statystyki

Jakie są skutki nieodebrania pisma z sądu lub prokuratury

autor: Adam Makosz05.02.2014, 07:40; Aktualizacja: 05.02.2014, 08:58
prawo

Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania przed sądem czy prokuratorem. Nie można jednak wyciągać w stosunku do niej negatywnych konsekwencji w sytuacji, gdy wezwanie zostało doręczone już po wyznaczonym terminie czynnościźródło: ShutterStock

Niedoręczenie wezwania przed rozprawą może skutkować jej odroczeniem. Na świadka nie może zostać nałożona kara, jeżeli zbyt późno dowiedział się o sprawie. Trzeba też pamiętać o podaniu adresu do korespondencji

W razie braku możliwości doręczenia pisma adresatowi lub innej uprawnionej osobie (np. dorosłemu domownikowi) kurier ma obowiązek pozostawić zawiadomienie ze wskazaniem, gdzie i kiedy pozostawił przesyłkę, oraz że należy ją odebrać w ciągu 7 dni. W razie bezskutecznego upływu tego terminu należy czynność zawiadomienia powtórzyć jeden raz. Niepodjęcie pisma w wyznaczonych terminach naraża adresata na poważne konsekwencje prawne. Procedura karna przewiduje, że doręczenie uważa się za dokonane z upływem czasu na odbiór przesyłki. Jest to doręczenie zastępcze, które ma zapobiegać nieodbieraniu korespondencji przez osoby, które chcą bezzasadnie przedłużać postępowanie lub uniknąć odpowiedzialności. Istota doręczenia zastępczego polega na uznaniu przesyłki za doręczoną, pomimo braku podpisu adresata na pokwitowaniu. Za datę doręczenia jest uznawany wtedy ostatni dzień okresu, w którym należało odebrać pismo. Od momentu zastępczego doręczenia pisma płyną dla adresata ważne terminy: opłacenia kosztów sądowych, złożenia apelacji lub zażalenia czy uiszczenia kary pieniężnej. Aby doręczenie zastępcze można było uznać za prawidłowe, adresat musi zostać poinformowany o miejscu i terminie pozostawienia skierowanego do niego pisma, jak też określenia, gdzie i kiedy należy je odebrać. Powiadomienie powinno nastąpić poprzez umieszczenie informacji w skrytce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania lub w innym widocznym miejscu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • stan47.emeryt(2014-02-05 12:55) Zgłoś naruszenie 211

  Mam również prawo być na urlopie, w sanatorium, wyjechać do znajomych, być za granicą (nawet do trzech miesięcy). Czy mam zawsze kogoś upoważniać żeby pilnował mojej skrzynki pocztowej czy komuś nie przyszło do głowy żeby mi jakieś awizo podrzucić bo ktoś złośliwie podał moje dane np. do tzw e-sądu? Chore.

  Odpowiedz
 • Dominika(2015-07-28 21:34) Zgłoś naruszenie 813

  Mam pytanie.Wiem że we wrześniu dostane pismo z sądu jako świadek i do tego czasu nie odbiorę pisma.Co wtedy? Co mogą mi zrobić ?

  Odpowiedz
 • Chodzacy PARAGRAF(2014-02-05 17:40) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce co sad zrobi to jest PRAWO.W mojej sprawie cywilnej w procesie jawnym sad przeprowadzil rozprawe bez udzialu i powiadomienia zadnej ze stron i wydal wyrok nie powiadamiajac zadnej ze stron.Dodam odbyly sie takie 2 rozprawy w Sadzie Wojewodzkim w Tarnobrzegu.W Polsce kazdy sad ma wlasne prawo bo jest NIEZAWISLY a jezeli DOWODY w aktach przecza wyrokowi i wyrok jest prawomocny to nie podlega WZRUSZENIU co potwiefdza Trybunal Konstytucyjny.Polska to naprawde ciekawy kraj...nie mam racji

  Odpowiedz
 • Maria(2018-12-05 15:32) Zgłoś naruszenie 30

  A co jesli pismo zostalo wyslane na zły adres i zle nazwisko

  Odpowiedz
 • cjn(2014-02-05 10:50) Zgłoś naruszenie 30

  Awizo może zlikwidować powódka żądająca zasądzenia alimentów w nieobecności pozwanego a wiadomo, że na takie wyroki nie ma cofki choćby odpalał babie co miesiąc sztabę złota. A co dzieci mają złoto jeść?

  Odpowiedz
 • olo(2014-02-06 07:16) Zgłoś naruszenie 22

  olo inpost nie doręcza powtórnego awiza a podjął się rzekomo prawidłowego doręczenia czas skończyć z obsługą Sadów przez inpost

  Odpowiedz
 • M(2014-02-05 14:14) Zgłoś naruszenie 10

  Chore. Tylko jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Odpowiedz
 • Anna(2015-08-14 18:34) Zgłoś naruszenie 112

  Witam. W mojej sprawie chodzi o to iż mój narzeczony wyprowadził się z mieszkania swojej byłej kobiety (gdzie był zameldowany) i zamieszkał u mnie.
  Dziś został zabrany prawdopodobnie do więzienia za to iż nie odbierał listów sądowych (Kompletnie nie wiedział,iż listy przychodzą ponieważ jego była kobieta Go o tym nie poinformowała.)
  Prawdopodobnie Sędzia stwierdził iż odbieranie listów jest zniewagą Sądu i skazano Go na 2 lata.. (Wspomnę,że chłopak był na zawiasach za pobicie, jednakże zawiasy skończyły się 2 miesiące temu.)
  Czy na prawdę tak mogło być ? I jak teraz mogę mu pomóc ?

  Odpowiedz
 • Alejaja(2014-02-05 14:27) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież pani z monopolowego nie pójdzie drugi raz "wstawić" awizo w "innym widocznym miejscu" gdy za pierwszym razem adresat nie zareaguje na awizo zostawione przez " doręczyciela" PGP. A ten również nie wystawi drugiego chyba, że bedzie codziennie sprawdzał u pani z monopolowego czy adresaci zareagowali na pierwsze awizo i odebrali przesyłkę w pierwszym terminie. Czy to nie jest chore ? Nasza "sprawiedliwość" ma to w ... bo pismo zostało wysłane zgodnie z procedurami zawartymi w kodeksach i ich to nie obchodzi co się dzieje. A ty " malutki człowieczku" masz poczuć potęge " sprawiedliwości" i tyle. Wszycy mają cię w głębokim poważaniu. A minister zwany jak na ironię sprawiedliwości dopuścił do tego bałaganu. Cała Polska.

  Odpowiedz
 • ZOBACZ(2014-02-09 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  CO ZROBIĆ ABY NOWY DOSTAWCA PRZESYŁEK BYŁ ZOBOWIĄZANY DO DWUKROTNEGO JEJ AWIZOWANIA.

  IN POST OGRANICZA SIĘ JEDYNIE DO JEDNOKROTNEGO ZAWIADOMIENIA O PRZESYŁCE.

  DLACZEGO IN POST WYPISUJE RĘCZNIE NA ZAWIADOMIENIU NR PRZESYŁKI I W PUNKCIE ODBIORU NIE MOGĄ JEJ WYDAĆ BO JEJ NIE MA W SYSTEMIE.

  JAK MÓWIĄ NA ZAWIADOMIENIU JEST WPISANY ZŁY NUMER PRZESYŁKI.

  JEST BŁĘDNY ALBO NIEPEŁNY.

  DLACZEGO IN POST NIE STEMPLUJE PRZESYŁKI STEMPLEM Z DATA I PODPISEM, KIEDY BYŁO PIERWSZE AWIZO, A KIEDY DRUGIE.

  ZWYKŁA PIECZĄTKA ABY WPISYWAĆ RĘCZNIE DATY PIERWSZEGO I DRUGIEGO AWIZA POZWALAJĄ NA ICH WPISYWANIE KIEDYKOLWIEK.

  PO CO NA TEJ PIECZĄTCE JEST MIEJSCE DO RĘCZNEGO WPISYWANIA NA KOPERCIE DATY DRUGIEGO AWIZA, GDY NOWY DOSTAWCA NIE DORĘCZA DRUGIEGO AWIZA.

  KIEDY UWAŻA SIĘ ŻE NIEODEBRANA PRZESYŁKA ZOSTAŁA DORĘCZONA Z OSTATNIM DNIEM DO JEJ ODBIORU, GDY Z BRAKU DRUGIEGO AWIZA KLIENY NIE WIE DO KIEDY MÓGŁ ODEBRAĆ PRZESYŁKĘ.

  CZY NOWEGO OPERATORA OBOWIĄZUJE OBOWIĄZEK DWUKROTNEGO AWIZOWANIA, GDY PRZESYŁKI KLIENT NIE PODJĄŁ W PIERWSZYM TERMINIE.

  CZY W PUNKCIE ODBIORU NIE POWINNA BYĆ MOŻLIWOŚĆ ODBIORU PRZESYŁKI PRZYNAJMNIEJ W TAKICH GODZINACH, TAK JAK TO MOŻNA BYŁO JĄ ODEBRAĆ NA POCZCIE.

  PO CO POCZTA MA ZWALNIAĆ SWOICH PRACOWNIKÓW GDY ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH NIE SĄ ZA DARMO.

  CZY DORĘCZYCIELE MOGĄ PRZETRZYMYWAĆ TE PRZESYŁKI W SWOIM DOMU ABY MOGLI JE ZANIEŚĆ NASTĘPNEGO DNIA DO PUNKTU JEJ ODBIORU.

  Odpowiedz
 • Bibi(2014-02-05 09:32) Zgłoś naruszenie 01

  "Powiadomienie powinno nastąpić poprzez umieszczenie informacji...na drzwiach mieszkania lub w innym widocznym miejscu."

  To ciekawe, że odbiorca ma odpowiadać za pozostawienie powiadomienia w miejscu ogólnodostępnym, z którego każdy dowcipniś może złośliwie zabrać ten świstek i wyrzucić do kosza.

  Odpowiedz
 • Marek(2014-03-20 08:45) Zgłoś naruszenie 03

  Nie będzie problemów jak nie było do tej pory jak się zajmowała poczta korespondencją ale ktoś miał w tym interes i wynalazca za nie dostarczenie korespondencji niech odpowiada.

  Odpowiedz
 • Joe(2019-06-24 12:41) Zgłoś naruszenie 01

  Mam pytanie. Co jeżeli ktoś błędnie zapisał mój adres i listy z prokuratury przychodzą na moje nazwisko do kogoś innego, czy można się odwołać jakoś w takim wypadku od wyroku sądu? Dodam tylko, że jeden z tych listów został odebrany, bo awizo przyniósł listonosz który roznosi pocztę na osiedlu. Co zrobić w takim wypadku, udać, że nie zauważyło się pomyłki adresu?

  Odpowiedz
 • Zalamana...43(2016-10-03 15:12) Zgłoś naruszenie 02

  Witam.Jeśli ktoś mógłby mi pomóc,dac nadzieje... Otóż... W lipcu 2008r. Pozyczylam ( jeszcze wtedy partnerowi)pieniądze dla na wkład do kredytu,byłam wtedy z nim w ciazy. Wziął kredyt na mieszkanie dla siebie( bo mnie i naszego synka pominął,zameldował tam sam siebie) kwota jaką wyplacilam z banku wynosiła 10.000funtow. Pani w banku zamieniła tą kwotę na polskie zloty a ja pozyczylam te pieniądze jemu. Nie mielismy żadnej umowy,nic. Pieniądze przekazałem do ręki przy moich rodzicach(UFALAM MU). od grudnia 2014 nie jesteśmy już razem,wciąż prosiłam się o zwrot jednak on wciąż zwlekal i wymyslal,że nie ma,że potrzebuje na coś,ale ze kiedyś odda. Ma dobrą pracę,super auto za 10.000funtow(które wziął na kredyt) ogólnie ma pieniądze. Nie mam żadnych dowodów na to że pozyczylam. Jedyne co posiadam to moje wpłaty na moje konto zanim jeszcze go poznałam.,wyciąg 10.000f. Z banku,świadków rodziców i siostrę. I mam też smsy od niego w których pisze,że kiedyś mi odda. Jest też jego siostra która pisała do mnie,że wie o pozyczce i mam walczyć o to by mi oddał.Mam nasze dziecko a on nic sobie z tego nie robi.Cała sprawę zglosilam do prawnika,wszystkie dowody jakie mam przeslalam,włącznie z smsami od niego i jego siostry(on nie wie o tym że ja to mam). Prawniczka wysłała mu wezwanie(polecony z awizo),odrzucil.Teraz kolejny raz dostał wezwanie wysłane poleconym z awizo i znowu odrzucił. Prawniczka będzie pisała pozew do sądu a potem sprawa. Boję się ,że nie zwróci mi,że sąd przyzna jemu racja. Przecież to kradzież... On kiedyś spędził rok w więzieniu za kradzież,miał też odebrane prawko na dwa lata,gdyż po pijaku wjechał w sklep i uciekł. Tyle złego z nim przeszłam. To były moje ciężko zarobione pieniadze.Jak panstwo myślą czy mam szansę w sądzie wygrać,czy zwróci mi to co mu pozyczylam? Proszę o radę i pomoc. Z góry bardzo dziękuję. Przepraszam,że napisałam do Pana,ale pisze do wielu prawników i nikt nie chce mi odpowiedzieć. 😩 ja po prostu się martwię,że nie odzyskał swoich pieniędzy. A to dla mnie bardzo dużo...

  Odpowiedz
 • Emma(2014-03-28 22:17) Zgłoś naruszenie 014

  Czy mogę odebrać w imieniu męża przesyłkę sądową poleconą?
  Jestem pewna, że to wezwanie do Sądu.
  Co będzie jeśli mąż nie stawi się na rozprawie?
  Jest marynarzem i przez kilka miesięcy jest nieobecny w kraju.
  Czy pomimo jego nieobecności rozprawa się odbędzie?
  Czy jest możliwość przesunięcia terminu rozprawy?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane