Jak na amerykańskim filmie

autor: Lech Gardocki14.03.2014, 00:00; Aktualizacja: 14.03.2014, 11:45
prof. Lech Gardocki / fot. Wojtek Górski

prof. Lech Gardocki / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Obawiam się, że wejście w życie nowych przepisów procedury karnej może się okazać, jak mawiał Grek Zorba, jakże wspaniałą katastrofą- pisze prof. Lech Gardocki.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • kandelabr(2014-03-14 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  Ze stajni Augiasza powinno się pozbyć w pierwszej kolejności czerwonego pokomunistycznego łajna,które w dużej mierze cuchnie w trakcie rozpraw sądowych co przeszkadza podsądnym uczulonym na pyły.

  Odpowiedz
 • tuptus-dreptak(2014-03-16 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieje,że na wzór Amrykański bedą zasądzane realne odszkodowania w szczególności od Sędziów,Prokuratorów ,Policjantów i innych funkcjonariuszy i Urzdników za rażace niedbalstwo,nierztlność w prowadzonych postepowaniach,prywatę i kolesiostwo,naginanie prawa w trakcie postepowania z natychmiastowym zawieszeniem prawa do zawodu do czasu ponowngo odbycia studiów,zdania egzaminów pod szczególnymi rygorami,tak jak to czynią wobec np.kierowców i miści sie to w Konstytucyjnym pojeciu "równości wobec prawa"

  Odpowiedz
 • tuptus-dreptak(2014-03-16 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieje,że na wzór Amrykański bedą zasądzane realne odszkodowania w szczególności od Sędziów,Prokuratorów ,Policjantów i innych funkcjonariuszy i Urzdników za rażace niedbalstwo,nierztlność w prowadzonych postepowaniach,prywatę i kolesiostwo,naginanie prawa w trakcie postepowania z natychmiastowym zawieszeniem prawa do zawodu do czasu ponowngo odbycia studiów,zdania egzaminów pod szczególnymi rygorami,tak jak to czynią wobec np.kierowców i mieści sie to w Konstytucyjnym pojeciu "równości wobec prawa"

  Odpowiedz
 • wjw(2014-03-17 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jak na amerykańskich filmach to niech wreszcie zacznie się protokołowanie przebiegu rozpraw zamiast wprowadzać coraz to głupsze pomysły np. nagrania.

  Odpowiedz
 • Hermenegilda(2014-04-04 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawa jestem jak będzie wykonywał obronę z urzędu adwokat, któremu wynagrodzenie ledwie pokryje koszty benzyny i koszty parkowania. Na tzw. Zachodzie kancelarie zajmujące się obronami z urzędu, kwitną finansowo. U nas wynagrodzenie za czynności podejmowane z urzędu, nie wystarczy na pokrycie kosztów stałych kancelarii. Oczywiście znam przypadki wyjątków potwierdzających regułę - w mojej wypowiedzi miałem na myśli przeciętną. Nakad pracy adwokata wg nowej procedury, nie da się wymierzyć ilością stawiennictw przed sądem, bowiem ciężar pracy przeniesie się z sali sądowej na opracowanie postępowania dowodowego, lekturę akt i konsultacje z oskarżonym. Jeśli ma to być rzetelnie płacone (jak na tzw. Zachodzie) - to czy Państwo na to będzie stać ? To jest procedura dla bogatych państw, a nie dla postkomunistycznej biedy. Wystarczy zobaczyć stawki za sprawy z zakresu prawa pracy. Adwokaci występowanie w takich sprawach z urzędu - traktują jako działalność charytatywną, do której się dopłaca. Jeśli zostaną przymuszeni do występowania charytatywnie w sprawach karnych - to okaże się, że nie będzie chętnych. A zgodnie z art. 8 Międzynarodowego Paktu praw obywatelskich i politycznych (ust. 3) nie wolno nikogo zmuszać do pracy przymusowej lub obowiązkowej z kilkoma wyjątkami - np. dotyczącymi skazanych za ciężkie zbrodnie lub wojskowych. Nie byłam skazana za zbrodnie (nawet lekką) i nie jestem wojskowym - ergo po prostu od 1 lipca 2015 r. pisma o wyznaczeniu do obrony z urzędu będę wrzucać do kosza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane