statystyki

Rośnie poparcie dla Boga w przysiędze

07.02.2014, 14:30; Aktualizacja: 10.02.2014, 16:22

Stowarzyszenie Ars Legis ruszyło z kampanią, która ma przekonać władze, że do przysięgi składanej przez prawników należy dodać zwrot „Tak mi dopomóż Bóg!”. Poparcie dla inicjatywy rośnie z dnia na dzień.

Pod petycją i projektem nowelizacji ustaw o adwokaturze, radcach prawnych, notariacie oraz komornikach sądowych i egzekucji, którą przygotowali prawnicy z krakowskiego Stowarzyszenia Ars Legis, podpisało się już ponad 200 osób.- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. Mamy też nadzieję, że uda nam się zgromadzić nawet 1 tys. podpisów. Planujemy następnie przekazać petycję władzom na początku marca - mówi adwokat Roman Sygulski, prezes Stowarzyszenia Ars Legis.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • KzL(2014-02-09 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Otóż to! Fakt, iż obecnie adwokatom nie przysługuje taka możliwość jest wręcz absurdalny, jeśli odniesiemy to do przysięgi sędziego lub prokuratora, gdzie taka możliwość występuje. Jestem ZA.

    Odpowiedz
  • Aplikant(2014-02-09 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawdziłem, że petycję podpisało prawie 200 osób! To znaczy że komuś na tym zależy. Sam jestem zdziwiony! Z podpisów widać że to w większości młodzi ludzie. Głosuję za.

    Odpowiedz
  • Baśka(2014-02-09 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem czy to takie ważne. Ale jak chcą, to niech mają. Czy to spowoduje, że będą bardziej rzetelni? Sprawa otwarta, nie jestem przeciw. Tylko czy ktoś z polityków się przejmie?

    Odpowiedz
  • Marlena apl.(2014-02-08 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze ktoś pluje, ale po co? Jak sędzia może to chyba adwokat też. Trzeba to uregulować. Pewnie, że nigdy nie będzie odpowiedniego czasu na takie ustawy bo zawsze są ważniejsze rzeczy. Więc dlaczego nie teraz? To nie fundamentalizm tylko legalizm. Więc nie ma się ci czepiać.

    Odpowiedz
  • Januszsz(2014-02-08 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za. Nie wiem czy to coś zmieni, ale dyskusja będzie i poruszą sprawy ważne bo dotyczące etyki prawników. Dlaczego jest to w jednych ustawach a w innych nie? Nie rozumiem. Poza tym nikt do tego nie zmusza. Slubujący może ale nie musi! W kpńcu jedt wolność sumienia i wyznania.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-02-07 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej byłoby , żeby Stwórcy do procederu nie mieszać . Bo może się spienić .

    Odpowiedz
  • Deus ex machina(2014-02-07 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Boże! Widzisz to i nie grzmisz! Znowu chcą zohydzić katolicyzm poprzez nachalny fundamentalizm.

    Odpowiedz
  • VIATOR(2014-02-11 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Przed wojną w naszej wielonarodowej RP jednym ze środków dowodowych była przysięga, składali ją na równi Katolicy, Prawosławni i Żydzi.Mimo różnic kulturowych i wyznaniowych miało to sens (znam przykłady) i nikomu nie uwłaczało.Taka przysięga też ma głęboki sens.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-02-12 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Myślałem, że jest to środowisko oświecone.
    A okazuje się, że ciemnota jest zaraźliwa.

    Odpowiedz
  • bnm(2014-02-12 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro Bóg dopomógł - a wyjdzie kiepsko lub blednie - to prawnicy obarczą odpowiedzialnością Boga???...

    Odpowiedz
  • Pippi(2014-02-11 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Taka rota poszerzona o wezwanie na pomoc bożą kompletnie nie ma sensu. Plasowałaby Polskę w jakimś zadupiu Europy. Jak ktoś chce, niech sobie w myślach wypowie i nie obraża uczuć estetycznych/religijnych innych obywateli. Idąc tropem tego pomysłu, więcej podpisów można zebrać pod zakończeniem roty słowami: ,,Allah akbar!" albo swojskim: ,,Olaboga!".

    Odpowiedz
  • HenryAbor(2014-02-11 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ja musiałbym wiedzieć, które bóstwo wspiera dopisanego mnie prawnika! Bowiem zarówno Bin Ladena jak i psychopatę Busha również bogi wspierały?! Nawiedzonemu Królikowskiemu należy podpowiedzieć, by w polskich sądach budować kapliczki różnych wyznań. Tak, aby w trakcie rozpraw zarówno sędzie jak palestranty mogły wpadać po boskie wspomaganie! Na ścianach sądowych sal oczywiście symbole religijne! A każda sala z osobna przypisana właściwemu wyznaniu! Wszechświat i ludzka głupota, przede wszystkim wszelkiej maści nawiedzonych religiantów, są nieskończone!

    Odpowiedz
  • postulator(2014-02-11 23:25) Zgłoś naruszenie 00

    Koniecznie jeszcze ustanowić miejsce składania przysięgi : " Świątynia Opaczności Bożej lub właściwa miejscowo katedra " oraz zastrzac że tylko w obecności świadków : " Prymasa, lub właściwego biskupa" , a w Konstytucji zmienic nazwę państwa na " Katoland", wtedy Królikowskie przeżywałyby 24 godzinny orgazm.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-02-12 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Łańcuchowym po prostu brakuje legitymacji , więc jakimkolwiek kwitem cieszyć się będą , jak murzyn blaszką .

    Odpowiedz
  • Jola(2014-02-15 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Kurde, już 300 osób! Większość aplikanci i studenci. To jest świadectwo, że wierzący to nie tylko mohery, ale także młodzi, dla których wartości, które są dla nich ważne mają znacznie w ich przyszłym życiu zawodowym. Młody sędzia może ślubować jak chce, a adwokat nie? Why?

    Odpowiedz
  • Krasnal(2014-02-13 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwi, że tak się czepiacie! Sędziowie mieli zawsze to w ustawie. Mają nadal. Widzieliście, ile młodych podpisało? Znak to że nie jest to całkiem obojętne. Kapliczek żadnych nie trzeba, a prawa są równe. Więc mamy wolność. Niech ludzie się wypowiedzą. Ja jestem wierzący i nie jest mi to obojętne.

    Odpowiedz