Lepiej, żeby sądów było mniej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.03.2014, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2014, 08:43
prawo, sąd

Sądźródło: ShutterStock

Prezesi sądów poczuli w pewnym momencie, że są poza jakąkolwiek kontrolą. A przecież nadzór ministra nie jest nadzorem nad informacją roczną prezesa, tylko nadzorem nad tokiem postępowań - mówi Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • filon(2014-03-03 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Mniej sądów, mniej ludzi pokrzywdzonych!

    Odpowiedz
  • adw(2014-03-04 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    "Dzisiaj w każdej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód" - wielkie brawa za tę wypowiedź. Akurat wydziały karne i rodzinne zajmują się bardzo często takimi osobami, które nie mają kompletnie niczego, a co dopiero samochód. Ale z perspektywy Warszawy i wygodnego gabinetu to się dużo ciekawych rzeczy ludziom wydaje.

    Odpowiedz
  • aspen(2014-03-04 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Za 25 000 zł miesięcznie miałbym takie same poglądy jak urzędnik państwa Tustsi - Hajduk, a nawet jeszcze bardziej fantazyjne.

    Odpowiedz
  • ssr(2014-03-04 00:07) Zgłoś naruszenie 00

    gratuluje dobrych pytań, jakie odpowiedzi każdy widzi...

    Odpowiedz
  • Kayser Soze(2014-03-03 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    Przeraża oderwanie od rzeczywistości, brak krytycyzmu i samozadowolenie Ministerstwo ma serię porażek i kretyńskich reform (nagrywanie rozpraw, "likwidacja" części sądów i związany z tym problem z przeniesieniem sędziów. przetarg na doręczenia, który wszystkim wychodzi bokiem), jeżeli dla MS to są sukcesy to aż strach zapytać co MS uznaje za porażki, po "pozytywnej szajbie" to ministerstwo nadaje się tylko do likwidacji

    Odpowiedz
  • zarekp(2014-03-03 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Po wypowiedziach pana ministra widać, co się dzieje z sędzią po paru latach urzędniczenia. Albo się jest sędzią, albo urzędnikiem i kropka.

    Odpowiedz
  • Hajduk wstydu oszczędź(2014-03-03 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w Tworkach jeszcze przyjmują? Samochód w każdej rodzinie, na dodatek podstawiany co rano z pełnym bakiem do dyspozycji - takie jest wyobrażenie Hajduka o problemach Polaków

    Odpowiedz
  • o(2014-03-04 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    Piszą min : 1) „Ale proszę zauważyć, że ci, którzy sądami zarządzają, nie powiedzieli ani jednego złego słowa na temat reformy”.- Bo się pewnie bali, że zrobią z nimi co chcą, jak wszędzie, tym bardziej, że tu mają nawet dobre posady, a wymiar sprawiedliwości w 99% będzie bezradny a nawet pomagał różnej maści „przekrętasom” 2) „Dzisiaj w każdej polskiej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód”.- ale z reguły stare graty a kosztów nie zwracają lub nie tyle ile powinni, 3) „Będziemy się szczegółowo przyglądać, czy z punktu widzenia społeczności lokalnej, powrót sądu jest uzasadniony, czy nie”.-referendum jedynie wydaje się obiektywne, a nie samo przyglądanie się, 4) „Krajowa Rada Sądownictwa zajęła jednak odmienne stanowisko w tej kwestii. I minister to uszanował. Nieorzekanie przez sędziego jest podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Minister jednak nie wszczął ani jednego takiego postępowania”-w innych profesjach tak nie jest, za byle co różni ludzie karali i karają niesłusznie wcześniej „niech pierwsi rzucą kamieniem”, poniżając min ubożejących ludzi a tu MS posłuchał KRS i chyba dobrze, „swoim” pomagają, 5) jak będą płacić należycie to będą się szkolić tu i tam, nawet w szkoleniach przewyższających obecnie dochody miesięczne, a wokół wszystko jest tak drogie, że szkoda gadać, a nie każdy ma szczęście wygrać w lotto, by zostać milionerem, bo gdzie tyle, za co i komu płacą ten z Amber Gold miał takie sumy i niektórzy co mu wpłacali, jak średnio zarabia się ze 2 tys. „w porywach” może czasami 7 dni w tygodniu ok. 24 na dobę po kilka tysięcy ! 6) sądy powinny być wszędzie, tak jak przychodnie itp. na wsiach-sołectwach, gminach, najlepiej wszystkich bez wyjątku !

    Odpowiedz
  • kaser(2014-03-03 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dowód na to, że po kadencji w ministerstwie ( najwyżej 5- letniej !!!) sędzia powinien wrócić do orzekania i pracować wg zasad przez siebie wypracowanych i wdrożonych w czasie bytności w ministerstwie. Czy naprawdę tak szybko pobyt w gabinetach ministerialnych odrywa ludzi od rzeczywistości ? A może oni wiedzą, że już nigdy nie wrócą do pracy w celu wykonywania wymyślonych przez siebie dyrektyw ? Czy to jest zasadą ?

    Odpowiedz
  • ...(2014-03-03 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pogratulować dobrego samopoczucia i braku krytycyzmu.

    Odpowiedz
  • guzik(2014-03-03 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ważne ile będzie sądów, ważny jest tylko jeden: Sąd Ostateczny. Amen.

    Odpowiedz
  • ssr7(2014-03-03 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    Po przeczytaniu poglądów Pana wiceministra na życie, a w szczególności na sądownictwo, szczęka mi opadła i nie chce wrócić na swoje miejsce...To całkowity matrix...Na wszystko jest wytłumaczenie.
    Oderwanie sędziów na 10 lat z sądów do ministerstwa to szczególnie dobry pomysł. Kurcze, ja czasami po dłuższym urlopie (takim miesięcznym) nie potrafię się z 2 tygodnie odnaleźć w pracy, a sędziowie delegowani po 10 latach to...Poza tym pewnie w międzczasie wszyscy poskładają papiery o awans szczebel wyżej. Uważam, że delegacja powinna być max. na 4-5 lat bez możliwości przedłużenia i składania wniosku o ponowną delegację w ciągu następnych 5 lat. Powinna być też regulacja, że w trakcie delegacji nie można występować o stanowisko sędziego wyższego, a po powrocie z delegacji trzeba przepracować minimum 6 miesięcy (a może lepiej rok) na dotychczasowym stanowisku, żeby móc starać się o awans.

    No i poprawa w większych sądach przez zabieranie etatów mniejszym sądom to cudowny pomysł. Jak się dzięki temu mniejsze sądy rozłożą, to co? Znowu się wprowadzi reformę?

    Odpowiedz
  • Zenek(2014-03-03 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Hajdukowi nawet jak naplujesz na głowe to powie że ciepły wiosenny deszczyk pada. Gratuluję optymizmu Panie Wiceministrze i radzę powoli rozglądać się za inną pracą.

    Odpowiedz
  • Malcolm(2014-03-03 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    jak widać nadal są osoby tego typu, że jak im naplujesz w twarz, to powiedzą że deszcz pada..
    widać, a raczej słychać, że pan wice.. już od dawna w całkowitej abstrakcji funkcjonuje.. np. w każdej rodzinie jest jeden samochód.. - trzeba zobaczyć jak choćby na mazurach czy w świętokrzyskim ludziska zasuwają na rowerach bo kasy na busa nie mają.. eh.. szkoda nawet pisać..

    Odpowiedz
  • ...(2014-03-03 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo wyważone odpowiedzi Wiceministra, naprawdę. Niektórym zawiść odbiera rozsądek. Wierzcie mi, drodzy sędziowie, nie chcielibyście, aby decydowali o Was wyłącznie cywilni dyrektorzy.

    Odpowiedz
  • szafazpółkami(2014-03-03 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    zaczynam się bać...
    poważnie...
    nie zgadzam się niemal z każdym zdaniem...

    może wcale nie najlepsze: "A blokowanie etatów w sądach na tak długi okres?
    Nie ma innego rozwiązania, bo mamy ograniczoną pulę etatów. Ktoś, kto krytykuje ten układ nie robi dobrze, zwłaszcza dla samych sędziów."
    Pani redaktor, pani porozmawia może z sędziami, którzy muszą przez 10 lat zap...przać za "kolegę" z resortu...dowie się pani trochę...oj, dowie...

    Odpowiedz
  • marti(2014-03-03 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Rzadko coś komentuję, ale takiego pier,,lamento od dawna nie słyszałem/czytałem...

    Odpowiedz
  • Raf(2014-03-05 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej, żeby MS:
    -poprzestało ciągłych rewolucji w systemie sprawiedliwości,
    -przestało nadużywać swoich kompetencji - prezesi sądów oraz sędziowie to nie rasowe pieski, żeby aportowali akta, gdy się MS spodoba (PRL wieczenie żywy?)
    -zajęło się opracowaniem polityki karnej na najbliższą dekadę,
    -zajęło się poprawności procesu legislacyjnego
    -zajęło się przygotowaniem nowelizacji eliminujących sprzeczności w systemie prawnym, opracowało system wyłapywania takich sprzeczności podczas prac legisalcyjnych
    -ulepszyło system obiegu akt, poprawiło systemy elektroniczne do obsługi sądów i prokuratur
    -stworzyło instytut eskpertyz gospodarczych na wzór krakowskiego IESu, który zapewniłby odpowiednio wysoki poziom merytoryczny wydawanych opinii w sprawach o przestępstwa gospodarcze
    -przygotowało w końcu przemyślany projekt systemu kształcenia aplikantów sądowych i prokuratorskich...
    lista Panie Ministrze jest długa, bardzo długa... przestańcie się bawić w ciągłe rewolucje (kodeksy nowelizowane kilkanaście razy w roku) a zajmijcie się usunięciem bolączek, które zgłasza wam sądownictwo, wytykają ETPC, TK i TS UE...

    Odpowiedz