Sąd rejestrowy ma prawo ponawiać grzywny. Jeżeli jednak – pomimo zastosowania takich sankcji – spółka z o.o. w dalszym ciągu nie wykonuje obowiązków, to sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora. Kurator natomiast jest zobowiązany do niezwłocznego przeprowadzenia czynności wymaganych do powołania władz osoby prawnej, czyli w tym przypadku spółki z o.o.
Jeżeli jednak nie dojdzie do powołania władz tejże spółki w terminie trzech miesięcy od dnia ustanowienia kuratora, to ma on prawo podjąć czynności zmierzające do jej likwidacji. Ponadto kurator może podjąć tego rodzaju działania również wtedy, gdy powołane władze spółki z o.o. nie będą wykonywały obowiązków związanych ze zgłoszeniem wymaganych danych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Kurator może też wystąpić do sądu rejestrowego o rozwiązanie osoby prawnej (spółki z o.o.), a także o ustanowienie likwidatora z powodu braku jej władz lub z innej ważnej przyczyny.
Należy jednocześnie pamiętać, że sąd rejestrowy nie wszczyna postępowania przymuszającego, jeżeli z danych zawartych w aktach rejestrowych wynika, że nie doprowadzi ono do złożenia wniosku o wpis do KRS lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe. W postanowieniu o odstąpieniu od postępowania przymuszającego sąd rejestrowy wskazuje podstawę faktyczną odstąpienia od wszczęcia postępowania przymuszającego. Sąd rejestrowy może także umorzyć postępowanie przymuszające, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że nie doprowadzi ono do spełnienia obowiązku. Ma to jednak poważne następstwa – sąd rejestrowy wszczyna z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w przypadku gdy wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu.

dr Marcin Borkowski, radca prawny w kancelarii GWW Woźny i Wspólnicy