Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe potwierdził w wyroku z 18 marca, że ustanowiony w sierpniu 2012 roku fundusz ratunkowy strefy euro jest zgodny z niemiecką konstytucją.
Sąd orzekł, iż w swoim obecnym kształcie Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), wart prawie 500 mld. euro, nie podważa niezależności niemieckiego parlamentu w zakresie stanowienia o sprawach budżetu federalnego. – Pomimo przejęcia zobowiązań (innych krajów), autonomia budżetowa Bundestagu jest wystarczająco zabezpieczona - powiedział w uzasadnieniu wyroku prezes Trybunału sędzia Andreas Vosskuhle. Jednocześnie zastrzegł, że pomoc finansowa Niemiec ogranicza się do 190 mld. euro, zaś każda decyzja o podwyższeniu tej kwoty wymaga wcześniejszej zgody Bundestagu.
Wyrok podtrzymuje wydane w samym środku kryzysu w eurolandzie orzeczenie Trybunału z września 2012 roku, które było warunkiem ratyfikacji funduszu ratunkowego.
Tym samym sąd federalny ostatecznie oddalił skargę 37 tys. niemieckich eurosceptyków, którzy twierdzili, że EMS narusza konstytucyjne prawo parlamentu federalnego do akceptowania lub odrzucania wszelkich decyzji budżetowych. W opinii skarżących wprowadzenie możliwości automatycznego ponoszenia odpowiedzialności za długi innych krajów strefy euro było równoznaczne z bezprawnym przejęciem części suwerenności Berlina przez Brukselę.
EŚ