Eksperci firmy Lawyers on Demand, która doradza kancelariom prawnym, przekonują w swoim nowym raporcie, że zawód prawnika przechodzi właśnie prawdziwą rewolucję. Ich zdaniem zdecydowana większość adwokatów będzie niedługo niezależnymi przedsiębiorcami z butikowymi kancelariami, które zajmą się dużo bardziej niszowymi obszarami prawa niż obecnie. Inni z kolei staną się ekspertami nastawionymi na realizację konkretnych, często prestiżowych projektów. Mowa tu o szczególnie ważnych i nagłośnionych procesach oraz skomplikowanych sprawach. Zajmą się nimi rotacyjne zespoły profesjonalistów, w których rywalizacja o miejsce będzie niezwykle zacięta.

Podstawowymi zadaniami związanymi z obsługą prawną, takimi jak tworzenie umów ramowych, przeglądem dokumentów i wypełnianiem formularzy zajmie się wyspecjalizowany język programowania. Prace, w których przyda się ekspertyza prawnicza będą outsourcowane zagranicę lub przekazywane pomocnikom adwokackim. Natomiast najbardziej zaawansowane czynności prawne będą zlecane zespołom niezależnych adwokatów podległych partnerom lub samym klientom.

Według Lawyers on Demand sporo dużych kancelarii zniknie z rynku, zaś te, które przetrwają będą zatrudniać na stałe mniej prawników i personelu administracyjnego oraz zajmą mniejszą powierzchnię biurową niż obecnie. Niektórzy adwokaci wciąż pozostaną pełnoetatowymi pracownikami kancelarii, ale tylko pod warunkiem, że z perspektywy firmy są kluczowymi partnerami lub na ścieżce do awansu. To właśnie ci wybrańcy razem z menadżerami do spraw rozwoju biznesu będą mieli własne biura. Reszta adwokatów i pracowników administracyjnych wynajmie sobie specjalne biurka po wcześniejszej rezerwacji lub będzie pracować z domu. Tradycyjne biura zastąpią natomiast otwarte przestrzenie do spotkań przypominające condo hotele, w których prawnicy i ich klienci mogą przedyskutować swoje sprawy w komfortowych i prywatnych warunkach.

Podobnie jak firmy w innych branżach, priorytetem renomowanych kancelarii prawnych stanie się ciągłe obniżanie kosztów. Prawnicy zaczną kłaść większy nacisk na jakość dorobku niż na liczbę przepracowanych godzin, co z kolei jeszcze bardziej napędzi proces uelastyczniania czasu pracy.

30 stycznia, The New world of Legal Work – The changing rules of the 21st Century – Lawyers on Demand