Policjanci nie chcą pracować za strażników. MSW na razie nic nie zmieni

autor: Piotr Szymaniak31.03.2014, 07:25; Aktualizacja: 31.03.2014, 09:07
Po otrzymaniu od straży miejskiej zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia z art. 96 par. 3 policjanci muszą podejmować czynności zgodnie z procedurą przewidzianą w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz zarządzeniami komendanta głównego

Po otrzymaniu od straży miejskiej zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia z art. 96 par. 3 policjanci muszą podejmować czynności zgodnie z procedurą przewidzianą w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz zarządzeniami komendanta głównegoźródło: ShutterStock

Komenda Główna Policji domaga się od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podjęcia prac legislacyjnych mających na celu doprecyzowanie uprawnień straży miejskich i gminnych. Wszystko przez to, że po wyroku Sądu Najwyższego z grudnia ubiegłego roku (sygn. akt III KK 431/13) policjanci mają więcej pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (12)

  • 1944(2014-12-31 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw mogą karać potem nie,potem znowu mogą karać potem nie.Niekończąca się opowieść,która powtarza się co roku.

    Odpowiedz
  • Man(2014-05-09 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Także Sąd Najwyższy uznał: "Odpowiednie stosowanie - z mocy art. 41 §1 k.p.w. - w postępowaniu w sprawach o wykroczenia przepisu art. 183 §1 k.p.k., w jego brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 10 stycznia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 17, poz. 155), nie oznacza, aby osoba przesłuchiwana w charakterze świadka (składająca oświadczenie dowodowe w tym charakterze) w sprawie o wykroczenie mogła uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić osobę dla niej najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie" (Uchwała SN z dnia 30 listopada 2004 r., I KZP 26/04, OSNKW 2004, nr 11-12, poz. 102).
    I po zawodach Panie Tomku

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-04-02 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    V KK 378/13 - w tej sprawie dzisiaj sąd Najwyższy orzekł, że straż ma uprawnienie, więc mamy kolejne odmienne orzeczenie. straż ma uprawnienia i po krzyku.

    Odpowiedz
  • mecenas(2014-04-01 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ech wy znawcy prawa pisze to i się śmieje ...wiedza kosztuje ...a tak na marginesie powiem ,ze to co PO szykuje z fotoradarami to dopiero będzie skok na kasę moją, twoją, obywatela z całego tego bajzlu to już wolę te gminne .Będziemy płakać i płacić zobaczycie!!!

    Odpowiedz
  • mer(2014-04-01 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    do dziadek: dzięki!

    Odpowiedz
  • mer(2014-04-01 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    do redpeter007: dzięki za odpowiedz. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • redpeter007(2014-03-31 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Kodeks post w sprawach o wykroczenia, art. 41 § 1. Przy przeprowadzaniu dowodu z zeznań świadka stosuje się odpowiednio przepisy art. 177, art. 178, art. 178a, art. 182, art. 183, art. 185–190, art. 191 § 1 i 2 oraz art. 192 Kodeksu postępowania karnego.
    art. 182 KPK

    Odpowiedz
  • redpeter007(2014-03-31 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    do mer:
    Gdzieś czytałem, że jak najbardziej można zastosować 182 KPK

    Odpowiedz
  • mer(2014-03-31 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    do 3: 123456

    no właśnie nie jestem pewien bo wg. kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia stosuje się kpk tylko wtedy gdy kpwsow tak stanowi. ale jak to bywa tzw. praktyka może być różna, myślałem, że ktoś spotkał się z taką sytuacją praktycznie

    Odpowiedz
  • 123456(2014-03-31 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    do 1: mer
    te zasady z kpk chyba nie mają zastosowania przy wykroczeniach ...

    Odpowiedz
  • Vin(2014-03-31 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować ten twór!!! po to jest policjia!!!

    Odpowiedz
  • mer(2014-03-31 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    a jeżeli osoba która prowadziła to moja najbliższa rodzina to czym mogę odmówić udzielenia informacji? czy mają w tym zakresie zastosowanie przepisy k.p.k.? jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź

    Odpowiedz