizna biblijna.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-04-09 08:45) Zgłoś naruszenie 00

  Dziedziczenie długów , po spadkodawcach , powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie po zgłoszeniu przyjęcia spadku z długami . Koniaczek ?
  Co jo godom , co jo godom - a z czego będą żyć śmierdzące ścierwojady ?!

  Odpowiedz
 • art(2014-04-09 09:37) Zgłoś naruszenie 20

  Zdaje się, że przyjęcie spadku nawet z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest bezpieczne. Problem w tym, że odpowiadamy wtedy co prawda do wysokości wartości odziedziczonego spadku, ale całym swoim majątkiem (a nie tylko masą spadkową). Jeśli dostaniemy coś wartościowego, ale trudno zbywalnego lub tracącego na wartości, nadal ryzykujemy utratę swojego majątku. Dla dłużnika takie przyjęcie spadku może być bardzo dobre, bo zamiast trudno egzekwowalnego długu może mieć możliwość łatwego jego odzyskania z innych składników majątku spadkobiercy.

  Odpowiedz
 • M.(2014-04-09 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  @art ma rację. "Wierzyciele spadku mogą poszukiwać zaspokojenia także z przedmiotów, jakie spadkobierca miał już przed nabyciem spadku, jednakże w sumie nie mogą uzyskać więcej, niż wynosi wartość aktywów spadku" - to komentarz do art. 1031 § 2 kc zaczerpnięty z książki prof. Radwańskiego i prof. Olejniczaka "Zobowiązania. Część ogólna".

  Odpowiedz
 • aaa, nie mogę!(2014-04-13 17:22) Zgłoś naruszenie 01

  "Gdy zdecydujemy się na podjęcie decyzji o tej formie przyjęcia spadku, ewentualne długi spadkodawcy będą spłacane jedynie z majątku jaki pozostawił po sobie zmarły. W takim przypadku spadkobierca nie będzie zobowiązany do pokrycia zobowiązań zmarłego ze swojego majątku."

  Bzdura. Spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, więc długi jak najbardziej mogą (i zwykle są) zaspokajane z jego majątku, który nie jest majątkiem spadkowym (np. z wynagrodzenia za pracę).

  Odpowiedz
 • Winnicki(2014-12-10 16:20) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, w sprawach spadkowych zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią Prawną Piotra Winnickiego. Prawo spadkowe jest jedną naszych specjalizacji. Prawo to dla nas przede wszystkim pasja.

  Odpowiedz
 • Stach(2015-01-07 19:19) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy zmieni się ustawa spadkowa dla małżeństw nie posiadających dzieci???Po śmierci mojej żony od 5 lat nie mogę przepisać małego mieszkanka na mnie , bo do sądu musi iść całe sklócone rodzeństwo żony rozsiane po całym świecie. CO MA RODZEŃSTWO DO NASZEGO MIESZKANIA --- ONI MAJĄ-SWOJE CHATY< SWOJE MAJĄTKI I SWOJE DZiECI. Komunistyczna paranoja??? .

  Odpowiedz
 • natan(2015-01-19 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Banki dają jak leci kredyty dziadkom i babciom 80 letnim a jak Ci odchodzą to Bogu ducha niewinni o niczym nie wiedzącym rodziny zostają z wielotysiecznymi długami w bankach !!!. No chyba że razem z nimi rodziny mieszkały i to oni wtedy powinni spłacać pozostałe zadłużenie a i same banki nie powinny dawać kredytów wiekowym klientom bez zabezpieczeń na wypadek śmierci i powinny one ponosić główną odpowiedzialność za dawanie kredytów jak leci !!!.

  Odpowiedz
 • Wenta Grażyna(2015-11-20 20:34) Zgłoś naruszenie 97

  CH cę przyjąć spadek z dobrodzejstwem inwentarza ,ale jak sprawa wygląda jeśli spadkodawca nieżyjący miał tylko długi a nie miał żadnych aktywów, mieszkał w mieszkaniu socjalnym .Proszę o wypowiedz w tym temacie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane