statystyki

Zainteresowany może zaskarżyć decyzję Komisji Europejskiej

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk24.03.2014, 00:00; Aktualizacja: 24.03.2014, 08:51

Osoby fizyczne i prawne mają prawo wnieść skargę na unijny akt, którego nie są adresatem. Wystarczy, by ich dotyczył „bezpośrednio i indywidualnie” - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Przy czym sformułowanie „indywidualnie” oznacza tyle, że w momencie wydania aktu, np. decyzji Komisji Europejskiej, można wskazać, do kogo w praktyce on się odnosi.

Pięć holenderskich spółek zajmujących się budownictwem społecznym i działających w tym zakresie non profit, nazywanych w skrócie wocos, zaskarżyło do luksemburskiego sądu – orzekającego w pierwszej instancji – decyzje Komisji E 2/2005 i N 642/2009. Obydwie mówiły o pomocy państwa dla wocos i wskazywały, że konieczna jest zmiana powierzonych im zadań tak, by obejmowały wyłącznie budowę mieszkań socjalnych. Chodziło o oddzielenie ich działalności społecznej od komercyjnej i o to, by ta ostatnia była prowadzona na warunkach rynkowych, bez pomocy państwa.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane