Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy problem wysokości kosztów egzekucyjnych w przypadku, gdy dłużnik dobrowolnie opuści lokal.
Z pytaniem prawnym w tej kwestii wystąpił ostatnio sąd rejonowy w Poznaniu.
Sprawa dotyczyła dwóch zadłużonych lokatorek, które po otrzymaniu wezwania od komornika dobrowolnie opuściły mieszkanie. W tej sytuacji komornik odwołał eksmisję, lecz mimo to wystawił kobietom wysoki rachunek. Ekslokatorki wniosły na niego skargę do sądu, twierdząc, że koszty powinny być obniżone do kwoty odpowiadającej 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo komornik w ogóle powinien z nich zrezygnować, gdyż wyprowadziły się dobrowolnie.
Sąd rejonowy zaczął mieć wątpliwości, czy art. 51, 54 i 56 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nie narusza konstytucji w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za dobrowolne opróżnienie lokalu. Jest ona bowiem taka sam jak w przypadku eksmisji.
Sąd rejonowy zwrócił uwagę, że TK wielokrotnie twierdził, że pobieranie opłaty egzekucyjnej oraz jej wysokość powinna być uzależniona od nakładu pracy.
EŚ