Trwający tydzień pomocy pokrzywdzonym stał się okazją do ostrej dyskusji na temat martwej ustawy, która miała im pomóc.
Trwający tydzień pomocy pokrzywdzonym stał się okazją do ostrej dyskusji na temat martwej ustawy, która miała im pomóc.
– Myślimy defensywnie o ofiarach – mówił prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego otwierając wczorajszą konferencję prokuratora generalnego, organizowaną wspólnie z prezesem Trybunału Konstytucyjnego oraz rzecznikiem praw obywatelskich, pt. „Prawa ofiar przestępstw”. Tłumaczył, że gdy zajmujemy się przestępstwem, widzimy na pierwszym miejscu przede wszystkim sprawcę, a dopiero potem osoby dotknięte przestępstwem. Ma to zmienić dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiająca normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Polska powinna dostosować do niej swoje przepisy do 16 listopada 2015 r.
Prokurator generalny potwierdził, że centralnym punktem procesu karnego jest wciąż oskarżony, a nie pokrzywdzony. Jego zdaniem już dokonały się w tym zakresie duże zmiany, ale wciąż nie można mówić o rewolucji. O prawach ofiar przestępstw nie ma mowy w kluczowych aktach prawnych, w tym w konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi co prawda o godności, ale nie odnosi tego bezpośrednio do osób pokrzywdzonych przestępstwem. Andrzej Seremet zaproponował, aby wprowadzić do konstytucji przepis, który mówiłby wprost: „Rzeczypospolita Polska chroni prawa ofiar przestępstw”.
Z kolei prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, nie zostawiła suchej nitki na obecnej ustawie o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1415).
– Jeśli obchodzony w tym tygodniu Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ma nie być szyderstwem, to Ministerstwo Sprawiedliwości powinno wreszcie przedstawić założenia zmian tych przepisów – mówiła RPO.
Jej zdaniem ta ustawa dziś krzywdzi ofiarę.
– Skazuje także prokuratora na dwuznaczną sytuacje konfrontowania ofiary ze sprawcą. Narzekają na nią sędziowie. Uważam ją za swego wroga nr 1 – mówiła prof. Lipowicz. Zapewniała, że zrobi wszystko, aby zmienić wadliwe prawo. Zabiega o podjęcie inicjatywy przez prezydenta lub Senat, bo jak dotąd Ministerstwo Sprawiedliwości nie zaproponowało zmian.
– Prokurator może wnieść wniosek o kompensatę. Wiecie państwo, ile dotąd takich wniosków złożyli prokuratorzy? Tylko jeden – mówiła prof. Lipowicz.
– Mamy przygotowane założenia zmian ustawy o państwowej kompensacie. Niebawem zostaną one przedstawione publicznie i trafią na Komitet Stały Rady Ministrów – deklarował Wojciech Węgrzyn, wiceminister sprawiedliwości.
Od wczoraj trwa Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym. W jego ramach w ośrodkach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zainteresowani mogą zgłaszać się na dyżury. Porad udzielają adwokaci, radcowie prawni, notariusze, prokuratorzy, policjanci, kuratorzy i komornicy.
W tym tygodniu w kilkudziesięciu ośrodkach w całym kraju można uzyskać darmową poradę prawników, policjantów, psychologów, terapeutów. Pełna lista punktów, do których można się zgłosić, wraz z terminami udzielania pomocy, znajduje się na stronie www.ms.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama