Czy można wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony?

autor: Maciej Suchorabski02.04.2014, 08:43; Aktualizacja: 02.04.2014, 10:10
Bez zawarcia odpowiedniej klauzuli umownej, wypowiedzenie najmu na czas określony jest niemożliwe

Bez zawarcia odpowiedniej klauzuli umownej, wypowiedzenie najmu na czas określony jest niemożliweźródło: ShutterStock

Ustawodawca realizując zasadę swobody umów przewidział możliwość wcześniejszego wypowiedzenia najmu lokalu na czas oznaczony. Aby tego dokonać, konieczne będzie jednak wprowadzenie do umowy odpowiedniej klauzuli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • agata nowinska(2016-10-10 11:12) Zgłoś naruszenie 01

    faktycznie, kiepski ten artykuł

    Odpowiedz
  • kikiriki(2016-01-23 13:54) Zgłoś naruszenie 01

    Witam, mam pytanie. Wyprowadzam się z mieszkania, które wynajmuję. Umowa jest na czas określony. Właściciel zażądał ode mnie abym uzgodniła z pozostałymi lokatorami, że oni będą opłacać moją część czynszu w przypadku nieznalezienia nikogo na moje miejsce. Szukam już 3 tygodnie, koniec miesiąca się zbliża, póki co nikogo nie mam. Czy jeśli w umowie nie było nic o tym, że właściciel ma prawo zażądać ode mnie i od nich takiej deklaracji, mogę się wyprowadzić i nie martwić o opłatę za kolejny miesiąc? Dodam, iż w umowie jest mowa o tym, że to Wynajmujący może wypowiedzieć umowę, jeśli lokal będzie mu niezbędny do zamieszkiwania, lub standardowo, jeśli najemca niszczy przedmiot najmu. Głównym najemcą nie jestem ja, jednak w aneksie do umowy zostałam dołączona z przyczyn formalnych.

    Odpowiedz
  • kB(2015-05-11 13:40) Zgłoś naruszenie 113

    Przykro się czyta, ponieważ artykuł ten nie odnosi się do umów najmu lokali mieszkalnych, a zasady ich wypowiadania reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów art. 11...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iza(2015-04-22 16:07) Zgłoś naruszenie 220

    Czyli wygląda na to, ze jeśli mamy umowę skonstruowaną bez "klauzuli" o których mowa, wynajmujący nie ma możliwości aby ją wypowiedzieć :-)
    Pozostaje nie płacić czynszu, wtedy wyjanmujący sam nas z lokalu wywali :D, a w dodatku jesteśmy miesiąc najmu do przodu :D

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wykołowany przez T-Mobile(2014-09-24 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Era PTC podpisywala długoletnie umowy najmu na stacje bazowe tzw. BST, np. Do 2022 roku. Robiła, to po to aby poprawić swoje notowania przed sprzedażą firmy dla t-mobile. Ci zaś zjednoczli sie w sprawie anten z Orange i wypowiadali umowy najmu zawarte na cza oznaczony, jesli Wynajmujacy nie wyraził zgody na drastyczne obniżenie czynszu, zwyczajny szantaż, jak sie zgodzisz, to utrzymany antenę, jesli nie, to rozwiazujemy umowę. Goliat czeka teraz na pozew od Dawida. Chwali sie, ze podobno juz taka sprawe wygrał w Elblągu. To Erze zależało na dlugoletnich umowach. Biegali wtedy do Wynajmujacych i w pośpiechu zmieniali umowy chcąc zapewnic sobie niezmiennosc czynszu na wiele lat, zaś T-Mobile zalozyl monopol antenowy z Orange i bezczelnie zerwał umowy na czas oznaczony. To nieuczciwa firma, a jej prawnicy to nieetyczne kundle na smyczy t-mobile.

    Odpowiedz
  • proto(2014-09-15 23:51) Zgłoś naruszenie 04

    Artykuł ma sens. Art. 26 ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadza do kodeksu cywilnego art. 673 par. 3 w którym stwierdza się, że zarówno wynajmujący, jak i najemca moga wypowiedzieć umowę najmu lokalu zawartą na czas określony w przypadkach określonych w umowie. Nie da się przy tym stosować tu reguły Lex specialis derogat legi generali, ponieważ to właśnie ustawa szczegółowa sama wprowadza art. 673 par. 3 do prawa ogólnego (kodeksu cywilnego)

    Odpowiedz
  • zit(2014-08-12 08:17) Zgłoś naruszenie 06

    Dziwny artykuł jak na Gazetę Prawną. czt to dotyczy naju lokali mieszkalnych czy użytkowych bo to róznica duża. Autor musi mieć słbe pojęcie o najmie i dziwne że posze o tym o czym ma tak małe pojęcie a Redakcja puszca takie artykuły. Wstyd że takka gazeta puszca takie bzdury

    Odpowiedz
  • anna46373(2014-06-23 21:44) Zgłoś naruszenie 02

    Mam pytanie dotyczace mieszkania. Podpisalam umowe na wynajem mieszkania od 31.09.2010 - 31.12.2013 r . W tym roku nie podpisywalam juz umowy, mieszkamy 'na slowo' . W tamtej umowie byl zapis o 3 miesiecznym okresie wypowiedzenia i o czynszu. 3 miesiace temu poinformowalam wynajmujacego ze wyprowadze sie do konca czerwca. Wynajmujacy nie robil problemow podziekowal za wspolprace. Dzis bylam oddac klucze do mieszkania a wynajmujacy poinformowal mnie ze mimo wszystko powinnam zaplacic czynsz za 3 miesieczny okres wypowiedzenia jednakze w czwartek ma przyjsc kolejny najemca obejrzec mieszkanie i jesli zdecyduje sie wynajac to nie bd musiala placic. Czy wynajmujacy ma takie prawo i czy na prawde musze zaplacic za te trzy nastepne miesiace? Dodam ze opalty za prad wode itp uiszczalam do wynajmujacego a on opalac rachunki. W trakcie tych 4 lat nigdy nie widzialam tych rachunkow na oczy..

    Odpowiedz
  • Minister(2014-04-03 10:22) Zgłoś naruszenie 03

    Strasznie cienki artykuł

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane