statystyki

Rynek usług prawnych w Polsce ma swoją specyfikę. Trzeba ją poznać i zrozumieć, zamiast wciąż narzekać na kryzys

28.02.2014, 08:08; Aktualizacja: 05.03.2014, 11:45
Włodzimierz Chróścik, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Włodzimierz Chróścik, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.źródło: Materiały Prasowe

U Polaków nie wytworzyła się potrzeba korzystania z usług prawników. Dla nich są to zupełnie nieznane wody, do brzegu których nawet się jeszcze nie zbliżyli. Podobnie jak ludzie renesansu nie wykazywali potrzeby podróży koleją, bo jej nie znali – pisze Włodzimierz Chróścik, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Polski rynek usług prawnych przeżywa kryzys. To zdanie pojawia się niezwykle często w trakcie rozmaitych debat poświęconych przyszłości zawodów prawniczych. W zasadzie stało się ono pewnego rodzaju zaklęciem, które stanowi odpowiedź na każdą bolączkę i problem naszego środowiska. Jednak być może jest to określenie stosowane trochę „na wyrost”? Jedni zjawisko to nazywają bowiem regresem, inni zaś stagnacją. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie rozwija się on dynamicznie. Przynajmniej równie dynamicznie, jak skokowy wręcz wzrost liczby profesjonalnych prawników (radców prawnych i adwokatów). W ostatnich kilku latach szeregi obu zawodów zasiliła, wcześniej nigdy nie notowana w historii, liczba młodych adeptów prawniczej sztuki. Na tym tle trwa niekiedy niezwykle ożywiona dyskusja, w której osią jest pojawiający się brak zawodowych i związanych z tym życiowych perspektyw dla wielu radców prawnych czy też adwokatów.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Sędzia Zdredd(2014-04-10 15:16) Zgłoś naruszenie 10

  Większość adwokatów i radców to partacze. Wiedzą o tym wszyscy i dlatego nie chcą chodzić w ogóle do żadnych prawników - taka jest prawda. Jak dostaję pozwy z błędami ortograficznymi to mdleję i miałbym ochotę spoliczkować takiego kauzyperdę w todze na sali i wezwać policję sądową. Jak taki idiota może być prawnikiem i często są do tego grzeszą arogancją
  Inne zdanie mam na temat młodych prawników i to bez względu czy z korporacji czy nie.

  Odpowiedz
 • Advocat(2014-02-28 23:15) Zgłoś naruszenie 00

  Super dobry komentarz !

  Odpowiedz
 • Optymista(2014-02-28 22:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dobry radca prawny i księgowy to podstawa prowadzenia biznesu. To nie fanaberia a konieczność pozwalająca zarabiać. To tak jak z klimatyzacją mozesz bez niej żyć dopóki jej nie sprobujesz... Drodzy przedsiębiorcy zachęcam do spróbowania, drodzy prawnicy dajcie sie wypróbować.

  Odpowiedz
 • Alex(2014-03-01 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo trafne uwagi naszego Pana Dziekana, które potwierdzają niestety prawidło, że każdy Polak uważa, że zna się na leczeniu i na prawie. Być może w zwiększeniu świadomości potrzeby fachowej pomocy prawnej w społeczeństwie w zakresie procesu mogliby pomóc sędziowie - zwłaszcza sądów rejonowych - którzy nieco z przymróżeniem oka stosują przepisy o prekluzji procesowej i innych rygorach do podmiotów nie reprezentowanych przez profesjonalnego pełnomocnika. A jeżeli jeszcze taki podmiot wygra sprawę - to już zupełnie jest przekonany o swoim "głębokim" doświadczeniu, a co więcej kreuje się na źródło fachowej wiedzy prawnej w swoim otoczeniu.

  Odpowiedz
 • wjw(2014-03-01 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  A potem jeszcze wielu kombinuje jakby tu prawnikowi nie zapłacić albo zapłacić mniej. O terminowości zapłaty lepiej nie mówić.
  Taka "specyfika" tego bandyckiego rynku. Do nich należy zaliczyć także Skarb Państwa który za sprawy z urzędu udaje, że płaci a przy zapłacie to nie przestrzega żadnych terminów bo płaci wtedy kiedy chce. Za luty otrzymałem zero złotych. Czyli przykład idzie z góry.

  Odpowiedz
 • AS(2014-03-01 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  No coż ,jako obywatel korzystający z usług prawnych z pełną odpowiedzialnością stwierdzam ,że jakość tego typu usług jest bardzo mierna. Często adwokat nie wie za bardzo co się do niego mówi ,jak zdąży to zweryfikuje to w systemie komputerowym pod wieczór ,a jak nie to idzie na żywca na sprawę i gra w rosyjską ruletke ,albo wyśle młokosa ,który papiery przegląda na 5 min przed sprawą i też niewiele często rozumie.

  Ceny są zdecydowanie zawyżone w stosunku do jakości Dobry specjalista zawsze się obroni , oczywiście nie od razu po pewnym czasie kiedy zasłuży na to ciężką pracą . Większość się ślizga i udaje specjalistów To zabawne ,ze adwokaci biorą najczęściej wszystkie sprawy pomimo,że dane dziedziny prawa kompletnie są im nieznane. Społeczeństwo coraz bardziej jest tego świadome , ponadto tzw układy też robią wiele złego.

  Kilkukrotnie w swojej sprawie przygotowując się samodzielnie zrobiłem to lepiej od adwokata , oczywiście starata czasu jest wtedy najwyższym kosztem ,ale mając baczenie na często występujące niedbalstwo w tej branży nie da się inaczej

  POLAK WIE ,ŻE NIKT LEPIEJ NIE ZADBA O JEGO INTERES NIŻ ON SAM I TO NIESTETY CZĘSTO PRAWDA

  SKOŃCZMY Z HIPOKRYZJĄ

  Odpowiedz
 • do "Asa"(2014-03-01 19:21) Zgłoś naruszenie 00

  nie co mocno waść przesadziłeś, albo natrafiłeś na niewłaściwą osobę jak wszedzie, ja od jakiegoś czasu zastanawiam sie gdzie pójść, zeby pogadać z mądrym... lekarzem (wcale nie profesorem)

  Odpowiedz
 • dr Krystyna Krzekotowska(2014-03-03 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  Pomoc prawnika jest nieraz tak samo niezbędna jak lekarza.
  W pełni sie zgadzam z tym stwierdzeniem Pana Mec. Włodzimierza Chróścika Dziekana OIRP w Warszawie.
  Poza tym prawnik, tak samo jak lekarz nieraz ratuje życie ludzkie. Czasem prawnik sam potrzebuje pomocy drugiego prawnika, gdyz lekarz też sam siebie nie operuje.

  Odpowiedz
 • michał(2014-03-03 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Pomoc kominiarza , gazownika , pielęgniarki , ratownika także decyduje o ludzkim losie często bardziej niż prawnika Prawnik dba niestety częściej o swój portfel niż czyjeś życiowe sprawy . Poszczególne ORA mają to często w poważaniu ,chyba ,ze sprawa stje się medialna to raczą kiwnąć palcem Nie dziwcie się ,że potencjalni klienci mają taki awers do korzystania z tego typu usług i to nie jest kwestia potrzeby tylko świadomości mechanizmu patologii

  Odpowiedz
 • poszukujcie runku(2014-03-03 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Odnośnie porównania amatorów i profesjonalistów, to najlepiej weryfikuje sala sądowa, za każdym razem musisz pokazać, że jesteś lepszy i potrafisz osiągnąć cel, utrata autorytetu z togi jest bolesna.
  Odnośnie prekluzji procesowej, jest to pożądany środek "podkręcenia śruby" w rywalizacji stron, wcale nie oznacza, że adwokat poradzi sobie lepiej (ma inne ograniczenia).
  Odnośnie wypowiedzi autora, w moim przekonaniu prawnicy powinni wyjść z wykładami do studentów uczelni nieprawniczych, technicznych, medycznych, budować rynek, tam jest żyła złota w potencjale intelektualnym, własności intelektualnej. O te honoraria klientów należy zawalczyć. Prawnicy powinni pierwsi zauważyć, gdzie klientowi wycieka własność. Jeśli zauważy to klient, np. inżynier, to już jest 80% pracy wykonanej - przez klienta, prawnikowi zostaje w najlepszym wypadku 20%
  Pozdrawiam,
  mgr inż. informatyki na nowo student - prawa :)

  Odpowiedz
 • polska specyfika ?!(2014-03-03 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  Po zalogowaniu doczytałem artykuł.
  "To jest po prostu nasza, polska specyfika" - rozwijając to stwierdzenie należy zauważyć, iż skoro 1,2M osób fizycznych to osoby samozatrudnione, to ok.25M osób jest etatowych (umowy o pracę). Pytanie retoryczne: Jakie takie osoby mogą mieć problemy prawne? (koncentruję się na gospodarczych) Zawierają jeden poważny kontrakt o pracę, odbierają pensję, 82% w podatkach pochłania fiskus i to wszystko. Co tu do zrobienia dla prawnika? Etat pochłania wszelkie wyniki z pracy twórczej, z których wszelkie prawa pochłania korporacja.
  Tu nie chodzi o "wytworzenie potrzeby"(za artykułem), potrzeba JEST - "jest nie ujawniona"(parafraza za prof. T.Maciejewskim "Historia powszechna"). Ponadto to nie ujawnienie wynika również z winy samych prawników, wszak to oni są powołani do dostrzegania tego czego nie-prawnicy nie muszą dostrzegać.
  Wnioski, aż same się nasuwają i w tym kontekście współpracy dla prawników, pracy prawniczej do wykonania jest ogrom.
  Jeszcze raz pozdrawiam, mgr inż. student prawa :)

  Odpowiedz
 • ekonomicznie rzecz biorąc(2014-03-04 08:31) Zgłoś naruszenie 00

  A może popatrzyć na to z innej perspektywy.
  Ludzie nie korzystają bo im się oferta nie podoba albo uważają towar za kiepski. Zachęcanie ludzi do korzystania z kiepskiego albo zbyt drogiego towaru jest bezcelowe.
  Należałoby raczej rozważyć zmianę formy świadczenia usług prawniczych.
  Korporacje to system przestarzały pod każdym względem. Gdyby było inaczej to system byłby wydolny a społeczeństwo korzystałoby na nim i z niego.
  Zawody prawnicze w rodzaju "adwokat", "radca", "doradca" - to sztuczny podział nie służący klientom. Może kilkadziesiąt lat temu adwokat mógł opanować całość systemu prawnego, ale współcześnie jest to zwyczajnie niemożliwe. Może należałoby zrezygnować z tych niefunkcjonalnych podziałów, które mamy obecnie na rzecz takiego:
  prawnik od spraw karnych, prawnik od spraw wykroczeniowych, prawnik od spraw pracy, cywilnych, handlowych, nieruchomości, służebności ... etc... etc... Tylko specjalizacja daje klientowi gwarancję, że korzysta z usług kogoś, kto ma doświadczenie i aktualizowaną wiedzę.
  Wkuwanie na aplikacjach po trochu wszystkiego, co i tak zostaje co chwila zmieniane - to dzieło bezcelowe.

  Odpowiedz
 • nieprawnik(2014-03-09 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Za to że tylko porozmawiałem w kancelarii prawnej w Gdańsku o sprawie mienia zabużańskiegi musiałem zapłacić 160 zł. A właścicwie to nic się nie dowiedziałem więcej niz to co wiedziałem.
  To że koszty nauki są wysokie to wiadomo -ale prawnicy cenia sie więcej niż lekarze.
  A to odstrasza. A juz miec sprawę wsądzie - to nie raz wygrana suma pzrekracza koszty adwokackie.
  I dlatego ludzie nie chodzą do adwokatów po poradę.
  Trochę niższe wymagania a wiecej ludzi będzie krzystać z porad prawnych.

  No i jakośc prawa - z porady nie zawsze mozna sie wszystkiego dowiedzieć i lepiej samemy poszukać w internecie i literaturze i wiecej sie mozna dowiedzieć

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2014-03-02 13:14) Zgłoś naruszenie 01

  Popieram przedmówcę . Ludzie bez aplikacji są tańsi i bardziej się starają Ci którzy idą się aplikować przez 4 lata dostają psie kości ,a potem chcą to sobie szybko odbić na klientach.

  Ten system jest chory , korporacje to relikt PRL -u powiedzmy to wprost Na opinii garstki adwokatów z mocnym kręgosłupem moralnym z okresu przed 89 jadą dziś słabizny , które psują rynek ,a jest ich aż nadto ,o zgrozo większość to masa po aplikacji , która to była mocnym narzędziem marketingowym swojego czasu ,a teraz to się diametralnie zmienia , bo kurtyna szkoleń adwokatów dawno opadła . Klient jest po prostu bardziej świadomy i wymagający i ma ku temu pełne prawo skoro branż liczy sobie stawki z kosmosu za nazbyt często lipną robotę

  Co do lekarzy to środowisko adwokatów od lat się z nimi przyrównuje zupełnie nie rozumieć czemu Być moze to jakiś sposób na podniesienie sobie prestiżu ,który jeśli chodzi o zawód adwokata już dawno jest w zapomnieniu.
  W każdej branży jest nie więcej jak 15 % specjalistów ,reszta się jakoś ślizga ,jednak ukończenie medycyny a prawa to tak jak przyrównanie mercedesa do trabanta

  Odpowiedz
 • zwyczajny prawnik, ale nie RP i nie ADW(2014-03-01 21:57) Zgłoś naruszenie 01

  Rozumiem AS-a doskonale, bo dobrze znam takie postawy RP i ADW z relacji Moich Klientów. To jednak, co przede wszystkim odpycha Klienta od kancelarii RP i ADW to C E N A a także brak szacunku dla Klienta !!! Oczywiście... ku mojemu wielkiemu zadowoleniu :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane